Zwrot w aferze podsłuchowej w Wiązownicy

Janusz Motyka
Upadlałem się i kłamałem bo chciałem zachować pracę. Musiałem utrzymać rodzinę - tak tłumaczy swoje postępowanie Błażej Piliszko, sekretarz Gminy Wiązownica (pierwszy z prawej)
Upadlałem się i kłamałem bo chciałem zachować pracę. Musiałem utrzymać rodzinę - tak tłumaczy swoje postępowanie Błażej Piliszko, sekretarz Gminy Wiązownica (pierwszy z prawej) Archiwum
Błażej Piliszko, sekretarz gminy Wiązownica, który z ukrycia przez trzy lata nagrywał rozmowy wójta i współpracowników zmienił nagle zdanie.

Najpierw opowiadał dziennikarzom że robił to na zlecenie kolegów z PiS-u. Co więcej, dyktafon miał mu wręczyć dyrektor biura posła PiS. W piątek na sesji Rady Gminy płakał i tłumaczył że oczernił posła Mieczysława Golbę bo bał się swojego zwierzchnika, wójta Mariana Ryznara.

- Zastraszany szykanowany jak wcześniej przedstawiłem uległem załamaniu podając wersję inną od prawdziwej. W tym miejscu przepraszam Mieczysława Golbę - mówił Błażej Piliszko w swoim wystąpieniu.

Jego blisko godzinny monolog okraszony był licznymi demonstracjami: a to pokazywał gazety na łamach których przyznawał się do podsłuchiwania szefa i współpracowników, a to leki które zażywa bo jest chory a na koniec rozpłakał się nad swoim losem.

Piliszko stwierdził, że podsłuchiwał wyłącznie ze swojej inicjatywy bo bał się stracić pracę. Twierdzi że wójt wykorzystał jego trudną sytuację rodzinną. - Wiedział, że jestem w stanie upodlić się i skłamać, bo muszę wspierać rodzinę i chorego wnuczka - mówił Błażej Piliszko.

- To jakieś wierutne bzdury. Pan Piliszko jako samorządowiec wie zapewne, że od blisko dwóch lat obowiązuje nowe prawo, które dawało mi prawie nieograniczone możliwości jeśli chodzi o jego zatrudnienie. Przecież mogłem go zwolnić w każdej chwili a nie skorzystałem z tego. Myślałem, że się zmienił i tolerowałem go jako pracownika - wkurza się Ryznar.

Wójt przyznaje, że trzy lata temu chciał zmienić sekretarza, ale w końcu przekonali się do siebie i współpraca jakoś im się układała. Wykorzystywanie choroby wnuczka wójt uważa za podłość ze strony sekretarza. - Między innymi dlatego go nie zwalniałem, bo pomagałem w ten sposób jego rodzinie. No i jak to się ma do faktu, że Piliszko podsłuchiwał od trzech lat a jego wnuczek ma dwa latka? - dziwi się Ryznar.

Wójt w tle całej afery podsłuchowej widzi działania posła Prawa i Sprawiedliwości Mieczysława Golby. - To rewanż za to, że poseł PiS musi płacić większe podatki. Bo mu takie naliczyli moi pracownicy jak tylko przejąłem trzy lata temu funkcję wójta w tej gminie - mówi wójt Ryznar.

Poseł Mieczysław Golba prowadzi na terenie gminy Wiązownica swoją firmę i tu mieszka. Uchodzi za jednego z najbogatszych parlamentarzystów. Od początku zaprzecza, że ma jakikolwiek związek z aferą podsłuchową w jego gminie.

Wójt dąży do tego, żeby całej sprawie przyjrzały się organa ścigania. Już złożył zawiadomienie o podsłuchach do prokuratury. Wierzy, że przy okazji będą ujawnione jej kulisy.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 28

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 02.04.2010 o 08:50, Gość napisał:

Jeszcze nie wiadomo czy był tym całym TW a czy skłamał pokarze proces - bo przecież oświadczył że złożył wniosek o autolustrację. Mówicie żeby być obiektywnym to zacznijcie od siebie później pouczajcie. Skaczecie wokół tego Mietka i Długonia jak pingpongi. A dlaczego/ bo jak oni byli w UG to i kasa była dla was ręka rękę myła na sesji wódę się waliło i jakoś to było temu podatek umorzyli temu (Mietkowi) nie domierzyli no i jeszcze przetargi nawet z 5 pozycji można było wygrać.... Zauważcie jak firmy których właściciele tak skaczą koło Dłujgonia za jego kadencji się rozwinęły a teraz nagle jakoś się nie bardzo prężnie rozwijają chociaż inwestycji na gminie jest bardzo dużo. Można powiedzieć że to jakieś mafijne struktury..... Żołyniak tak teczkami macha a mówił szybciej że on z IPN nie ma nic wspólnego.... No to jak to w końcu jest drodzy mieszkańcy ni i kilku panów na forumczęsto wójt mówi co innego, a robi zupełnie inaczej zaczekajmy na wyjaśnienia i odnośnie IPN i innych spraw .
G
Gość
W dniu 27.03.2010 o 08:28, Gość napisał:

Dokładnie, chodzi o to, że nie przyznał się w oświadczeniu lustracyjnym, że był TW ŻBIK tym samym skłamał.Jeszcze nie wiadomo czy był tym całym TW a czy skłamał pokarze proces - bo przecież oświadczył że złożył wniosek o autolustrację. Mówicie żeby być obiektywnym to zacznijcie od siebie później pouczajcie. Skaczecie wokół tego Mietka i Długonia jak pingpongi. A dlaczego/ bo jak oni byli w UG to i kasa była dla was ręka rękę myła na sesji wódę się waliło i jakoś to było temu podatek umorzyli temu (Mietkowi) nie domierzyli no i jeszcze przetargi nawet z 5 pozycji można było wygrać.... Zauważcie jak firmy których właściciele tak skaczą koło Dłujgonia za jego kadencji się rozwinęły a teraz nagle jakoś się nie bardzo prężnie rozwijają chociaż inwestycji na gminie jest bardzo dużo. Można powiedzieć że to jakieś mafijne struktury..... Żołyniak tak teczkami macha a mówił szybciej że on z IPN nie ma nic wspólnego.... No to jak to w końcu jest drodzy mieszkańcy ni i kilku panów na forum
G
Gość
W dniu 27.03.2010 o 06:39, Imigrant napisał:

Wymyśl sobie swój nik i nie podszywaj się pod innych. Tu nie chodzi o to jakim był agenten ale o to że według mnie kłamał mówiąc, że nie był i składając fałszywe oswiadczenie lustracyjne napluł wyborcom w twarz.Dokładnie, chodzi o to, że nie przyznał się w oświadczeniu lustracyjnym, że był TW ŻBIK tym samym skłamał.
I
Imigrant
W dniu 21.03.2010 o 23:44, ~emigrant~ napisał:

Coście się przyczepili tego ''Żbika", skoro gówno a nie szpion z niego był. Takich ''agentów'' było dziesiątki tysięcy. Np. wszyscy żołnierze kompanii honorowej WP czy jednostek nadwiślańskich. Trzeba być naprawdę kretynem, aby z tego robić aferę. To, że idiota na idiocie jedzie i nawiedzonym idiotą pogania w Instytucie Paranoi Narodowej - wiadomo, ale żeby wśród prostego ludu tulu głupców było jeszcze? Co do Mietka Golby. Ryznar był cymes, jak Mietek zapier***ał w swoim warsztacie stolarskim i stawiał co mógł, aby gmina jak najmniej podatku mu naliczała. Teraz Mietek, to władza, musi pokazać kto tu rządzi. Jeszcze tylko kilka miechów, towarzyszu Golba, a potem powrót do korzeni.Wymyśl sobie swój nik i nie podszywaj się pod innych.
Tu nie chodzi o to jakim był agenten ale o to że według mnie kłamał mówiąc, że nie był i składając fałszywe oswiadczenie lustracyjne napluł wyborcom w twarz.
W
Wiązownica
W dniu 22.03.2010 o 01:23, Gość napisał:

Ciekawi mnie jedna spawa. Jak się zakonczyła sprawa wypadku posła Golby brata w Ryszkowej Woli? ta, co to trudno było ustalić, kto kierował! Czy juz została umorzona? podobnie jak poprzednie tego samego brata dotyczace.O! Słuszne pytanie. Wypadek pana G. Bo coś przycichła ta sprawa a przecież było o tym głośno. Czyżby pozamiatali pod dywan? Czemu media nie ujawniają prawdy? Rodzina posła nietykalna? Pozbierali butelki po piwie i inne śmieci z miejsca wypadku i trawę posiali?
G
Gość

Czepili TW ŻBIKA ?, to on czepiał i czepia się ludzi. Według ciebie widzę, że wszyscy są be, jedyny sprawiedliwy to Ryznar, zastanów się co piszesz bądż odrobinę obiektywny jeżeli cię na to stać.

G
Gość

Ciekawi mnie jedna spawa. Jak się zakonczyła sprawa wypadku posła Golby brata w Ryszkowej Woli? ta, co to trudno było ustalić, kto kierował! Czy juz została umorzona? podobnie jak poprzednie tego samego brata dotyczace.

~emigrant~

Coście się przyczepili tego ''Żbika", skoro gówno a nie szpion z niego był. Takich ''agentów'' było dziesiątki tysięcy. Np. wszyscy żołnierze kompanii honorowej WP czy jednostek nadwiślańskich. Trzeba być naprawdę kretynem, aby z tego robić aferę. To, że idiota na idiocie jedzie i nawiedzonym idiotą pogania w Instytucie Paranoi Narodowej - wiadomo, ale żeby wśród prostego ludu tulu głupców było jeszcze?
Co do Mietka Golby. Ryznar był cymes, jak Mietek zapier***ał w swoim warsztacie stolarskim i stawiał co mógł, aby gmina jak najmniej podatku mu naliczała. Teraz Mietek, to władza, musi pokazać kto tu rządzi. Jeszcze tylko kilka miechów, towarzyszu Golba, a potem powrót do korzeni.

G
Gość
W dniu 21.03.2010 o 21:03, ~1 napisał:

Ludzie, którzy mają choć krztę honoru, po ujawnieniu takiej sprawy ze wstydu zapadliby sie pod ziemię i sami zrezygnowaliby ze stanowisk - i żeby nie było nieporozumień, nie mówię tu tylko o sekretarzy - proszę Państwa - przecież na litość boską to są wasi przedstawiciele !!!Co tu się dziwić tym na wysokich stanowiskach, skoro na niskich wychowują się tacy ?W każdej chwili Ryznar może zrezygnować, ale on czeka na wynik z IPN w sprawie donoszenia jako TW ŻBIK, albo liczy, że dawni TW mu pomogą.
~1
W dniu 21.03.2010 o 10:13, pawlisko napisał:

Na miejscu Ryznara już bym zwolnił sekretarza, nie zważając na pomoc jego rodzinie. W końcu sekretarz powinien być osobą zaufaną. Swoim zachowaniem się jedynie zeszmacił. Nie chciałbym mieć takiego pomocnika ...Ludzie, którzy mają choć krztę honoru, po ujawnieniu takiej sprawy ze wstydu zapadliby sie pod ziemię i sami zrezygnowaliby ze stanowisk - i żeby nie było nieporozumień, nie mówię tu tylko o sekretarzy - proszę Państwa - przecież na litość boską to są wasi przedstawiciele !!!
Co tu się dziwić tym na wysokich stanowiskach, skoro na niskich wychowują się tacy ?
~gosc~
W dniu 21.03.2010 o 19:15, olo napisał:

Problem w tym, że wójt nie może zwolnić sekretarza bo Rada Gminy musi go odwołac na wniosek wójta i dopiero wtedy wójt może rozwiązać z sekretarzem stosunek pracy. Tak stanowi ustawa samorządowa.No własnie już od dawna nie musi mieć zgody rady gminy. W przypadku Piliszki musi się zwrócić o opinię rady powitu, bo tam sekretarz zasiada. oD DAWNA JUŻ WÓJT ZATRUDNIA SEKRETARZA.
~bezstronny~

a ja sie nie dziwie ze piliszko nagrywal:) skoro mial powody w postaci twardego mobbingu przez przelozonego chcial sie zabezpieczyc pewnie na przyszlosc. przypadek prawdopodobnie dopisal inny scenariusz.
Blazej mow prawde, nie zwalaj na nikogo a sie z tego wykaraskasz. jesli bedziesz krecic i zmieniac wersje nie bedzie to dobre dla ciebie.

p.s
kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamien

o
olo
W dniu 21.03.2010 o 10:13, pawlisko napisał:

Na miejscu Ryznara już bym zwolnił sekretarza, nie zważając na pomoc jego rodzinie. W końcu sekretarz powinien być osobą zaufaną. Swoim zachowaniem się jedynie zeszmacił. Nie chciałbym mieć takiego pomocnika ...


Problem w tym, że wójt nie może zwolnić sekretarza bo Rada Gminy musi go odwołac na wniosek wójta i dopiero wtedy wójt może rozwiązać z sekretarzem stosunek pracy. Tak stanowi ustawa samorządowa.
~gość~
W dniu 21.03.2010 o 13:17, radny napisał:

Szanowny panie motyka jeżeli pisze się artykuł to należy dołożyć staranności, aby coś napisać. Proszę zapoznać się z Ustawą o samorządzie powiatowym, a dokładnie z jej art. 22 ust. 1 i 2 gdzie wyrażnie jest napisane, że rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga zgody rady...a ustawa obowiązuje od 01.01.2010r a nie od prawie dwóch lat jak pan pisze lub piszecie. Tak mówi ustawa czyli prawo, więc dość pisania bredni.Ten Ryzner chyba to wie. I ja jakbym ja był wójtem to o opinie rady powiatu byłbym w takim przypadku pewny. Bo kto publicznie będzie bronił podsłuchuja? Obojętnie z jakiej intencji to robił? To metody ubeckie i dopiero teraz to by była jazda. Bo kto koło takiego będzie chciał siedzieć w Radzie?. Chyba że taki sam radny ale z innym modelem dyktafonu za pazuchą. CHORA GMINA!!!!!!!!!!!
p
postronny

Oto prawdziwe oblicze ;za utrzymanie korytka czlowiek tak się zeszmaci,gdzie honor? ktory warty więcej niż czlowiek? Oto taki cały nasz system,jak można wierzyć komukolwiek gdy wszyscy patrzą tylko na siebie a reszta się nie liczy.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3