Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

47-latek ukradł w Tarnobrzegu kartę bankomatową i płacił nią za loteryjne zdrapki

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Fakt utraty karty bankomatowej należy jak najszybciej zgłosić w banku i na policji.
Fakt utraty karty bankomatowej należy jak najszybciej zgłosić w banku i na policji. Canva
Policjanci z Tarnobrzega zatrzymali 47-latka, który podejrzany jest o przywłaszczenie kopertówki. Znajdowały się w niej pieniądze i karta bankomatowa należąca do 61-letniej mieszkanki Grębowa. Mężczyzna płacił nią za zdrapki gier losowych „Czas na milion” i artykuły spożywcze. Szybko wydał 400 złotych.

Mieszkanka gminy Grębów powiadomiła policjantów o zagubieniu torebki z portfelem i pieniędzmi oraz kartą bankomatową.

- Pokrzywdzona twierdziła, że zgubiła ją na tarnobrzeskim osiedlu Mokrzyszów. Z jej relacji wynikało, że była na zakupach w sklepie spożywczym. Po wyjściu, zawiesiła torbę z zakupami na ramie roweru, a na wierzchu zakupów położyła tzw. kopertówkę. Miała w niej 200 złotych i kartkę bankomatową. Kiedy kobieta dojechała do domu, zorientowała się, że ją zgubiła. Na własną rękę próbowała odszukać kopertówkę, lecz bez rezultatu. Okazało się, że w tym czasie jej karta została użyta w sklepach na kwotę ponad 400 złotych - informuje Komenda Miejska Policja w Tarnobrzegu.

Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia. Jeszcze tego samego dnia ustalili, kto mógł dopuścić się tego przestępstwa.

- Sprawcą okazał się 47-latek, bez stałego miejsca zamieszkania. Mężczyzna był w przeszłości notowany za inne przestępstwa. Został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu - relacjonuje tarnobrzeska KMP.

Policjanci ustalili, że karty użył siedmiokrotnie, w kilku sklepach na terenie Tarnobrzega. 47-latek oświadczył, że płacił nią za zdrapki gier losowych „Czas na milion” i artykuły spożywcze.

- Mężczyzna zamiast „wygranej” usłyszał zarzuty popełnienia przestępstwa, do którego się przyznał i złożył wyjaśnienia - twierdzi policja.

Dokonanie płatności kartą bankomatową w formie zbliżeniowej przez osobę nieuprawnioną, która weszła w jej posiadanie wbrew woli właściciela, stanowi przestępstwo kradzieży z włamaniem. Teraz o losie 47-latka będzie decydował sąd. Grozi mu kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

- Apelujemy, aby w przypadku utraty czy kradzieży dokumentów, karty bankomatowej jak najszybciej poinformowali placówkę bankową lub inną instytucję, która wydała dokument. W takich przypadkach dużą rolę odgrywa czas. Pamiętajmy, aby nie zapisywać na kartach bankomatowych kodów PIN oraz nie nosić ich razem z kartą. Nie pozwólmy, aby nieuczciwy znalazca pozbawił nas oszczędności - przypomina KMP w Tarnobrzegu.

Czas naszej reakcji na kradzież karty jest szczególnie ważny, gdy mamy odblokowaną opcję transakcji zbliżeniowych. Wówczas przy drobniejszych zakupach, nawet do kwoty 100 złotych, nie potrzeba znajomości numeru PIN. Warto wcześniej ograniczyć limit jednorazowych transakcji do mniejszej kwoty i ustawić limit dzienny (sumę wszystkich transakcji zbliżeniowych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24