Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aż 12,6 mld zł wyniosły przychody Grupy Asseco po 3 kwartałach br. Gdyby nie różnice kursowe byłyby one jeszcze wyższe

Józef Lonczak
Józef Lonczak
Grupa Asseco uzyskała 10 mld zł ze sprzedaży własnego oprogramowania - mówił Marek Panek, wiceprezes Asseco Poland w Rzeszowie.
Grupa Asseco uzyskała 10 mld zł ze sprzedaży własnego oprogramowania - mówił Marek Panek, wiceprezes Asseco Poland w Rzeszowie.
W ciągu 3 kwartałów 2023 r. przychody ze sprzedaży Grupy Asseco przekroczyły 12,6 mld zł. Natomiast zysk operacyjny całej grupy w tym okresie wyniósł 1,2 mld złotych - ogłosiła największa polska spółka informatyczna mająca swoją siedzibę w Rzeszowie.

Z kolei zysk operacyjny non-IFRS zamknął się kwotą 1,5 mld zł, a wypracowany zysk netto wynosi 344 mln zł.

Na czym polega sukces

Zdaniem zarządu te wyniki należy ocenić jako bardzo dobre i dobre. Gdyby nie różnice kursowe walut to te wyniki całej Grupy byłyby jeszcze o około 6 proc. lepsze - wyjaśniał Marek Panek, wiceprezes Zarządu Asseco Poland SA w Rzeszowie (odpowiada m.in. za Pion Rozwoju Grupy Kapitałowej.

Przedstawiciele zarządu podkreślali, że dobra sytuacja całej Grupy Asseco jest pochodną skutecznego modelu biznesowego, który jest oparty na własnym oprogramowaniu, w połączeniu z lokalnym doświadczeniem i globalną wiedzą ekspercką. Nie mniej ważne jest zdywersyfikowane portfolio klientów tak geograficznie, jak też sektorowo - większości są to duże i stabilne finansowo firmy oraz instytucje publiczne.

Sprzedaż własnych produktów

W ujęciu geograficznym zagranica, reprezentowana przez segmenty Asseco International i Formula Systems, odpowiadała za 89 proc., a Polska za 11 proc. przychodów Grupy. W ujęciu sektorowym sprzedaż rozkłada się następująco: przedsiębiorstwa – 42 proc., sektor finansów i bankowości – 34 proc. oraz instytucje publiczne – 24 proc.

- Jesteśmy dumni, że prawie 80 procent wartości naszych przychodów, czyli 10 miliardów złotych pochodzi ze sprzedaży własnego oprogramowania - pochwalił się wiceprezes Marek Panek.

Najlepsze wyniki Asseco Poland Rzeszów

Na tle całej grupy kapitałowej najlepsze wyniki za pierwsze 3 kwartały br. zostały wypracowane w segmencie Asseco Poland. Spółka ta osiągnęła 2-cyfrowe wzrosty przychodów w obszarach: finansów i bankowości, opieki zdrowotnej, energetyki i telekomunikacji.

- Silna dywersyfikacja sektorowa, produktowa i geograficzna pozwala nam skutecznie funkcjonować w zmiennym otoczeniu rynkowym. Na wyniki finansowe Grupy Asseco w trzech pierwszych kwartałach 2023 r. istotny wpływ miały zmiany kursów walut. Organicznie biznes rozwijał się stabilnie – wzrost przychodów Asseco w kursach stałych wyniósł 6 procent – tłumaczyła Karolina Rzońca-Bajorek, wiceprezes Zarządu, CFO Asseco Poland.

Asseco dla Rzeszowa i regionu

Asseco ogłosiło te wyniki podczas konferencji w Rzeszowie. Przy okazji zaprezentowano dziennikarzom z całego kraju jak Asseco wdraża w Rzeszowie i na Podkarpaciu udogodnienia zmieniające oblicze regionu i poprawiające komfort życia mieszkańców.
Rzeszów jako stolica Podkarpacia może być przykładem na to, jak współpraca z biznesem może przyczynić się do szybszego rozwoju miasta.

- Szereg projektów zrealizowanych wspólnie z Asseco pokazuje, że tak dobra i owocna współpraca z technologicznym partnerem, to dla nas wsparcie, które w tych niespokojnych czasach szczególnie doceniamy” – mówił Konrad Fijołek, prezydent Miasta Rzeszowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24