Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cerkiew z filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy zyska nowy blask. Rusza remont tego zabytku w Starym Dzikowie [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Rusza remont cerkwi w Starym Dzikowie. Obiekt zagrał w filmie "Katyń" Andrzeja Wajdy.
Rusza remont cerkwi w Starym Dzikowie. Obiekt zagrał w filmie "Katyń" Andrzeja Wajdy. P. Gąsiorski/PWKZ
Cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem św. Dymitra w Starym Dzikowie w powiecie lubaczowskim zostanie poddana pracom remontowo-konserwatorskim. W 2007 r. wykonywane były tutaj zdjęcia do filmu "Katyń", w reżyserii Andrzeja Wajdy.

- Wykonany zostanie remont dachu, poprzez częściową wymianę konstrukcji oraz pokrycia na blachę ocynkowaną tradycyjnie felcowaną. Na zwieńczeniu kopuły usytuowana jest kula, obecnie fragmentarycznie pokryta złotem. W czasie prowadzenia prac w obrębie dachu należy uwzględnić odtworzenie złoceń na tym elemencie. Dodatkowo należy zwrócić uwagę i odtworzyć krzyże w zwieńczeniach cerkwi - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu.

Ponadto wymienione zostanie orynnowania do odprowadzenia wód opadowych z uwzględnieniem historycznych przekrojów odpływów. Przeprowadzony remont ślusarki okiennej poprzez konserwację konstrukcji oraz wykonanie szklenia szybami ręcznie robionymi lub z odzysku. Uzupełnione zniszczenia gzymsów i korony murów z odtworzeniem w cegle i okucie blach, podklejenie płaskorzeźb na elewacjach. Podczas remontu dzwonnicy zostanie wymienione poszycie dachowe z odtworzeniem krzyży, uzupełnione szkleniem istniejącej ślusarki, uzupełnione cegły w strefie cokołowej.

Inwestorem prac jest Urząd Gminy w Starym Dzikowie. Dofinansowanie remontu w wysokości miliona złotych pochodzi z Rządowego Programu Ochrony Zabytków.

W 2007 r. w tej cerkwi wykonywane były zdjęcia do filmu "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Murowany budynek świątyni był "jenieckim obozem w Kozielsku", na terenie ZSRR, z 1940 r. Tutaj byli więzieni polscy oficerowie, których później zamordowali Sowieci.

Wewnątrz cerkwi zamontowane zostały wielopoziomowe, drewniane prycze, na których spali polscy jeńcy. Filmowcy zgodzili się, aby po ich wyjeździe scenografia pozostała we wnętrzu cerkwi. Jest ona do dzisiaj.

Cerkiew została wybudowana w 1904 roku staraniem ówczesnego proboszcza parafii greckokatolickiej ks. Bazylego Czerneckiego. Projekt jej został wykonany przez architekta Teodora Mielniczuka, natomiast prace przy jej budowie poprowadził Władysław Łańcucki. Akt poświęcenia cerkwi miał miejsce 17 września 1906 roku, a dokonał go bp Konstanty Czechowicz, ówczesny ordynariusz diecezji greckokatolickiej w Przemyślu.

W wyniku wysiedlenia ludności ukraińskiej po II Wojnie Światowej parafia przestała istnieć, a na początku lat pięćdziesiątych częściowo zniszczono wystrój cerkwi. W późniejszym czasie Gminna Spółdzielnia w Starym Dzikowie użytkowała ją jako magazyn, a w zeszłym roku obiekt został odkupiony od Spółdzielni przez gminę Stary Dzików.

Corocznie odbywają się tutaj wystawy, koncerty, spotkania z historykami oraz wystawiany jest monodram.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24