Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, ilu mieszkańców Podkarpacia odkłada pieniądze

Oprac. si
Zobacz, ilu mieszkańców Podkarpacia  odkłada pieniądze
Zobacz, ilu mieszkańców Podkarpacia odkłada pieniądze Fot. Archiwum
Prawie co drugi dorosły mieszkaniec Podkarpacia przyznaje, że miesięczne dochody starczają mu tylko na podstawowe wydatki. Na wschodzie Polski 11 proc. osób wydaje od razu większość pensji.

Takie są wynika badań przeprowadzonych przez PBS.
Okazuje się, że niemal co drugi, konkretnie 43 procent, dorosły mieszkaniec województw podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i świętokrzyskiego przyznaje, że miesięczne dochody wystarczają mu tylko na sfinansowanie podstawowych wydatków. Tak wynika z badania zrealizowanego przez PBS na zlecenie P.R.E.S.C.O. GROUP w ramach programu edukacyjnego „Wydatki Kontrolowane”.
W przypadku 9% respondentów ze wschodniej Polski pensja, zasiłek bądź renta to wręcz za mało, by pokryć takiego rodzaju koszty. W skali kraju to odpowiednio 33% i 9%. Jednocześnie jak pokazuje badanie 18% mieszkańców ze wschodnich województw deklaruje, że zdarza się im pożyczać pieniądze, by zaspokoić bieżące potrzeby, czyli tyle samo co w całej Polsce (18%).
Nieco większy od średniej krajowej, bo 10%, odsetek osób w Podkarpackiem, Lubelskiem, Podlaskiem i Świętokrzyskiem -  11% przyznaje natomiast, że gdy tylko dostaje swoje miesięczne dochody wybiera się na zakupy i wydaje przeważającą część środków.

Panie kupują, panowie pożyczają
Z badania wynika też, że w całej Polsce to kobiety (11%) częściej niż mężczyźni (9%) większość miesięcznych funduszy od razu po ich otrzymaniu przeznaczają na zakupy. Zdecydowanie większy odsetek panów, tj. 21%, przyznaje z kolei, że zdarza się im pożyczać pieniądze, by pokryć bieżące potrzeby. Wśród pań udział ten wynosi zaledwie 15%.

Najpierw uregulować rachunki
Niezależnie od płci tuż po wypłacie 61% dorosłych Polaków przystępuje w pierwszej kolejności do uregulowania swoich rachunków. We wschodniej części kraju ten odsetek jest jeszcze wyższy i sięga 71%. Do nieposiadania żadnych oszczędności przyznaje się 47% dorosłych Polaków. Gorzej pod tym względem prezentują się województwa podkarpackie, lubelskie, podlaskie i świętokrzyskie, gdzie finansowych rezerw nie ma 54% mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24