MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieuczciwy przedsiębiorca został skazany na 2,5 roku więzienia. Wyrok wydał Sąd Okręgowy w Krośnie

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Prawie dwa miliony złotych – taka jest wysokość szkody, którą ponieśli dwaj mieszkańcy województwa podkarpackiego, oszukani przez biznesmena z Mazowsza.

Waldemar Z. to przedsiębiorca z woj. mazowieckiego. Prowadził firmę handlową. Prokuratura Okręgowa w Krośnie wszczęła śledztwo, w którym stał się podejrzanym, po zawiadomieniu złożonym przez mieszkańców Podkarpacia. Waldemar Z. – jak ustaliła prokuratura – miał zawierać z nimi umowy handlowe i umowy pożyczek. Jednak nie realizował swoich zobowiązań, nie zwracał też pieniędzy.

Śledztwo zakończyło się sporządzeniem aktu oskarżenia przeciwko przedsiębiorcy. Mężczyźnie postawione zostały zarzuty, związane z popełnieniem czterech przestępstw.

- Oszustwa z umów handlowych i umów pożyczek, na kwotę znacznej wartości, działania na szkodę spółki, działania na szkodę wierzycieli spółki oraz niezgłoszenia do właściwego sądu wniosku o upadłość spółki, pomimo powstania warunków ją uzasadniających - informuje prokurator Marta Kolendowska-Matejczuk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej
w Krośnie.

Jak dodaje prokurator – przestępstw tych Waldemar Z. dopuścił się w okresie trzech lat (od 27 sierpnia 2016 roku do 28 maja 2019 roku). 

Prokuratura wyliczyła, że przedsiębiorca, nie wywiązując się z umów i nie oddając pożyczonych pieniędzy, oszukał dwie osoby na kwotę blisko dwóch milionów złotych. Z uwagi na wysokość tej sumy sprawa została skierowana do Sądu Okręgowego, właściwego ze względu na zamieszkanie osób pokrzywdzonych – w tym przypadku – do Sądu Okręgowego w Krośnie.

Sąd Okręgowy w Krośnie uznał Waldemara Z. za winnego popełnienia wszystkich zarzucanych mu czynów i wymierzył mu karę łączną dwóch lat i sześciu miesięcy pozbawienia wolności. Ponadto orzekł wobec oskarżonego obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej pokrzywdzonym, poprzez zapłatę na ich rzecz kwoty ponad 1 miliona 974 tysięcy złotych. Oskarżony ma też pokryć koszty procesu.

Wyrok jest nieprawomocny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24