MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Przemyski Adam Szal napisał list. Pismo ma być odczytane we wszystkich parafiach dekanatu Ustrzyki Dolne

Sabina Tworek
Łukasz Solski
Adam Szal, arcybiskup przemyski, napisał list do wiernych, który ma być odczytany w niedzielę we wszystkich parafiach dekanatu Ustrzyki Dolne. Burmistrz Bartosz Romowicz uważa, że pismo jest krytyką pomysłu zmniejszenia liczby godzin religii w podległych mu szkołach.

Na początku listopada burmistrz Romowicz skierował pismo do metropolity przemyskiego z prośbą o redukcję godzin religii do jednej tygodniowo oraz połączenia zajęć katechezy w klasach, gdzie liczba uczniów nie przekracza 13. Powodem była trudna sytuacja ekonomiczna gminy.

– Sam fakt, iż słowo ekscelencji arcybiskupa Adama Szala będzie odczytane obligatoryjnie we wszystkich kościołach i kaplicach dekanatu Ustrzyki Dolne jest jednoznacznym potwierdzeniem, że to odpowiedź na mój wniosek – uważa burmistrz.

Metropolita w liście skierowanym do wiernych, a który można przeczytać na stronie Archidiecezji Przemyskiej, przypomina o usunięciu przez komunistów w 1961 roku lekcji religii ze szkół, co jego zdaniem było niewłaściwym krokiem.

– Jesteśmy świadkami negatywnych działań, których celem są dzieci i młodzież pochodzące z katolickich rodzin, a które mają zmienić myślenie i zburzyć ewangeliczną hierarchię wartości. Dowodem na to są coraz nachalniejsze próby wchodzenia do szkół – zwykle bez zgody rodziców – ludzi, którzy propagują ideologie sprzeczne nie tylko z wiarą katolicką, ale godzące również w ogólnie przyjęte normy społeczne i wartości narodowe. W związku z tym, potrzebne jest zaangażowanie i świadectwo ludzi wierzących, zwłaszcza katolickich rodziców, którzy przynosząc dziecko do chrztu, zobowiązują się przed Bogiem do wychowania go w wierze - czytamy w liście.

Metropolita przemyski zaznacza, że, katecheza szkolna stanowi nieocenioną wartość w procesie formacyjnym dzieci i młodzieży a obecność katechety, który przypomina w środowisku szkolnym o wartościach najważniejszych, jest niezwykle potrzebna.

CZYTAJ TEŻ: Prawicowi działacze chcą, by prezes PSL przeprosił arcybiskupa za burmistrza Ustrzyk

– Fakt ten próbuje się dziś podważać, manipulując przy tym opinią publiczną – uważa arcybiskup Szal. – (…) Pamiętajmy, że ci którzy rezygnują z katechezy, popełniają grzech zaniedbania, a rodzice wypisujący swoje dzieci z katechezy, wyrządzają im poważną krzywdę. (…) Nie ustawajmy w poznawaniu prawdziwej, Bożej nauki w sposób systematyczny i nieskrępowany obłędem ideologii wrogich człowiekowi i chrześcijaństwu.

List zakończono adnotacją: słowo należy odczytać we wszystkich kościołach i kaplicach dekanatu Ustrzyki Dolne w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, tj. dnia 8 grudnia 2019 r. W pozostałych parafiach Archidiecezji Przemyskiej tekst można dowolnie wykorzystać duszpastersko.

Burmistrz: jestem za religią, ale w zmienionej formie

Bartosz Romowicz podkreśla, że nie jest wrogiem nauczania religii w szkołach:

– Pragnę podkreślić jeszcze raz, że jeśli tylko księża, katecheci czy siostry zakonne - w przypadku obniżenia wymiaru do jednej godziny lekcji religii w tygodniu - będą chcieli przeprowadzić dla uczniów naszych szkół drugą lekcję religii w tygodniu w ramach zajęć dodatkowych i niepłatnych z budżetu gminy Ustrzyki Dolne, to gmina udostępni bezpłatnie sale w szkołach oraz zajmie się stroną organizacyjną. Koszty administracyjne utrzymania budynku szkoły dla tych lekcji również poniesie gmina Ustrzyki Dolne.

CZYTAJ TEŻ: Gromy spadają na burmistrza Ustrzyk Dolnych. Chce obciąć płatne lekcje religii

Burmistrz Romowicz uważa, że swoim listem arcybiskup zachęca rodziców do sprzeciwu społecznego wobec jego propozycji.

– To nie jest próba rozwiązania sytuacji z korzyścią dla wszystkich stron, a chęć skierowania na mnie negatywnych ocen ze strony mieszkańców miasta i gminy Ustrzyki Dolne - mówi.


ZOBACZ TEŻ: Czego ludzie życzą sobie na święta? Pytaliśmy w Rzeszowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24