Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

200 samowolek nad Soliną

KRZYSZTOF POTACZAŁA
Jan Demko, kierownik PINB w Ustrzykach Dolnych:   Można wypowiedzieć wojnę łamiącym prawo, ale ZEW musi częściej sprawdzać przyległe do jeziora tereny. Jeśli zgłoszeń o nielegalnych budowlach będzie więcej, może odstraszy to innych chcących obejść przepisy. Nasz inspektorat nie jest w stanie prowadzić regularnych kontroli. Obsługujemy dwa powiaty, leski i bieszczadzki, a jest nas zaledwie dwóch plus stażysta. Nie mamy ani łódki, ani motorówki.
Jan Demko, kierownik PINB w Ustrzykach Dolnych: Można wypowiedzieć wojnę łamiącym prawo, ale ZEW musi częściej sprawdzać przyległe do jeziora tereny. Jeśli zgłoszeń o nielegalnych budowlach będzie więcej, może odstraszy to innych chcących obejść przepisy. Nasz inspektorat nie jest w stanie prowadzić regularnych kontroli. Obsługujemy dwa powiaty, leski i bieszczadzki, a jest nas zaledwie dwóch plus stażysta. Nie mamy ani łódki, ani motorówki. KRZYSZTOF POTACZAŁA
BIESZCZADY. Około 200 domków letniskowych wybudowano nielegalnie nad Zalewem Solińskim. Wciąż powstają dacze na terenach dzierżawionych od Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce, mimo że w umowach jest punkt zakazujący inwestycji.

Każdego roku nad jeziorem przybywa od kilku do kilkunastu samowoli budowlanych. W większości są to domki letniskowe, ale zdarzają się też takie, w których można mieszkać nawet zimą. - Inwestorzy nie mają pozwoleń na budowę, ale nie obawiają się, że spotka ich kara - mówi Jan Demko, szef Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Ustrzykach Dolnych. - Odwołują się do wyższych instancji, a procedury trwają nieraz latami.
Przykład: kobieta z Jasła otrzymała nakaz rozbiórki nielegalnie postawionej daczy nad zalewem. Odwołała się do wojewódzkiego inspektora budowlanego. Ten utrzymał w mocy decyzję inspektora powiatowego, jednak jaślanka nie tylko nie przystąpiła do demontażu domku, ale jeszcze go rozbudowała.
Wzdłuż brzegów Zalewu Solińskiego letnie oazy budują ludzie z całej Polski. -Spora grupa to osoby wpływowe - twierdzi pragnący zachować anonimowość właściciel legalnego domku. - Kto z nimi będzie zadzierał? Lepiej udawać, że wszystko jest w porządku.

Nowelizacja Prawa Budowlanego z lipca 2003 r. daje możliwość zalegalizowania samowoli budowlanej pod warunkiem, że budynek został wzniesiony na terenie przeznaczonym pod zabudowę, np. rekreacyjną, usługową itp. Za legalizację domku letniskowego trzeba zapłacić 15 tys. zł. Często jest to kwota przekraczająca jego wartość. Uzyskanie pozwolenia na budowę kosztuje ok. 5 tys. zł.

Gdyby ZEW się uparł, mógłby zgłaszać rocznie do PINB kilkadziesiąt samowoli budowlanych. W tym roku zgłosił zaledwie trzy. Domki posadowiono w pasie zalewowym (poniżej 421 m n.p.m), gdzie w ogóle nie wolno budować. Nieuczciwi dzierżawcy dostali nakaz rozbiórki, ale wątpliwe czy szybko to zrobią - skorzystali z prawa do odwołania.
Podobnych inwestycji wokół Zalewu Solińskiego może być - według szacunków PINB - ok. 200. Najwięcej w Chrewcie od strony Czarnej, Zawozie i Teleśnicy Oszwarowej. Mniejsze skupiska są w Wołkowyi, Olchowcu, Werlasie i kilku innych miejscowościach.

Dotarliśmy do kilku osób, które bez pozwolenia wybudowały domki nad Zalewem Solińskim. Żadna nie chciała z nami rozmawiać.

Zagrożenie dla jeziora

Ryszard Krasicki, prezes ZEW Solina-Myczkowce:

Jeśli stwierdzimy złamanie warunków umowy, która zakazuje prowadzenia inwestycji na terenach będących w wieczystym użytkowaniu elektrowni, zawiadamiamy nadzór budowlany. Sami nie mamy prawnych możliwości ścigania nieuczciwych dzierżawców. Szkoda, bo im więcej nielegalnych budowli, w dodatku bez oczyszczalni ścieków, tym większe zagrożenie dla wód jeziora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24