Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ankieterzy w Krośnie szukają azbestu

Ewa Gorczyca
Archiwum
W Krośnie rozpoczęła się akcja inwetaryzacji wyrobów zawierających azbest. Potrwa do 15 września.

Urząd Miasta wysłał w teren grupę przeszkolonych ankieterów. Dostali specjalne identyfikatory i "przeczesują" krośnieńskie dzielnice i osiedla.

- Na podstawie zebranych przez nich danych będzie można określić ilość, rodzaj oraz stan techniczny znajdującego się w mieście azbestu oraz zagrożenie dla zdrowia, jakie stanowi - informuje Joanna Sowa, rzeczniczka magistratu.

Ankieterzy pomogą właścicielom obiektów i budynków, w których użyto azbest wypełnić krótką ankietę dotycząca. m.in. stanu technicznego wyrobów azbestowych oraz okresu ich użytkowania.

W Krośnie od 2003 roku prowadzona jest akcja usuwania azbestu. Urząd Miasta pokrywa wszystkie koszty związane z załadunkiem, transportem i utylizacją materiałów zawierających azbest (w tym pokryć dachowych z eternitu lub elementów elewacji).

- W ostatnich latach udało nam się usunąć prawie trzysta ton tego szkodliwego materiału, szacujemy że drugie tyle należy jeszcze usunąć - mówi Krzysztof Smerecki sekretarz miasta.
Krosno zgłosiło się do konkursu ogłoszonego przez ministerstwo gospodarki w ramach rządowego programu usuwania azbestu i materiałów zawierających azbest. Dostało dotację na przeprowadzenie inwentaryzacji a także pieniądze na realizację usuwanie wyrobów zawierających azbest na lata 2009 - 2032.

- Warunkiem by miasto pokryło koszty usuwania odpadów azbestowych będzie ich zinwentaryzowanie przez właściciela - dodaje Joanna Sowa.
Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem, każdy mieszkaniec ma obowiązek zgłosić do urzędu miasta fakt posiadania wyrobów zawierających azbest (np. dach z eternitu, rury kominowo azbestowe, koce azbestowe itp.) oraz ich stan techniczny.

W 2032 roku w Polsce nie może już być żadnych wyrobów azbestowych.

Azbest (eternit) jest niebezpieczną substancją powodującą choroby nowotworowe. Włókna azbestowe (niewidoczne dla oka, czterokrotnie cieńsze od ludzkiego włosa), przenikają do dolnych dróg oddechowych, wbijają się do płuca gdzie pozostają i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują nowotwory. Im bardziej zniszczony jest eternit, tym więcej włókien się ulatnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24