Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

84. rocznica deportacji Polaków na Sybir w Przemyślu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Przemyskie uroczystości upamiętniające 84. rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków na Sybir rozpoczęły się w sobotę, 10 lutego od mszy świętej w kościele pw. św. Trójcy.
od 12 lat

O godz. 14 zostały zapalone znicze przy tablicy poświęconej Sybirakom, umieszczonej na murze kościoła pw. św. Trójcy. O godz. 14:30 uroczystości przeniosły się pod pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia - tam była modlitwa, okolicznościowe przemówienia, delegacje złożyły kwiaty.

Postanowieniem Konrada Borejko, prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków na wniosek przemyskiego Oddziału ZS zostały nadane wyróżnienia za wspieranie działalności statutowej Związku Sybiraków. Odznakę Honorową Sybiraka otrzymali:

  • Wojciech Bakun,
  • Irena Wywrot,
  • Michał Thier,
  • Krystyna Rzepczyńska,
  • Bożena Stępka,
  • Katarzyna Boczar.
84. rocznica deportacji Polaków na Sybir w Przemyślu [ZDJĘCIA, WIDEO]
Łukasz Solski

W poniedziałek, 12 lutego o godzinie 11 w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbędzie się "Poranek Patriotyczny - żywa lekcja historii" połączony z premierą filmu "Listy z Piekła" w reżyserii Roberta Młynarskiego. Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie Centrum Kulturalnego, ul. Konarskiego 9 oraz w Centrum Informacji Turystycznej - ul. Grodzka 1.

Pierwsza z czterech masowych deportacji Polaków na Sybir rozpoczęła się w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku. Przeprowadzona została przez Sowietów, którzy od 17 września 1939 okupowali wschodnie tereny II Rzeczypospolitej. Tego dnia w głąb Związku Radzieckiego wywieziono około 140 tysięcy obywateli polskich. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników państwowych, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

Następne wywózki Sowieci przeprowadzili w kwietniu i na przełomie czerwca i lipca 1940 roku oraz na przełomie maja i czerwca 1941. Ich celem była depolonizacja Kresów Wschodnich i sowietyzacja ludności mieszkającej na terenach zagarniętych Polsce we wrześniu 1939 roku.

Pierwsza masowa deportacja zorganizowana przez NKWD odbyła się w warunkach, które dla wielu okazały się wyrokiem śmierci. Temperatura dochodziła do minus 40 stopni. Według historyków, co trzecia deportowana osoba zmarła z głodu i wycieńczenia.

Według szacunków władz RP na emigracji, w wyniku deportacji w latach 1940-1941 do syberyjskich łagrów trafiło około miliona osób cywilnych. Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej oceniają liczbę deportowanych na 800 tysięcy osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24