Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

1200 osób wyruszyło na Jasną Górę. Przed nimi 380 kilometrów

Dariusz Delmanowicz
Pierwsze kilometry już za nimi, ale to dopiero początek długiej wędrówki na Jasną Górę.
Pierwsze kilometry już za nimi, ale to dopiero początek długiej wędrówki na Jasną Górę. Fot. Dariusz Delmanowicz
Ponad 1200 osób wyruszyło dzisiaj w XXIX Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Przed nimi 380 kilometrów, które zapewne będą pokonywać na przemian w upale i deszczu.
Pielgrzymka na Jasną GórePonad 1200 osób wyruszlo w sobote w XXIX Przemyskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Góre. Pątnicy pokoną 380 km.

Pielgrzymka na Jasną Górę

Wśród pielgrzymów jest Anna Roczniak. Zaprawiona w bojach i dobrze przygotowana do męczącej wędrówki. Dla niej to 14 w życiu pielgrzymka na Jasną Górę.

- Mój coroczny trud ofiarowuję w konkretnej intencji - mówi pani Anna. - Nie bez znaczenia są również rozmowy i spotkania z ludźmi, z którymi podążam do wspólnego celu. To ubogaca, dodaje sił. Jednocześnie mam okazję do wyciszenia się, refleksji, przemyśleń.

Do idących z Przemyśla pątników na trasie dołączą ci z Leska, Jarosławia, Leżajska, Brzozowa, Łańcuta i Krosna. Przeciętna długość każdego etapu to 33 km.

- Zazwyczaj najtrudniejsze są pierwsze dni - pani Anna wie, co mówi. - Zdarzają się kryzysy, dolegliwości fizyczne. Ale zapewniam, że można je przezwyciężyć.

Każdy, kto przynajmniej raz wybrał się na szlak, wie, że jedną z podstawowych rzeczy, o której bezwzględnie należy pamiętać, to wygodne, sprawdzone obuwie.

- Moje poprzednie, wypróbowane sandały, niestety już nie nadawały się do użytku, dlatego w tym roku musiałam kupić nowe - dodaje z uśmiechem Anna Roczniak.
W drodze na Jasną Górę pielgrzymi omijają ruchliwe szosy i miasta. Kierują się ku rozsianym w terenie kościołom i innym ośrodkom kultu religijnego. Trasa wiedzie przez archidiecezjalne sanktuaria maryjne: Tuligłowy, Jodłówkę, Hyżne, Borek Stary, Niechobrz, Luszowice i Dąbrowę Tarnowską. Dalej przez Stary Korczyn i Opatowiec, Działoszyce, Książ Wielki, i Sokolniki. W archidiecezji częstochowskiej pątnicy wchodzą na Szlak Orlich Gniazd.

Do stałych atrakcji należy przeprawa przez Wisłok wąską, wiszącą i silnie kołyszącą się kładką, oraz przeprawa promem przez Wisłę. Na szlaku pielgrzymi korzystają z gościnności mieszkańców, którzy nie tylko częstują ich żywnością, ale również zapraszają na noclegi. 15 bm. utrudzeni, ale radośni staną przed obrazem Pani Jasnogórskiej.

- Do zobaczenia za 2 tygodnie - żegnał dzisiaj znajomych Piotr Kuczkowski, który 13 raz jest na pielgrzymim szlaku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24