Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

8 zespołów przyjechał już do Rzeszowa na XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
Para tancerzy z Australii w Rzeszowie powiedziała sobie sakramentalne „tak”. Dla nich festiwal będzie początkiem miesiąca miodowego.

Do Rzeszowa na XVIII Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych już dziś przyjechało 8 zespołów, m.in. Wesoły Lud z Chicago. W sumie do stolicy Podkarpacia zawitają 33 grupy z różnych stron świata, m.in. z Australii, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Francji, Ukrainy, Rosji, Czech. Najstarszy uczestnik będzie miał ponad 70 lat.

Festiwal rozpocznie się w piątek o godz. 17 korowodem, który przejdzie od al. Lubomirskich na Rynek. Tu o 19 zaplanowany jest koncert Haliny Mlynkovej. Co ciekawe, jako dziecko uczestniczyła w festiwalu, tańcząc i śpiewając w zespole Olza.

- Para z Australii, która w kościele przy 3 Maja wzięła w sobotę ślub, poznała się podczas festiwalu polonijnego. Do Rzeszowa przyjechała z rodzicami i gośćmi weselnymi

zdradził dziś na konferencji prasowej Mariusz Grudzień, dyrektor festiwalu.

Lesław Wais, dyrektor ds. programowych, przypomniał, że kilka lat temu, gdy organizowali festiwal pod hasłem „Wesele w Rzeszowie”, w koncercie galowym wystąpiły 23 pary, które poznały się w Rzeszowie i później pobrały. Ile ich żyje razem do dzisiaj nie potrafimy powiedzieć, ale wierzę, że wszystkie - śmieje się.

Folklor narodów świata roztańczył rzeszowską publiczność [ZDJĘCIA]

Festiwal ma już 50-letnią historię.

- To największa na świecie tego typu narodowa impreza - podkreśla Lesław Wais. - Jak naliczyłem, przez te 50 lat w festiwalu uczestniczyło 607 zespołów, w sumie ponad 18 tys. osób.

Tańce na rzeszowskim Rynku

W sobotę koncerty na rzeszowskim Rynku potrwają od godz. 13 do 21. Wystąpią m.in. Lajkonik, Polanie, Orleta, Mazury, Karolinka Wisła,

Plan na niedzielę jest taki: godz. 9 - msza św. w intencji Polonii (Katedra Rzeszowska),- godz. 13 - 21 - występy zespołów polonijnych na Rynku (m.in. Kwiaty Polskie, Piastowie, Krakowiak).

- Tancerze pokażą się też w regionie, m.in. Rymanowie Zdroju, Wiśniowej, Przemyślu, Lubaczowie, Stalowej Woli, Bratkowicach, Sieniawie, Pruchniku

- wymienia Bartosz Bącal, rzecznik festiwalu.

Zespoły spotkają się też w G2A Arena Centrum Wystawienniczo - Kongresowym w Jasionce.

W poniedziałek o godz. 19 rozpocznie się koncert „Z czterech stron...” (hala Podpromie). W środę o godz. 19 , także na Podpromiu - koncert galowy „Póki my żyjemy”. Oba są zamknięte. Bilety w cenie 25 zł można kupić w Estradzie Rzeszowskiej i na ekobilet.pl.

Jarmark i wystawy

Festiwalowi towarzyszyć będzie Jarmark Podkarpacki na rzeszowskim Rynku (20 - 21 lipca, godz. 10 - 21). Nie zabraknie tam sztuki ludowej i dobrego jedzenia.

Ponadto zaplanowane są wystawy na temat 50 - lecia światowych festiwali polonijnych zespołów folklorystycznych 1969 - 2019” (19 lipca - 1 października, Uniwersytet Rzeszowski, al. Rejtana; lipiec - WDK).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24