Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aeropolis – od pomysłu do biznesu. Podkarpacki Park Naukowo Techniczny w Jasionce

apl
Liudmyla Prochko, właścicielka Careers Ninja
Liudmyla Prochko, właścicielka Careers Ninja
Ponad 2 miliardy zł w ostatnich latach zainwestowali przedsiębiorcy w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologiczny „Aeropolis”. Także ci, którzy biznesową przygodę zaczynali od Preinkubatora Akademickiego albo Inkubatora Technologicznego.

- Aeropolis” to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły, i o którą wspólnie chcemy dbać – chwali Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która od 11 lat zarządza PPN-T. Do Preinkubatora i Inkubatora „Aeropolis” weszło w 2017 r. 19 nowych przedsiębiorstw, wśród nich producenci „elektronicznych żaluzji”, innowacyjnych kotłów grzewczych, turbin do napowietrzania, czy luster reklamowych. Od początku działalności Preinkubatora Akademickiego, prawie 100 firm zabiegało o możliwość prowadzenia w nim działalności, a tylko w ostatnim roku 8 nowych przedsiębiorstw rozpoczęło w nim pracę.
Jeszcze większym zainteresowaniem w ubiegłym roku cieszył się Inkubator Technologiczny, usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego w Jasionce. Inkubator obchodzi w tym roku 6. urodziny, a w ostatnich latach swoją działalność rozpoczęły tutaj 53 firmy zatrudniając 360 osób.
- W 2017 roku podjęliśmy współpracę z 12 nowymi przedsiębiorcami - wyliczał prezes Bednarz.
Wśród nich Digi Glass Factory Sp. z o.o., która zajmuje się produkcją inteligentnych szyb o regulowanej przeźroczystości.
- Produkty tego typu są już obecne na rynku polskim, ale my jesteśmy jedynym producentem, dzięki czemu czas oczekiwania na produkt jest maksymalnie krótki, a sam towar dwa razy tańszy od innych oferowanych na rynku - przekonywał Marek Siudyła, współwłaściciel Digi Glass Factory. – Nasz pomysł polegający na modułowym podziale szyby i sterowaniu jej przezroczystością zgłosiliśmy do Urzędu Patentowego.

Tu rodził się sukcesSiudyła mówił też o korzyściach płynących z obecności w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, o czym przekonał się podczas niedawnych Targów Budowlanych BUDMA w Poznaniu.
– To dodaje firmie wiarygodności – dodał. – Kontrahent z Warszawy słysząc skąd jesteśmy, natychmiast skojarzył Rzeszów i „Areopolis”, nazywając nas polską Doliną Krzemową.
Do Inkubatora Technologicznego w ostatnim czasie weszły też: Locky sp. z o.o.; Careers Ninja sp. z o.o.; Nétur Polska sp. z o.o. oraz Skala sp. z o.o.
Locky jest firmą, która rozwiązuje problem braku kontroli nad niezamkniętym zamkiem w drzwiach mieszkania albo firmy. Spółka została założona w ramach Platformy Startowej Technopark BiznesHub i oferuje nakładkę na klucz wraz z software na urządzenia mobilne, dedykowane dla deweloperów, przedsiębiorstw, ale też użytkowników indywidualnych. Do połowy br. firma planuje debiut na rynkach światowych.
Liudmyla Prochko, właścicielka Careers Ninja, oferuje rekrutację w branży IT, marketingu i zarządzania, gwarantując pozyskanie do pracy zdalnej najlepszych specjalistów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Dla najbardziej wymagających zleceniodawców potrafi zrekrutować profesjonalnego pracownika w maksymalnie 3 dni.
Nétur Polska to spółka – córka kanadyjskiej firmy Nétur o 40-letniej tradycji, oferująca około 600 komponentów, których głównymi odbiorcami są firmy: UTC oraz General Electric. W ciągu najbliższych kilku lat firma chce uruchomić w Jasionce druk 3D, a do końca tego roku podwoić zatrudnienie.
Skala sp. z o.o. jest dostawcą zautomatyzowanych systemów kontroli jakości dla przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego. Systemy automatycznej kontroli wizyjnej i przetwarzania obrazu, bezkontaktowe systemy pomiarowe, skanery 2D, systemy analizy dźwięku i wibracji oraz automatyzacja procesów kontroli jakości.
- Bliskość firm, z którymi współpracujemy oraz zaplecze laboratoryjne - to przesądziło o naszym wejściu do Inkubatora – mówił Adam Ptak ze spółki Skala.

Sukces rodzących się w „Aeropolis” zapewne nie byłby możliwy bez pomocy tutejszego Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania. „Aeropolis” ma cztery takie pracownie: Metalograficzną, Charakterystyki Materiałów, Szybkiego Prototypowania i Badań Starzeniowych. Wszystkie w 2017 roku na zlecenie przedsiębiorców wykonały 68 usług, z czego najwięcej było skanowania i wydruków na drukarce 3D.

Od sukcesu robi się… ciasnoOd początku istnienia „Aeropolis” idealną ścieżką obecności w Parku byłby biznesowy debiut w Preinkubatorze, rozwój firmy w Inkubatorze Technologicznym, w końcu zakup działki w strefie, budowa własnej siedziby i działalność produkcyjna lub usługowa.
- Społeczność „Aeoropolis” to duma i wyzwaniem. Cieszymy się sukcesami przedsiębiorców, ale … kurczy się nam strefa, a firm przybywa. Jak najszybciej trzeba będzie szukać pomysłu z samorządowcami na jej poszerzenie – mówił prezes Bednarz.
W ostatnim tylko roku do Preinkubatora Akademickiego weszło osiem firm, wśród nich m. in: Aberon sp. z o.o.; MezzoWork sp. z o.o.; PTS Investments sp. z o.o.; Usługi Informatyczne Krzysztof Gurak; Vibbe Sylance Sebastian Pietraszewski i Marcin Domański oraz WiseGlass sp. z o.o.
Ta ostatnia, oferująca lustra WiseGlass - rodzaj luster reklamowych, na których wyświetlają się spoty dostosowane do odbiorcy stojącego przed lustrem, zyskała już dużą popularność. Firma oferuje platformę reklamową, która łączy w sobie media reklamowe oraz oprogramowanie, które pozwala kierować reklamy do różnych typów osób i zbierać dane zwrotne.
Spółka Aberon specjalizuje się w produkcji urządzeń grzewczych elektrycznych w technologii elektrodowo – jonowej oraz oporowej. Urządzenia są przeznaczone do ogrzewania wody c.o., c.w.u, technologicznej oraz basenów.
Artur Kucaj, prezes MezzoWork sp. z o.o. tłumaczył zasady serwisu mikropracy, który w przyszłości ma pozwolić na zdalną pracę nie tylko osobom posługującym się laptopami, ale także tym związanym chociażby z medycyną i online możliwe będzie stawianie diagnozy przez lekarzy specjalistów.
PTS Investments sp. z o.o. oferuje turbiny do napowietrzania stawów wodnych, redukujące umieralność ryb i zanieczyszczenie wody. Spółka proponuje też projektowanie i budowę maszyn oraz wykonywanie elementów na maszynach CNC.

Co pół roku Aeropilis organizuje spotkania biznesowe, podczas których podsumowuje działalność Preinkubatora Akademickiego i Inkubatora Technologicznego Podkarpackiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24