MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Amantadyna może być skuteczna w walce z koronawirusem COVID-19 - twierdzą niemieccy naukowcy. Pierwszy, rok temu mówił to lekarz z Przemyśla

Norbert Ziętal
Lek. Włodzimierz Bodnar, jako pierwszy w Polsce, już rok temu zaczął stosować amantadynę w walce z koronawirusem.
Lek. Włodzimierz Bodnar, jako pierwszy w Polsce, już rok temu zaczął stosować amantadynę w walce z koronawirusem. Norbert Ziętal
Amantadyna może być skuteczna w walce z koronawirusem Sars-CoV-2. Konieczne są jednak dalsze badania - twierdzą naukowcy z Instytutu Roberta Kocha w Berlinie. To poważna instytucja naukowa, podległa pod niemieckie ministerstwo zdrowia.

Wyniki badań zostały kilka dni temu opublikowane w artykule "„Amantadyna hamuje SARS-CoV-2 in vitro” w prestiżowym piśmie naukowym "Viruses". W tekście nie przesądza się zdecydowane o skuteczności amantadyny, lecz podkreśla jej "potencjalną skuteczność".

Obszerny tekst jest typowo naukowy, dokładnie opisujący badania przeprowadzone przez grupę naukowców niemieckich, ale również polskiego naukowca Wojciecha Danysza, zastosowane metody i efekty.

- Odkąd pandemia SARS-CoV-2 rozpoczęła się pod koniec 2019 r. poszukiwanie szczepionek ochronnych i terapii lekowych stało się obowiązkowe w walce z globalnym kryzysem zdrowotnym. Ograniczenia w podróżowaniu, dystans społeczny i maski na twarz są odpowiednimi środkami zaradczymi, ale mogą nie doprowadzić do opanowania pandemii

- twierdzą autorzy tekstu w streszczeniu publikacji.

Dlaczego obostrzenia miałyby być nieskuteczne? Ludzie z czasem lekceważą wszelkie obostrzenia sanitarne, podchodzą do nich niedbale, a inni wręcz specjalnie i na pokaz ich unikają.

Autorzy badań nie mają wątpliwości, że szczepionki nie wyeliminują choroby.

- Nawet jeśli szczepionki zostaną zastosowane, zapotrzebowanie na środki przeciwwirusowe przeciwko SARS-CoV-2 będzie się utrzymywać - twierdzą naukowcy.

Jak przypominają, do tej pory nie wykazano jednoznacznie skuteczności żadnego leku przeciwwirusowego w walce z COVID-19.

- Amantadyna została zatwierdzona jako lek przeciwwirusowy przeciwko grypie A, a działanie przeciwwirusowe przeciwko SARS-CoV-2 zostało uzasadnione przez analogię, ale bez danych. Testowaliśmy skuteczność amantadyny in vitro w komórkach Vero E6 zakażonych SARS-CoV-2. Rzeczywiście, amantadyna hamowała replikację SARS-CoV-2 w dwóch oddzielnych eksperymentach. Potrzebne są jednak dalsze badania w innych modelach, aby udowodnić tę hipotezę

- tłumaczą naukowcy.

Przypominają, że standardowa procedura nad wprowadzeniem leku przeciwwirusowego trwa od 7 do 10 lat. Przypadek COVID-19 jest nietypowy i na tyle pilny, że okres ten może ulec skróceniu.

Pierwszy w Polsce amantadynę w walce z koronawirusem zaczął stosować Włodzimierz Bodnar, lekarz pulmunolog z Przychodni Lekarskiej Optima z Przemyśla. Podawał ten lek już w marcu ub. roku i robi tak do dzisiaj. Zastosował go również na sobie. Obecnie przyjmuje po kilkudziesięciu pacjentów.

Nie jest to pierwsza naukowa publikacja o skuteczności amantadyny w walce z COVID-19. Jako pierwsi naukowy tekst o tym leku opublikowali prof. Konrad Rejdak, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, wspólnie z prof. Pawłem Griebem z Polskiej Akademii Nauk. Opisali możliwe ochronne działanie amantadyny. O możliwej skuteczności amantadyny kilka miesięcy temu wypowiadali się również naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Cambridge.

Kilkanaście dni temu w Polsce ruszyły oficjalne badania nad amantadyną w walce z COVID-19.


Zobacz też: Stanisław Mazur Centrum medyczne Medyk stanowisko po aferze szczepionkowej w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24