Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie więcej legalnych umów o pracę w ochronie, przy sprzątaniu i na budowach

agad
Archiwum
Cena nie będzie już wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów, a wykonawcy mają zatrudniać pracowników na etat - zdecydował Sejm.

-Szkoda, że tak późno, bo zdążyło paść wiele firm. Przetargi w Polsce to fikcja. Rząd obudził się z ręką w nocniku - komentują internauci.

80 procent pracowników na umowach-zleceniach

- Do tej pory było tak, że o zwycięstwie w przetargu decydowała wyłącznie najniższa cena - mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan. - Wymuszało to na oferentach maksymalne cięcie kosztów. Jednym ze sposobów było stosowanie umów cywilnoprawnych, w których stawkę za godzinę pracy kalkulowano nawet poniżej połowy płacy minimalnej. Ci, którzy chcieli zatrudniać na zwykłe umowy, nie mieli szans na zdobycie kontraktu.

Tymczasem w znowelizowanej ustawie Prawo zamówień publicznych zawarto zapisy odnośnie możliwości wpisania wymogu zatrudnienia na podstawie tradycyjnej umowy, o ile charakter pracy tego wymaga oraz kalkulowania jej kosztów na co najmniej podstawie płacy minimalnej.

- Jest to regulacja potrzebna i porządkująca rynek zamówień publicznych - ocenia Marek Kowalski,ekspert Konfederacji Lewiatan.

W firmach, które wygrywają przetargi (budowlanka, ochrona, sprzątanie) na umowach-zleceniach zatrudnia się teraz nawet 80 proc. pracowników, a przeciętne wynagrodzenie ledwie sięga najniższego wynagrodzenia.

Odejście od kryterium najniższej ceny

- Nowe przepisy zmniejszą szarą strefę w zatrudnieniu i pomogą wyeliminować praktyki szkodzące uczciwej konkurencji - dodaje Marek Kowalski.

Pracodawcy od dawna postulowali: odejście od kryterium "najniższej ceny" i wdrożenie oferty "najkorzystniejszej ekonomicznie", wprowadzenie obowiązku waloryzacji umów w ramach zamówień publicznych, czy opracowanie dobrych praktyk i wzorcowych dokumentów. Jest jednak pewien mankament, na który wskazują. W uchwalonej przez Sejm ustawie brakuje przepisów przejściowych, które pozwoliłyby na ochronę interesów przedsiębiorców w toku kontraktów zawartych przed dniem jej wejścia w życie. To ważne w sytuacji, gdy w najbliższym czasie zmieni się sposób oskładkowania umów-zlecenia, co w znacznym stopniu wpłynie na koszt wykonywania usług.

Ustawą Prawo zamówień publicznych zajmuje się teraz Senat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie więcej legalnych umów o pracę w ochronie, przy sprzątaniu i na budowach - Gazeta Pomorska

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24