26 mln zł na remont Pałacu Myśliwskiego w Julinie. W 2027 roku ma powstać w nim Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Projekt powstania Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa w Julinie (gm. Rakszawa) znalazł się na liście rekomendowanych przez Zarząd Województwa projektów do uzyskania unijnego dofinasowania.

Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął 28 lutego harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie dla programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027. W harmonogramie znalazł się przygotowany przez Muzeum Zamek w Łańcucie projekt "Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowe, konserwatorskie oraz przebudowę i wykreowanie przestrzeni ekspozycyjnych w Pałacyku Myśliwskim w Julinie”. Na ten cel Muzeum otrzyma 26 mln 562 tys. zł.

- Projekt zakłada powstanie Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa w Julinie. Założenia dotyczą tylko pałacu. Pozostała substancja zabytkowa wymaga odrębnego opracowania. Zakończenie realizacji projektu przewidziane jest na 2027 r. – mówi Nowinom Joanna Garbulińska-Charchut z Muzeum Zamku w Łańcucie.

Zobacz zdjęcia pałacu:

Pałac Myśliwski w Julinie zostanie wyremontowany [ZDJĘCIA]

Modrzewiowy pałacyk myśliwski został wzniesiony w 1880 roku w stylu szwajcarskim w niewielkiej odległości od folwarku Julcin (obecna nazwa Julin), wchodzącego w skład dóbr ordynacji Potockich z Łańcuta. Wzniesiono także pozostałe budynki zespołu: służbówkę, zwaną „dyrektorówką”, kuchnię z pokojami dla służby i lodownię. W nowo ukończonym pałacyku drugi ordynat, hrabia Alfred Potocki gościł austrowęgierskiego następcę tronu, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. W latach 1923-1924 r. założono stawy i zbudowano ujęcie wody z oryginalną, samoczynną pompą wodną, tzw. „baranem”. W 1925 roku wybudowano elektrownię i hydrofornię. Pałacyk rozbudowano w 1927 r., a kuchnię i „dyrektorówkę” w 1928 roku. Po II wojnie światowej zespół został znacjonalizowany i przejęty przez Lasy Państwowe. Kolejny właściciel, Huta Stalowa Wola, po 1956 r. zaadaptowała go na ośrodek wypoczynkowy. Dobudowano wtedy do budynku kuchni pawilon mieszczący jadalnię, w pn. części parku wzniesiono zespół współczesnych pawilonów mieszkalnych, a na zach. od pałacu boisko sportowe i basen kąpielowy, będący także zbiornikiem p.poż.

W 1997 roku zespół przejęło Muzeum Zamek w Łańcucie. Obecnie wykorzystywana jest jedynie „dyrektorówka”, w której urządzono mieszkanie dla dozorcy. Pozostałe budynki wymagają remontu i są nieużytkowane. Całość jest zamknięta na cztery spusty.

Pałacyk otoczony jest lasami Nadleśnictwa Leżajsk. W jego pobliżu biegną szlaki turystyczne, m.in. rowerowy Green Velo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie