Przemysław Markocki
W Łukowem odbył się 7. Bieszczadzki Długodystansowy Rajd Konny. Zobacz zdjęcia.
W Łukowem odbył się 7. Bieszczadzki Długodystansowy Rajd Konny. Zobacz zdjęcia. Agata Nieciecka
7. Bieszczadzki Dlugodystansowy Rajd KonnyNz. Agnieszka Szopa i Malgorzata Strzelec, uczestniczki 7. Bieszczadzkiego Dlugodystansowego Rajdu Konnego.

- Prognoza pogody była pomyślna, jednak sama pogoda spłatała nam figla i w pierwszy dzień zawodów padał deszcz ze śniegiem. Niezrażeni jednak tym zawodnicy ruszyli na trasę rajdu, która wiodła przez urokliwe tereny Pogórza Leskiego - relacjonuje Agata Nieciecka z Doliny Koni w Łukowem.

W sobotę rozegrane zostały konkursy w zawodach krajowych oraz w zawodach towarzyskich. Niestrudzony Wojciech Kot z Klubu Jeździeckiego Mustang i Dioksan - siwy wałach czystej krwi arabskiej - pokonali najdłuższą trasę. Wystartowali na dystansie 60 km (klasa P) i ukończyli konkurs w średnim tempie 10,97 km/h uzyskując 9 pkt. bonifikacyjnych.

W konkursie na 20 km w zawodach krajowych wystartowały dwie pary - Justyna Stefanowska Kudela na Aronii oraz Jerzy Winiarski na Hugo. Obie pary reprezentowały barwy Klubu Jeździeckiego Rumak Miłocin.

Dystans 20 km zawodnicy z Miłocina pokonali w tempie 8,94 km/h. Pierwsze miejsce zajęła Justyna Stefanowska-Kudela na Aronii zdobywając 4 pkt., natomiast druga para startująca w tym konkursie, z uwagi na wysokie tętno u konia Hugo została wyeliminowana.
Magdalena Jabłońska na koniu Estados i Grzegorz Leś na koniu Amglez z KJ Rumak Miłocin wystartowali treningowo na 20 km i pokonali trasę w tempie 11,92 km/h, uzyskując po 5 pkt.

O zwycięstwie zadecydował krótszy czas wejścia Estadosa do badania weterynaryjnego.

Zawody towarzyskie zostały rozegrane wg zasad, które nieznacznie odbiegały od oficjalnego regulaminu sportowych rajdów konnych. Różnicą była granica minimalnej prędkości i przyznawanie punktów za prędkość - tutaj zastosowany został współczynnik prędkości.

W zawodach towarzyskich na dystansie 20 km w sobotę wystartowało 8 zawodników. Pierwsze miejsce zajął Janusz Karuś na Neapolitano XIII - 14 SK, 7-letnim lipicanie uzyskując 8,07 pkt., kolejne pucharowe miejsca zajęli: Małgorzata Strzelec na Rewelacji oraz Paweł Nowak na Asoli uzyskując taką samą liczbę punktów, czyli po 6,70.

Kolejność miejsc była uzależniona od czasu zgłoszenia konia do badania na bramce weterynaryjnej. Wszyscy zawodnicy ukończyli konkurs.

W niedzielę odbyły się dwa konkursy w zawodach towarzyskich - na dystansie 20 km i 40 km. Zdzisław Szymulański na Puencie pokonali dystans 40 km w tempie 8,46 km/h uzyskując 3,38 pkt..

Na 20-tkę wybrały się 4 pary. Tym razem pierwsze miejsce zajęła Martyna Narewska na Efezeuszu - prędkość na trasie - 11,34 km/h - liczba uzyskanych punktów na bramce weterynaryjnej - 6,80 pkt., kolejnymi podzielili się sprawiedliwie Paweł Nowak na Asoli, Małgorzata Strzelec na Rewelacji i Agnieszka Szopa na Omenie.

- Dziękujemy serdecznie wszystkim zawodnikom oraz organizatorom: Zdzisławowi Szymulańskiemu, prezesowi Towarzystwa Bieszczadzkiej Turystyki Konnej i Tadeuszowi Czajce za kolejną udaną imprezę, a także sędziom za niezwykle ciepłe sędziowanie, pomimo pogody - zakończyła Agata Nieciecka.