Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

800 plus sprawi, że stracisz inne świadczenie na dziecko? Sprawdź, z czym koliduje przyznane 500 plus

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wnioski na 500 plus składa się na poszczególne okres, które trwają od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku.
Wnioski na 500 plus składa się na poszczególne okres, które trwają od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
500 plus na każde dziecko będzie zastąpione przez 800 plus już od 1 stycznia 2024 roku. Okazuje się, że przez podwyżkę świadczenia będziemy mogli stracić prawo do świadczeń w innych krajach. Kiedy trzeba oddać pieniądze i kto o tym decyduje? W tym przypadku można stracić wypłacane co miesiąc pieniądze i dotyczy to głównie osób pracujących za granicą.

Spis treści

Wnioski o 800 plus: na jaki okres świadczeniowy się je składa?

Wnioski o 500 plus składa się na poszczególne okresy, które trwają od 1 czerwca do 31 maja kolejnego roku. Prawo do świadczenia wychowawczego zostaje przyznane na rok. Pieniądze przysługują od dnia urodzenia się dziecka do dnia, w którym ukończy ono 18. rok życia.

Od stycznia 2024 roku świadczenie wzrośnie i każdy, kto otrzymywał dotychczas 500 zł, zobaczy na swoim koncie 800 zł. Taka podwyżka jednak nie dla każdego może być dobrą wiadomością. Może się okazać, że przez taki wzrost stracimy uprawnienie do pieniędzy pobieranych za granicą.

Zagraniczne świadczenia na dzieci: czy trzeba będzie je zwrócić?

Jeżeli tylko w Polsce spełniamy wymagania – krajowe 500+ przyznawane jest niezależnie od tego, które z państw ma pierwszeństwo do wypłaty świadczeń. Wypłacane jest zawsze w pełnej wysokości.

Z tego powodu, jeżeli mieszkamy, pracujemy lub pobieramy świadczenie w innym kraju – mamy obowiązek wskazać te dane we wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego. W przeciwnym razie choćby świadczenie było przyznane, może zostać uznane za nienależnie pobrane.

Jeżeli pobieranie świadczeń polskich i zagranicznych może się wykluczać – wówczas ZUS przekazuje sprawę do odpowiedniego urzędu wojewódzkiego. Urząd będzie właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Mamy obowiązek poinformowania również instytucji zagranicznej o wszelkich zmianach sytuacji rodzinnej, osobistej lub zawodowej, które mają wpływ na prawo do świadczeń zagranicznych, w tym o przyznanym w Polsce świadczeniu.

Decyzja o ustaleniu prawa i wysokości świadczeń z zagranicy zapada w odpowiednich urzędach. To one decydują w tej sprawie i niewykluczone, że w związku z podwyżką 500 plus do 800 plus, niektóre z nich będą mogły zostać odebrane lub obniżone. Dzieje się tak choćby w przypadku niemieckiego Kindergeld.

Świadczenie Kindergeld w Niemczech. Czy jest limit w związku z 500 plus?

Jednym z takich zagranicznych świadczeń jest Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny przyznawany osobom pracującym w Niemczech i wypłacany na dzieci będące pod opieką wnioskodawcy. Świadczenie jest uzależnione od liczby dzieci, a wysokość dochodów nie ma znaczenia.

Pieniądze mogą otrzymać również osoby, które posiadają swoje centrum interesów rodzinnych i gospodarczych poza krajem. Dlatego może to dotyczyć Polaków, którzy pracują na terenie Niemiec, choć rodzinę zostawili w Polsce. Wówczas będziemy beneficjentami niemieckiego Kindergeld, które wynosi 250 euro na każde dziecko.

Jeżeli po podwyżce okaże się, że któreś ze świadczeń jest pobieranie nienależnie – konieczny będzie zwrócenie pieniędzy razem z odsetkami.

Prawo pozwala, aby pobierać 500 plus, zasiłek rodzinny i Kindergeld w tym samym czasie. Niemiecki zasiłek zostanie jednak pomniejszony o sumę świadczenia wypłacanego przez państwo polskie.

W Austrii spotkamy się ze świadczeniem, którego kwota rośnie wraz z wiekiem dzieci. Chodzi o Kinderbetreuungsgeld, które przysługuje na pierwsze dziecko i wynosi 114 euro. Wypłacane jest do ukończenia 3. roku życia. Gdy dziecko ukończy 3. rok życia, wzrasta do 121,90 euro, a po ukończeniu 10. roku życia – do 141,50. Po 18-stych urodzinach świadczenie wzrasta do 165,10 euro, jeżeli dzieci kontynuują naukę lub poszukują pracy.

We Francji miesięczne świadczenie na dziecko wynosi 171 euro miesięcznie. Jeżeli posiadamy troje dzieci, świadczenie wzrośnie do 297,72 euro, a w przypadku co najmniej czwórki – do 464,94 euro.

W Holandii mając dziecko młodsze niż 6 lat, otrzymamy na nie 269,76 euro raz na kwartał. 327,56 euro będzie wypłacane po ukończeniu 6. roku życia, a po ukończeniu 12 lat – 385,37 euro.

Rezygnacja z 500 plus – jak to zrobić?

Jeżeli wiemy, że przez podwyżkę 500 plus stracilibyśmy uprawnienie do zagranicznych świadczeń lub otrzymalibyśmy decyzję nakazującą zwrot pieniędzy, możemy wycofać wniosek o świadczenie wychowawcze 500 plus (lub 800 plus od stycznia 2024 r.). Należy to zrobić w ramach platformy PUE ZUS przy pomocy wniosków SW-WYC (dla rodziców i opiekunów) lub SW-D-WYC (dla dyrektorów placówek opiekuńczych).

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 800 plus sprawi, że stracisz inne świadczenie na dziecko? Sprawdź, z czym koliduje przyznane 500 plus - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24