Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

23 grudnia internetowa premiera pierwszego odcinka „Diabła Łańcuckiego”

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
23 grudnia o godz. 19 będzie można obejrzeć w sieci pilotowy odcinek serialu „Diabeł Łańcucki”. Odcinek powstał w plenerach Pogórza Przemyskiego.

Odcinek pilotowy zrealizowany został w konwencji „easternu”, czyli awanturniczej opowieści przypominającej amerykańskie westerny. Tyle że jego akcja nie toczy się w dalekiej Ameryce, ale na dzikim, niebezpiecznym wschodzie Europy. „Diabeł…” nawiązuje zatem do klasycznych seriali i filmów gatunku powstających w Polsce od lat sześćdziesiątych, jak „Czarne Chmury”, „Rycerze i rabusie” oraz „Wilcze echa”, których akcja rozgrywa się w Bieszczadach. Sercem całego mini serialu są widowiskowe pojedynki szablą, na piechotę i konno.

Na podstawie dwóch powieści

Pierwowzorem serialu są bestsellerowe historyczne powieści Jacka Komudy: „Diabeł Łańcucki” i „Banita” oparte w całości na faktach historycznych. Zdarzenia zaś przedstawione rozegrały się na początku XVII wieku na południowo-wschodnich kresach Rzeczypospolitej, a wszystkie postacie są historyczne.

Tytułowy Diabeł Łańcucki to Stanisław Stadnicki, znany warchoł z Łańcuta, który zapowiadając zajazdy na lokalną szlachtę, wypuszczał we wrota dworów ofiar czarną strzałę.

Brat Gedeon potrafi walczyć

Pierwszy odcinek zaczyna się od ujęcia wędrówki pielgrzymów do świętego miejsca, które odgrywa cerkiew w Piątkowej. Przed cerkwią najeżdżają ich ludzie starosty Stanisława Stadnickiego, pana na Łańcucie, z żądaniem zapłacenia bakszyszu. W ich obronie staje odziany w łachmany tajemniczy pątnik zwany Bratem Gedeonem, który powrócił do kraju po latach spędzonych w tureckiej niewoli. Brat Gedeon szybko rozprawia się z napastnikami. By pochwycić Gedeona, Stanisław Stadnicki wynajmuje pojedynkowicza i swawolnika Jacka Dydyńskiego. Ten wykupiony z sanockiego lochu wyrusza wraz z braćmi na poszukiwanie mnicha. Po drodze między Jackiem Dydyńskim a jego młodszym bratem, w którym gotuje się gorąca krew, wywiązuje się pojedynek na szable na koniach. W tym czasie Gedeon dociera do zaścianka Dwerniki, w którym mieszka urodziwa i harda panna Konstancja Dwernicka.

Biedni Dwerniccy, by ratować się przed głodem, postanawiają wydać swoją siostrę Konstancję za mąż. Szlachcianka ma jednak własne plany i krzyżuje plany braci.

W rolach głównych występują: Radosław Pazura, Mateusz Banasiuk, Piotra Zawadzki, Michał Białecki, Antoni Sałaja, Urszula Nawrot, Emilia Sulej i wielu drugoplanowych aktorów. Odcinek wyreżyserował Maciej Jurewicz, będący jednocześnie drugim, obok Jacka Komudy, scenarzystą. Nad filmem pracowały ekipy z Warszawy. Stamtąd też przywieziono na Podkarpacie sprzęt filmowy.

Długo zbierano fundusze

824 tys. złotych na produkcję 45-minutowego pilota sześcioodcinkowego serialu zebrała Fundacja Króla Jana z siedzibą w Malawie koło Birczy. Fundacji prezesuje pisarz Jacek Komuda. Drugą najważniejszą osobą po Jacku Komudzie jest Sławomir Kwoka, współtwórca Fundacji Króla Jana, producent serialu i założyciel kanału Ostoja Tradycji na YouTube.

Powstanie odcinka było wielkim wyzwaniem. 70 procent czasu związanego z produkcją zajęło zbieranie funduszy, natomiast plan zdjęciowy trwał tylko 10 dni. Wszystkich osób na planie, nie tylko aktorów, ale i statystów, szermierzy konnych, kaskaderów i rekonstruktorów historycznych, bez których nie mógłby powstać film, było 70. Ekipę żywiły panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Słonnego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24