MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Aktualne ceny materiałów budowlanych: jakie zmiany czekają rynek w 2024 r.? Czy ceny w końcu się stabilizują? Prognozy na drugą połowę roku

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl wciąż jest zdecydowanie za wcześnie na ogłaszanie przesilenia korekty cenowej materiałów budowlanych, jednak moment ten wydaje się nieuchronnie zbliżać wielkimi krokami.
Jak tłumaczą eksperci portalu RynekPierwotny.pl wciąż jest zdecydowanie za wcześnie na ogłaszanie przesilenia korekty cenowej materiałów budowlanych, jednak moment ten wydaje się nieuchronnie zbliżać wielkimi krokami. 123RF/iuriigagarin
Ceny materiałów budowlanych w Polsce zaczynają wykazywać pierwsze oznaki stabilizacji po okresie spadków. Jak kształtują się ceny różnych grup materiałów na przestrzeni ostatnich miesięcy i czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Sprawdź!

Spis treści

Czy ceny materiałów budowlanych w końcu się stabilizują?

W maju i czerwcu 2024 roku, dynamika cen materiałów budowlanych w Polsce wskazuje na istotne zmiany. Grupa PSB informuje, że mimo rocznego spadku cen o 1,1 procent w kanale hurtowym i 2,6 proc. w detalicznym, drugi miesiąc z rzędu odnotowano wzrost wskaźników miesiąc do miesiąca, tym razem o 0,4 proc. Tego rodzaju wahania sugerują możliwy koniec okresu taniejących materiałów i początek trendu wzrostowego.

Eksperci z portalu RynekPierwotny.pl podkreślają, że w maju dynamika cen rok do roku wskazuje na dominację taniejących grup towarowych (16 do 4), co sugeruje silną tendencję spadkową. Jednak dynamika cen miesiąc do miesiąca pokazuje przewagę drożejących grup asortymentowych, co może być pierwszym sygnałem stabilizacji cen.

materiał prasowy

Które materiały budowlane tanieją najszybciej?

Analizując konkretne grupy materiałów, zauważamy, że niektóre z nich doświadczają największych spadków cen. Płyty OSB z drewnem tanieją o 8,4 proc. w skali roku, a dachy i rynny o 6,5 proc. Warto jednak zauważyć, że ceny płyt OSB zaczynają odbijać się w górę, z miesięcznym wzrostem aż o 8 proc. To może być sygnał, że podobne zmiany mogą wystąpić w innych kategoriach materiałów budowlanych.

Wśród materiałów najszybciej taniejących niezmiennie od miesięcy przodują płyty OSB z drewnem, taniejące w ciągu roku o 8,4 proc., a następnie dachy-rynny o 6,5 proc. Jednak w przypadku pierwszej z wymienionych pozycji uwagę zwraca bardzo silne odreagowanie przeceny, które z miesiąca na miesiąc osiągnęło poziom aż 8 proc. Niewykluczone, że w tym przypadku mamy do czynienia z „pierwszą jaskółką”, zapowiadającą podobne odbicie w przypadku pozostałych pozycji – wyliczają eksperci portalu RynekPierwotny.pl.

Rosnące ceny materiałów budowlanych, takich jak stal, beton czy drewno, oraz problemy z ich dostępnością stanowią poważne wyzwanie dla deweloperów. Wzrost kosztów produkcji przekłada się na wyższe ceny mieszkań, co może wpływać na popyt na rynku nieruchomości.

materiał prasowy

Jakie są prognozy na najbliższe miesiące?

Eksperci przewidują, że stabilizacja cen materiałów budowlanych może nastąpić w drugiej połowie 2024 r. Marta Kaleta-Domaradzka z Ofereto.pl wskazuje, że dostępność surowców i siły roboczej powinny się poprawić, co przyczyni się do większej stabilności sektora budowlanego. Inwestorzy mogą więc spodziewać się mniejszej zmienności cen, co pozwoli im na lepsze planowanie kosztów projektów deweloperskich.

Aktualne ceny materiałów budowlanych w Polsce

Przyjrzyjmy się bliżej konkretnym cenom netto materiałów budowlanych na czerwiec 2024 r. Według raportów, ceny prętów zbrojeniowych 12 mm wynoszą średnio 2700 – 2900 zł za tonę, a ceowników G/W 200 to koszt rzędu 6800 – 7 500 zł za tonę. Cena tony żwiru o gradacji 2 – 16 mm oscyluje wokół 110 – 130 zł.

Jak kształtują się ceny popularnych materiałów budowlanych?

  • Ceny cegieł oraz pustaków, będących podstawowymi materiałami ścian konstrukcyjnych, również podlegały wahaniom. Obecnie cena cegieł pełnych waha się od 1,20 do 1,80 zł za sztukę, podczas gdy ceny pustaków ceramicznych zaczynają się od około 3,50 zł za sztukę, a sięgają nawet 6,00 zł w zależności od regionu i producenta.

  • Cement, będący niezbędnym składnikiem betonu, również odnotował wzrost cen. Średnia cena za 25 kg worka cementu oscyluje obecnie w granicach 17 – 20 zł, co stanowi wzrost w stosunku do wcześniejszych miesięcy.

  • Gotowy beton towarowy, wykorzystywany w fundamentach i konstrukcjach, kosztuje obecnie około 285 – 330 zł za metr sześcienny. Wzrost cen surowców takich jak cement i kruszywo ma bezpośredni wpływ na te koszty.

  • Materiały izolacyjne, takie jak styropian czy wełna mineralna, również odnotowały zmiany cen. Styropian kosztuje obecnie około 330 – 430 zł za metr sześcienny, a wełna mineralna 60 – 120 zł za metr kwadratowy w zależności od grubości i producenta.

  • Dachówki ceramiczne, używane do pokryć dachowych, kosztują średnio 2,50 – 5 zł za sztukę. Dachówki betonowe, które są alternatywą dla ceramicznych, mają ceny w przedziale 5 – 6 zł za sztukę. Materiały dachowe, takie jak blachodachówka, kosztują około 50 – 60 zł za metr kwadratowy.

Ostatecznie, przyszłość rynku materiałów budowlanych w Polsce na 2024 r. wygląda obiecująco. Mimo obecnych wyzwań związanych z rosnącymi kosztami i dostępnością surowców, stabilizacja cen oraz dalszy rozwój projektów infrastrukturalnych i deweloperskich napędzany przez zieloną transformację mogą przynieść korzyści zarówno dla inwestorów, jak i konsumentów.

Źródło:KB.pl: Cennik materiałów budowlanych na 2024 rok w różnych regionach Polski, oBud.pl: Analiza zmian cen materiałów budowlanych w kwietniu 2024 roku; Grupa PSB Handel S.A.: Zmiany cen materiałów budowlanych w kwietniu 2024; RynekPierwotny.pl: Coraz bliżej końca korekty cenowej materiałów budowlanych; stat.gov.pl

Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Aktualne ceny materiałów budowlanych: jakie zmiany czekają rynek w 2024 r.? Czy ceny w końcu się stabilizują? Prognozy na drugą połowę roku - RegioDom.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24