MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Baner wyborczy Andrzeja Dudy na ogrodzeniu klasztoru i szkoły Michalitów

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
- Pisowska agitacja u Michalitów w Miejscu Piastowym... Plakaty, tylko i wyłącznie PiS-u, są wieszane na ich ogrodzeniu, za którym, obok klasztoru, znajduje się również ich szkoła! A jak Państwo wiecie, agitacja w szkołach, zgodnie kodeksem wyborczym jest zabroniona. A konstytucja stanowi o rozdziale państwa od kościoła – pisze w mailu do naszej redakcji mieszkaniec Miejsc Piastowego.
- Pisowska agitacja u Michalitów w Miejscu Piastowym... Plakaty, tylko i wyłącznie PiS-u, są wieszane na ich ogrodzeniu, za którym, obok klasztoru, znajduje się również ich szkoła! A jak Państwo wiecie, agitacja w szkołach, zgodnie kodeksem wyborczym jest zabroniona. A konstytucja stanowi o rozdziale państwa od kościoła – pisze w mailu do naszej redakcji mieszkaniec Miejsc Piastowego. Nadesłane przez czytelnika
Jak informuje nasz czytelnik, w okresie wyborczym płot przy klasztorze i szkole Michalitów w Miejscu Piastowym, regularnie służy za miejsce ekspozycji banerów kandydatów prawicy. Aktualnie - obok baneru promującego zespół szkół - zawieszono plakat ze zdjęciem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

- Pisowska agitacja u Michalitów w Miejscu Piastowym... Mam nadzieję, że zainteresują się Państwo tą bulwersującą sprawą. Ten haniebny proceder trwa już od lat, pod bokiem policji, której posterunek jest vis-àvis ich posiadłości!. Plakaty, tylko i wyłącznie PiS-u, są wieszane na ich ogrodzeniu, za którym, obok klasztoru, znajduje się również ich szkoła! A jak Państwo wiecie, agitacja w szkołach, zgodnie kodeksem wyborczym jest zabroniona. A konstytucja stanowi o rozdziale państwa od kościoła – pisze w mailu do naszej redakcji mieszkaniec Miejsc Piastowego.

Prezydent na ogrodzeniu

Zespół budynków należących do Michalitów leży przy ul. ks. Markiewicza w Miejscu Piastowym. Działa tu sanktuarium i zespół szkół. Budynki są ogrodzone. Jak informuje nasz czytelnik, w okresie wyborczym płot regularnie służy za miejsce ekspozycji banerów kandydatów prawicy. Aktualnie obok baneru promującego michalicki zespół szkół zawieszono plakat ze zdjęciem prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Czy inni kandydaci także mogą skorzystać z uprzejmości duchownych i zawiesić swoje banery na ich ogrodzeniu? Zadzwoniliśmy do nich podając się za przedstawicieli sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, kandydata na prezydenta RP z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Pod numerem telefonu podanym na stronie sanktuarium poinformowano nas, że chyba pomyliliśmy numery, bo płot nie należy do duchownych. Drugi telefon wykonaliśmy do zespołu szkół. Tutaj połączono nas z ks. dr. Pawłem Wojakiewiczem, zastępcą dyrektora placówki, który odmówił zgody na umieszczenie na ogrodzeniu innego baneru wyborczego.

- To ogrodzenie prywatne, należące do instytucji zakonnej. Jestem jej przełożonym, na płocie więcej nic nie zwiśnie

– poinformował ksiądz Wojakiewicz dodając, że żyjemy w wolnej Polsce.

Co mówi prawo?

Artykuł 25 Konstytucji RP, na który powołuje się nasz czytelnik stanowi wyraźnie, że kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione, a władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. W paragrafie 3 tego artykułu czytamy: Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.

Tymczasem paragraf 2 art. 108 kodeksu wyborczego wskazuje, że zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej na terenie szkół wobec uczniów. Czy w tym przypadku doszło do naruszenia prawa? Aspirant sztabowy Paweł Buczyński z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie informuje, że w tej sprawie policja nie otrzymała do tej pory żadnego zgłoszenia.

- Sprawa została przekazana dzielnicowym, którzy mają sprawdzić ten sygnał. Będziemy weryfikować także ewentualne zgłoszenia od sztabów wyborczych w tej sprawie – mówi asp. Buczyński.


ZOBACZ TEŻ: Krzysztof Malicki, socjolog Uniwersytetu Rzeszowskiego: Samochód władzy pędzi bez hamulców [ROZMOWA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24