Aeropolis – od pomysłu do biznesu. Podkarpacki Park Naukowo Techniczny w Jasionce

apl
Liudmyla Prochko, właścicielka Careers Ninja
Liudmyla Prochko, właścicielka Careers Ninja
Udostępnij:
Ponad 2 miliardy zł w ostatnich latach zainwestowali przedsiębiorcy w Podkarpackim Parku Naukowo – Technologiczny „Aeropolis”. Także ci, którzy biznesową przygodę zaczynali od Preinkubatora Akademickiego albo Inkubatora Technologicznego.

- Aeropolis” to już marka, z której wychodzą wielkie pomysły, i o którą wspólnie chcemy dbać – chwali Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, która od 11 lat zarządza PPN-T. Do Preinkubatora i Inkubatora „Aeropolis” weszło w 2017 r. 19 nowych przedsiębiorstw, wśród nich producenci „elektronicznych żaluzji”, innowacyjnych kotłów grzewczych, turbin do napowietrzania, czy luster reklamowych. Od początku działalności Preinkubatora Akademickiego, prawie 100 firm zabiegało o możliwość prowadzenia w nim działalności, a tylko w ostatnim roku 8 nowych przedsiębiorstw rozpoczęło w nim pracę.
Jeszcze większym zainteresowaniem w ubiegłym roku cieszył się Inkubator Technologiczny, usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie Portu Lotniczego w Jasionce. Inkubator obchodzi w tym roku 6. urodziny, a w ostatnich latach swoją działalność rozpoczęły tutaj 53 firmy zatrudniając 360 osób.
- W 2017 roku podjęliśmy współpracę z 12 nowymi przedsiębiorcami - wyliczał prezes Bednarz.
Wśród nich Digi Glass Factory Sp. z o.o., która zajmuje się produkcją inteligentnych szyb o regulowanej przeźroczystości.
- Produkty tego typu są już obecne na rynku polskim, ale my jesteśmy jedynym producentem, dzięki czemu czas oczekiwania na produkt jest maksymalnie krótki, a sam towar dwa razy tańszy od innych oferowanych na rynku - przekonywał Marek Siudyła, współwłaściciel Digi Glass Factory. – Nasz pomysł polegający na modułowym podziale szyby i sterowaniu jej przezroczystością zgłosiliśmy do Urzędu Patentowego.

Tu rodził się sukcesSiudyła mówił też o korzyściach płynących z obecności w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, o czym przekonał się podczas niedawnych Targów Budowlanych BUDMA w Poznaniu.
– To dodaje firmie wiarygodności – dodał. – Kontrahent z Warszawy słysząc skąd jesteśmy, natychmiast skojarzył Rzeszów i „Areopolis”, nazywając nas polską Doliną Krzemową.
Do Inkubatora Technologicznego w ostatnim czasie weszły też: Locky sp. z o.o.; Careers Ninja sp. z o.o.; Nétur Polska sp. z o.o. oraz Skala sp. z o.o.
Locky jest firmą, która rozwiązuje problem braku kontroli nad niezamkniętym zamkiem w drzwiach mieszkania albo firmy. Spółka została założona w ramach Platformy Startowej Technopark BiznesHub i oferuje nakładkę na klucz wraz z software na urządzenia mobilne, dedykowane dla deweloperów, przedsiębiorstw, ale też użytkowników indywidualnych. Do połowy br. firma planuje debiut na rynkach światowych.
Liudmyla Prochko, właścicielka Careers Ninja, oferuje rekrutację w branży IT, marketingu i zarządzania, gwarantując pozyskanie do pracy zdalnej najlepszych specjalistów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Dla najbardziej wymagających zleceniodawców potrafi zrekrutować profesjonalnego pracownika w maksymalnie 3 dni.
Nétur Polska to spółka – córka kanadyjskiej firmy Nétur o 40-letniej tradycji, oferująca około 600 komponentów, których głównymi odbiorcami są firmy: UTC oraz General Electric. W ciągu najbliższych kilku lat firma chce uruchomić w Jasionce druk 3D, a do końca tego roku podwoić zatrudnienie.
Skala sp. z o.o. jest dostawcą zautomatyzowanych systemów kontroli jakości dla przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego. Systemy automatycznej kontroli wizyjnej i przetwarzania obrazu, bezkontaktowe systemy pomiarowe, skanery 2D, systemy analizy dźwięku i wibracji oraz automatyzacja procesów kontroli jakości.
- Bliskość firm, z którymi współpracujemy oraz zaplecze laboratoryjne - to przesądziło o naszym wejściu do Inkubatora – mówił Adam Ptak ze spółki Skala.

Sukces rodzących się w „Aeropolis” zapewne nie byłby możliwy bez pomocy tutejszego Laboratorium Materiałoznawstwa i Prototypowania. „Aeropolis” ma cztery takie pracownie: Metalograficzną, Charakterystyki Materiałów, Szybkiego Prototypowania i Badań Starzeniowych. Wszystkie w 2017 roku na zlecenie przedsiębiorców wykonały 68 usług, z czego najwięcej było skanowania i wydruków na drukarce 3D.

Od sukcesu robi się… ciasnoOd początku istnienia „Aeropolis” idealną ścieżką obecności w Parku byłby biznesowy debiut w Preinkubatorze, rozwój firmy w Inkubatorze Technologicznym, w końcu zakup działki w strefie, budowa własnej siedziby i działalność produkcyjna lub usługowa.
- Społeczność „Aeoropolis” to duma i wyzwaniem. Cieszymy się sukcesami przedsiębiorców, ale … kurczy się nam strefa, a firm przybywa. Jak najszybciej trzeba będzie szukać pomysłu z samorządowcami na jej poszerzenie – mówił prezes Bednarz.
W ostatnim tylko roku do Preinkubatora Akademickiego weszło osiem firm, wśród nich m. in: Aberon sp. z o.o.; MezzoWork sp. z o.o.; PTS Investments sp. z o.o.; Usługi Informatyczne Krzysztof Gurak; Vibbe Sylance Sebastian Pietraszewski i Marcin Domański oraz WiseGlass sp. z o.o.
Ta ostatnia, oferująca lustra WiseGlass - rodzaj luster reklamowych, na których wyświetlają się spoty dostosowane do odbiorcy stojącego przed lustrem, zyskała już dużą popularność. Firma oferuje platformę reklamową, która łączy w sobie media reklamowe oraz oprogramowanie, które pozwala kierować reklamy do różnych typów osób i zbierać dane zwrotne.
Spółka Aberon specjalizuje się w produkcji urządzeń grzewczych elektrycznych w technologii elektrodowo – jonowej oraz oporowej. Urządzenia są przeznaczone do ogrzewania wody c.o., c.w.u, technologicznej oraz basenów.
Artur Kucaj, prezes MezzoWork sp. z o.o. tłumaczył zasady serwisu mikropracy, który w przyszłości ma pozwolić na zdalną pracę nie tylko osobom posługującym się laptopami, ale także tym związanym chociażby z medycyną i online możliwe będzie stawianie diagnozy przez lekarzy specjalistów.
PTS Investments sp. z o.o. oferuje turbiny do napowietrzania stawów wodnych, redukujące umieralność ryb i zanieczyszczenie wody. Spółka proponuje też projektowanie i budowę maszyn oraz wykonywanie elementów na maszynach CNC.

Co pół roku Aeropilis organizuje spotkania biznesowe, podczas których podsumowuje działalność Preinkubatora Akademickiego i Inkubatora Technologicznego Podkarpackiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie