MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezcenne mury obronne opactwa benedyktyńskiego w Jarosławiu prawie w całości uratowane! [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Tak wyglądają uratowane mury klasztoru benedyktynek w Jarosławiu, którym groziła katastrofa z powodu osuwającej się skarpy.
Tak wyglądają uratowane mury klasztoru benedyktynek w Jarosławiu, którym groziła katastrofa z powodu osuwającej się skarpy. UM Jarosław
Widoczny jest już postęp prac remontowych starych murów i innych obiektów zespołu klasztornego benedyktynek w Jarosławiu. Cennym murom zagrażała katastrofa budowlana w skutek osuwania się skarpy.

Ceglane mury wraz z basztami w dawnym opactwie benedyktyńskim w Jarosławiu wznoszone były równocześnie z kościołem i klasztorem w I poł. XVII w. W kolejnych stuleciach były wielokrotnie remontowane, modernizowane i częściowo przebudowywane.

- Stanowią one integralny element założenia, które jest jednym z najcenniejszych historycznych kompleksów o nieprzeciętnych wartościach zabytkowych i walorach przestrzenno -krajobrazowych nie tylko na terenie Jarosławia, ale także w skali ponadregionalnej. Całe założenie podlega ścisłej opiece konserwatorskiej – mówi o fenomenie zabytku podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Beata Kot.

- Od kilkunastu lat przy fortyfikacjach, a także innych elementach założenia klasztornego prowadzone są systematyczne prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane, które ze względu na olbrzymi zakres i koszty muszą być dzielone na etapy – dodaje Beata Kot.

Prace prowadzi trzech podmiotów, będących właścicielami poszczególnych elementów założenia, tj. Ośrodek Formacji i Kultury Chrześcijańskiej im. Anny Jenke, klasztor sióstr benedyktynek i gmina miejska Jarosław. Do tej ostatniej należą mury oporowe, teren między nimi oraz część terenu przylegającego do murów od strony zewnętrznej.

Iga Kmiecik z Urzędu Miasta Jarosławia przedstawia, ile pracy wykonała gmina przy murach:

  • Gmina zaczęła roboty w roku 2016 na najbardziej zniszczonym, zagrażającym bezpieczeństwu ludzi i mienia fragmencie muru.
  • Przebudowę odcinka muru zagrażającego katastrofą wraz ze wzmocnieniem skarpy zakończono w roku 2019.
  • W latach 2016 - 2019 wykonano jeszcze dodatkowo wzmocnienie skarpy wraz z przemurowaniami, wymianą czapy żelbetowej i konserwacją przypory.
  • W roku 2020 wykonano remont i konserwację kolejnego niebezpiecznego fragmentu muru w kolejnych przęsłach.
  • Roboty ziemne prowadzone są pod nadzorem archeologicznym. Roboty związane z konserwacją zabytkowego wątku ceglanego prowadzone są pod nadzorem konserwatora dzieł sztuki specjalizującego się w konserwacji kamienia.
  • Do wykonania pozostaje remonty środkowej część muru, przylegającego do działek prywatnych i fragmentu zagospodarowanej części działki gminnej.

Roboty były realizowane z funduszy wojewódzkich, samorządu podkarapckiego i ministerialnych. Obecnie gmina Jarosław opracowuje dokumentację trasy spacerowej z punktami widokowymi. Trasa ma powstać przy murach klasztoru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24