MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Belgia otwiera dla Polaków swój rynek pracy

Norbert Ziętal
Warto starać się o pracę w instytucjach europejskich w Brukseli. Szeregowy urzędnik dostanie niewiele ponad minimalne 1200 euro. Jednak im wyższy szczebel kariery, tym bardziej rosną zarobki.
Warto starać się o pracę w instytucjach europejskich w Brukseli. Szeregowy urzędnik dostanie niewiele ponad minimalne 1200 euro. Jednak im wyższy szczebel kariery, tym bardziej rosną zarobki. Norbert Ziętal
Od 1 maja Polacy będą mogli pracować w Belgii bez pozwolenia. Nasi rodacy najczęściej są zatrudniani w tym kraju jako budowlańcy, pomoce domowe, opiekunki dzieci.

Kto najszybciej znajdzie pracę

Kto najszybciej znajdzie pracę

Najłatwiej o pracę w zawodach, które znajdują się na tzw. liście zawodów deficytowych. Jest ona umieszczona na stronie internetowej belgijskiego Ministerstwa Pracy i Informatyzacji, pod adresem www.petervanvelthoven.be.
Zatrudnienie łatwo znajdą informatycy, marketingowcy, specjaliści od sprzedaży. Poszukiwane są również osoby do prac domowych (opiekunki, gospodynie), architekci, budowlańcy. chemicy, biolodzy. Łatwo o pracę w publicznej służbie zdrowia. W sezonie można dostać posadę w rolnictwie. Minimalna płaca w Belgii wynosi 1200 euro.

Obecnie już tylko dwa kraje Unii Europejskiej, czyli Niemcy i Austria, utrzymują ograniczenia w dostępie cudzoziemców do swojego rynku pracy. Zapewne do 1 maja 2011 r.

Równocześnie z ułatwieniami dla Polaków w Belgii, od 1 maja restrykcje w tym kraju znikną również w stosunku do obywatelki siedmiu innych nowych członków UE, czyli Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Czech, Słowacji i Słowenii.

To oznacza, że pracownicy z Polski z jednej strony będą mieli łatwiejszy dostęp do miejsc pracy, jednak z drugiej większą konkurencję.

Pozwolenie na pracę będzie nadal obowiązywać Bułgarów i Rumunów.

Belgijskie firmy nie mogły znaleźć pracowników

Belgowie twierdzą, że złagodzili dostęp, bo przybysze z nowych państw Unii, w tym z Polski, i tak nie wykorzystywali przysługujących limitów zatrudnienia na listach poszukiwanych zawodów. Chodzi o te profesje, w których już dawniej były ułatwienia w zatrudnianiu.

O pełne otwarcie belgijskiego rynku pracy od dawna apelowali tamtejsi pracodawcy oraz współrządząca tym krajem flamandzka partia liberalna VLD.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24