Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

52 dzieła sztuki nowoczesnej z kolekcji książąt Lubomirskich obejrzysz od dziś w rzeszowskim BWA [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
Krzysztof Kapica
52 dzieła sztuki z kolekcji książąt Lubomirskich obejrzysz od dziś w rzeszowskim BWA.
52 dzieła sztuki z kolekcji książąt Lubomirskich obejrzysz od dziś w rzeszowskim BWA. Krzysztof Kapica
Salvador Dalí, Joan Miró, Pablo Picasso, Le Corbusier, Pierre Alechinsky, Karel Appel, Corneille, Andy Warhol, Banksy... Dzieła między innymi tych wybitnych artystów można od dziś podziwiać na wystawie zorganizowanej w rzeszowskim BWA. To atrakcja przygotowana z okazji 670-lecia Rzeszowa.

Tak jak wielu w historii rodziny, także książę Jan Lubomirski-Lanckoroński jest w posiadaniu wyjątkowej kolekcji, w której skład wchodzą obrazy olejne, grafiki, rysunki, litografie, serigrafie, akwarele, meble i inne dzieła sztuki od czasów renesansu do współczesności. Od Rubensa i Rembrandta, przez Malczewskiego i Kirkeby’ego, aż po Dalego i Banksy’ego. Część z nich jest od dziś prezentowana na wystawie „Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich” w rzeszowskim Biurze Wystaw Artystycznych.

- Moi przodkowie zbierali dzieła sztuki, które dla nich były współczesnymi. To my dziś patrzymy na nie jako na zabytki - podczas piątkowej konferencji prasowej przed wernisażem wystawy mówił Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich. - Chociażby Elżbieta Lubomirska, właścicielka m.in. Łańcuta, Wilanowa i Mokotowa zbierała takie wspaniałości, jak np. dzieła Elisabeth Vigée-Lebrun, która namalowała jej ulubieńca Henryka Lubomirskiego czy Antonia Canovy, którego rzeźbę Henryka można podziwiać w Łańcucie.

Książę Lubomirski mówił, że wystawa prezentuje dzieła od końca XIX wieku aż po najnowsze, kupione zaledwie dwa, trzy miesiące temu. To tylko wycinek olbrzymich zbiorów. - To kolorowa, radosna wystawa, która obrazuje też trochę moją duszę, wnętrze, podejście do życia - mówił książę Lubomirski pytany o klucz doboru dzieł.

Czy w całej tej bogatej kolekcji pokazywanej w Rzeszowie jest takie jedno, szczególnie bliskie sercu? - Jest wiele tych takich "naj", z różnych powodów. Może rzeczywiście jednym z bardziej ulubionych jest obraz Pablo Picassa "Gołąbek pokoju", jedna z popularniejszych prac artysty. Picasso - to nazwisko było chyba pierwszym, na które zwróciłem uwagę jako człowiek jeszcze nie znający się do końca na sztuce nowoczesnej. Przyznaję. Ja dopiero się tej sztuki uczyłem.

I tu zdradził rozbawiony, że jako młody człowiek wcale sztuki nowoczesnej nie lubił. - Wychowywany wśród klasycznych portretów przodków, tzw. martwych natur i bardzo konserwatywnego anturażu musiałem się dopiero do niej przekonać, do niej dojrzeć.

Dodał, że drugim ulubionym jest obraz Blossom Cherry Damiena Hirsta. - Podobnie, jak małżonki, której obiecałem, że będzie wisiał u niej w gabinecie i teraz patrzy na mnie pytająco "kiedy w końcu?", bo na razie podróżuje - żartował.

Trzecim, który szczególnie polecał był African Mask, który namalował Karl Appel, jeden z twórców grupy CoBrA. Założeniem tejże grupy artystów była pełna swoboda, tworzenie sztuki spontanicznej, bez norm i reguł. Obrazy nawiązywały do tematów omijanych przez większość twórców: czerpano inspirację z prac dzieci i chorych psychicznie, nawiązywano do sztuki ludów prymitywnych. Appel wyraźnie akcentował kontrasty kolorystyczne i stosował niespotykane efekty fakturalne.

Najcenniejsze w wymiarze materialnym? - Właśnie ta African Mask. Prace artysty chodzą na aukcjach powyżej miliona. Sztuka nowoczesna w ogóle jest dziś w cenie.

Kto lubi brytyjskiego artystę street art, to ucieszy się, że także prace Banksy'ego są w kolekcji. Dwie: Bomb Hugger i We love you….

- BWA w swojej historii miało kilka wystaw artystów zagranicznych, jak Picasso czy Chagall, natomiast nigdy nie mieliśmy na tych ścianach 20 artystów takiej klasy, takiej wysokiej półki. To jest top of the top światowej sztuki i bardzo się z tego cieszę - mówił Piotr Rędziniak, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.

Wystawę, która wcześniej prezentowana była w Muzeum Narodowym w Krakowie, można oglądać od 20 stycznia do 19 maja (w godz. 12-20). Zaplanowane są także lekcje historii organizowane wraz z Uniwersytetem Rzeszowskim.

Na wystawie można obejrzeć 52 dzieła 20 artystów, takich jak:[/lista]
[*]Pierre ALECHINSKY
[*]Karel APPEL
[*]BANKSY
[*]Jean-Michael BASQUIAT
[*]Mark Chagall
[*]CORNEILLE
[*]Salvador DALI
[*]Keith HARRING
[*]Damien HIRST
[*]Steve KAUFMAN
[*]LE CORBUSIER
[*]Fernand LEGER
[*]Blek LE RAT
[*]Roy LICHTENSTEIN
[*]Joan MIRO
[*]Pablo PICASSO
[*]Andy WARHOL
[*]Victor VASARELY.[/lista]

52 dzieła sztuki z kolekcji książąt Lubomirskich obejrzysz od dziś w rzeszowskim BWA.

52 dzieła sztuki nowoczesnej z kolekcji książąt Lubomirskich...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24