Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antykoncepcja a karmienie piersią

Alina Bosak
Krystyna Baranowska
Jaką antykoncepcję może stosować karmiąca mama, podpowiada dr n. med. KRZYSZTOF CEBULAK, specjalista ginekolog-położnik.

- Pytanie o antykoncepcję jest jednym z najczęstszych, jakie zadają młode mamy podczas pierwszej, poporodowej wizyty u lekarza - zauważa dr Cebulak. - Jeśli kobieta nie karmi piersią, pierwsza miesiączka może się pojawić już 6-8 tygodni po porodzie (pierwsze krwawienia mogą - ale nie muszą - być bezowulacyjne). Jeżeli karmi - nawet kilkanaście miesięcy później i pod pewnymi warunkami przez część tego okresu może nie jajeczkować.

Mamy karmiące, by zapobiec kolejnej ciąży, nie mogą stosować klasycznych pigułek oraz plastrów antykoncepcyjnych. Wciąż jednak mają spory wybór innych metod.

Metody naturalne

Karmienie piersią hamuje owulację, kiedy dziecko jest karmione na żądanie, co najmniej 6 razy na dobę, a najdłuższa przerwa nie przekracza 6 godzin. Łączny czas karmieni ma wynosić przynajmniej 100 minut na dobę. Poza tym maluch nie może dostawać do jedzenia nic innego poza mlekiem mamy i nie powinien ssać smoczka.

Kobieta musi jednocześnie obserwować wydzielinę z pochwy, ponieważ pojawienie się śluzu lub inna zmiana może świadczyć o wracającej płodności.

Warto też codziennie rano, jeszcze przed wstaniem z łóżka, mierzyć temperaturę. Jeśli podniesie się ona o co najmniej 0,2 stopnia Celsjusza ponad najwyższy z sześciu ostatnich pomiarów (mierzymy zawsze tym samym termometrem) i skok ten będzie się utrzymywał przez trzy kolejne dni, oznacza to, że owulacja powróciła.

Aby rozpoznać dni płodne i niepłodne, stosuje się metodę objawowo-termiczną. Ponieważ cykl kobiety po porodzie może się zmienić, mniej ryzykowne jest współżycie w dni niepłodne po owulacji.

Prezerwatywa

Prezerwatywy nie dopuszczają do kontaktu plemnika z jajeczkiem. Wiele prezerwatyw jako dodatkowe zabezpieczenie ma w składzie środek plemnikobójczy. Należy stosować produkty dobrej jakości i używać zgodnie z zaleceniami producenta, aby prezerwatywa nie pękła lub nie zsunęła się podczas stosunku. Odpowiednie nawilżenie pochwy może zapewnić specjalny żel intymny.

Minipigułka

Jednoskładnikowa pigułka antykoncepcyjna zawiera niewielkie ilości progestagenu i, jak zapewnia producent, nie są one szkodliwe dla dziecka karmiącej mamy. Pigułka zagęszcza śluz szyjkowy, utrudniając przedostanie się plemnikom oraz hamuje rozwój błony śluzowej macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się zarodka. Można ją zacząć przyjmować już 3 tygodnie po porodzie.

Wadą minipigułki jest m.in. konieczność przyjmowania jej codziennie o tych samych porach, przesunięcie o 3 godziny znacznie osłabia jej skuteczność. Inne wady to m.in. mogące się pojawiać nieregularne krwawienia oraz uczucie suchości w pochwie. Wzrasta także ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Zastrzyk hormonalny

Hormonalne zastrzyki domięśniowe zawierają progestagen i działają na tej samej zasadzie co jednoskładnikowa pigułka antykoncepcyjna, są jednak wygodniejsze - zastrzyk przyjmuje się raz na 3 miesiące.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Zakłada ją lekarz ginekolog (najwcześniej 6 tygodni po porodzie). W wersji bez hormonów wywołuje miejscowy stan zapalny, co utrudnia plemnikom drogę do jajowodów. Zakłada się ją raz na 3-5 lat. Może powodować obfitsze miesiączki.

Wkładka z hormonami

Wkładka wewnątrzmaciczna może być również wzbogacona o hormony. Zakłada się ją na 5 lat (można wyjąć wcześniej). Przez ten okres uwalnia ona niewielkie dawki progestagenu, hamując rozwój błony śluzowej macicy i zagęszczając śluz szyjkowy. To uniemożliwia plemnikom połączenie się z komórką jajową. Ten rodzaj wkładki zmniejsza lub hamuje miesiączkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24