MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wypromować swoją gminę

EWA GORCZYCA
Kulturową wizytówką gminy Miejsce Piastowe jest m.in. zespół folklorystyczny "Piasty"
Kulturową wizytówką gminy Miejsce Piastowe jest m.in. zespół folklorystyczny "Piasty" AUTORKA
MIEJSCE PIASTOWE. "Zachowajmy dziedzictwo kulturowe" - to hasło szkolenia, na które gmina dostała środki finansowe z Fundacji Wspomagania Wsi.

Warsztaty, dla 24 osób z terenu krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i przemyskiego, odbyły się w gospodarstwie agroturystycznym "Salamander" Janiny i Daniela Brózdów w Puławach, w gminie Rymanów. Miejsce wybrano nieprzypadkowo - dyskutowano na temat turystycznego i kulturowego ożywienia wsi.
Uczestnikami warsztatów były zarówno osoby mające doświadczenie w prowadzeniu działalności agroturystycznej jak i ci, którzy mogą mieć aktywny udział w tworzeniu oferty turystycznej: przedstawiciele samorządu, szkół, domów kultury, lokalni twórcy. Podczas "burzy mózgów" zastanawiano się, jak określić potencjał danego regionu w sferze turystyki i jak pozyskać sprzymierzeńców do działań związanych z wykorzystaniem lokalnych zasobów kulturowych. Jeżeli idzie o tę sferę - podkreślano rolę szkół wiejskich.
To, co charakterystyczne dla gminy, jej kultura, historia, tradycje, może być atutem wzbogacającym ofertę turystyczną i przyciągającym turystów. Trzeba jednak działać aktywnie, rolę do spełnienia mają nie tylko prowadzący gospodarstwa agroturystyczne, ale także gospodarze i mieszkańcy gminy, czy regionu. Można np. organizować imprezy w oparciu o znaczące wydarzenia historyczne, ślady osadnictwa lub tradycje i obrzędy ludowe, przygotować charakterystyczne dla regionu pamiątki - mówi współorganizatorka warsztatów, Dorota Chilik inspektor ds. promocji gminy Miejsce Piastowe.
Uczestnicy mieli też określone zadania praktyczne: stworzyć szlak po okolicy, ułożyć menu tradycyjnej kuchni regionalnej, spisać imprezy i tradycje według kalendarza ze szczególnym uwzględnieniem ginących tradycji jak listopadowe darcie pierza lub kiszenie kapusty.
Warsztaty trwały trzy dni. Zakończyły się opracowaniem wspólnej oferty turystycznej. - Warsztaty są dopełnieniem realizowanego przez nas projektu "AgroBiznesWoman". Do realizacji zadania przyczyniło się także Stowarzyszenie Wsparcie - Nowa Dęba oraz gmina Rymanów - dodaje Dorota Chilik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24