Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmniejszamy podatek: ulga na cele rehabilitacyjne

Stanisław Siwak
Bożena Domino
Bożena Domino
Na pytania odpowiada Bożena Domino, zastępca naczelnika wydziału w II Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie.

- Jak ustala się wielkość wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne?

- Wydatki ustala się na podstawie dokumentów potwierdzających ich poniesienie. Podstawą opodatkowania osób korzystających z tej ulgi jest dochód pomniejszony o kwoty wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych przez podatnika będącego osoba niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne w danym roku podatkowym.

- Czy odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne, jeżeli zostały dofinansowane z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych?

- Nie. Wydatki na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały dofinansowane lub w całości sfinansowane z PFRON, NFZ, zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu socjalnego albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

- Jakie dokumenty musi posiadać podatnik zamierzający odliczyć te wydatki na cele rehabilitacyjne?

-Orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności lub decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniowa albo rentę socjalną.

- Jakie wydatki uznaje się za te, które zostały poniesione na cele rehabilitacyjne?

- Wydatki poniesione m. in. na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych, przystosowanie pojazdów mechanicznych dla potrzeb osoby niepełnosprawnej, zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz wykonywanie czynności życiowych z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego, odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, opiekę pielęgniarską w domu, odpłatne przejazdy środkami transportu publicznego związane z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym.

- Jestem osoba niewidomą, czy mogę odliczyć sobie wydatki poniesione na przewodnika?

- Owszem, odlicza się wydatki na opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa w kwocie nieprzekraczającej 2 280 zł w roku podatkowym.

- A wydatki na leki dla niepełnosprawnych?

- Wydatki poniesione na leki dla tej grupy osób odlicza się w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnoprawna powinna stosować określone leki stale lub czasowo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24