MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bez tego dokumentu pies nie wyjedzie z tobą na urlop. Nie czekaj do ostatniej chwili! Twój pupil musi mieć paszport dla psa

Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
Coraz więcej osób podróżuje ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi, stąd rosnące zapotrzebowanie na paszporty dla psów. Spore grono właścicieli domowych zwierzaków zapomina o tym obowiązku. Zobacz, ile kosztuje paszport dla psa oraz gdzie go wyrobić.

Spis treści

Co to jest paszport dla psa?

Paszport dla psa to dokument identyfikacyjny wystawiany przez upoważnionego do tego lekarza weterynarii na potrzeby przemieszczenia się zwierzęcia pomiędzy państwami członkowskimi UE. Dokument ten muszą mieć nie tylko psy, ale także koty i fretki.

pies schowany w walizce
Paszport dla psa pozostaje ważny do końca życia zwierzęcia. 123RF/medvedevsergey

Jest to mała, niebieska książeczka z wszystkimi niezbędnymi informacjami na temat zwierzaka. Co się w niej znajduje? Są to:

  • rasa i płeć oraz wszelkie cechy szczególne danego zwierzęcia domowego,
  • umiejscowienie transpondera lub tatuażu oraz datę jego wszczepienia lub naniesienia albo datę odczytu transpondera lub tatuażu, a także kod alfanumeryczny wskazywany przez transponder lub widniejący na tatuażu;
  • imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela,
  • imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia dokument identyfikacyjny
  • podpis właściciela,
  • informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie,
  • data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania,
  • informacje na temat zastosowania wszelkich profilaktycznych środków zdrowotnych w odniesieniu do chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna,
  • inne stosowne informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia domowego.

Artykuł 35 części 1 Aneksu nr III Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE) 577/2013 stanowi, że nieprzestrzeganie przepisów UE podczas podróży ze zwierzęciem może skutkować jego odmową wjazdu do innego państwa lub koniecznością poddania go kwarantannie.

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Paszport dla psów możesz wyrobić u weterynarza, który widnieje na liście lekarzy uprawnionych do wystawiania tego dokumentu. Znajdziesz ją na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Wcześniej skontaktuj się z wybraną kliniką weterynaryjną, aby dowiedzieć się, czy oferują oni tę usługę i jakie są dostępne terminy.

Zanim weterynarz wystawi dokument, musi on sprawdzić, czy zwierzę jest oznakowane za pomocą czipa (transpondera) lub tatuażu. Dodatkowo, lekarz musi upewnić się, że zwierzę ma aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie, wykonane nie wcześniej niż 12 miesięcy przed planowaną datą wyjazdu.

Paszport dla psa – cena i termin ważności

Za wydanie dokumentu tożsamości dla psa pobierana jest opłata w wysokości 100 złotych. Pamiętaj jednak, że mogą cię czekać dodatkowe koszty, np. za uaktualnienie szczepień lub zaczipowanie zwierzęcia. Koszt wydania paszportu jest jednorazowy i, w odróżnieniu od paszportów dla ludzi, jego termin ważności nie wygasa.

Ile trwa wyrobienie paszportu dla psów?

Każdy gabinet weterynaryjny otrzymuje określoną pulę paszportów na miesiąc. Jeżeli będziesz mieć szczęście, to paszport dostaniesz od ręki. Wszystko zależy od dostępności dokumentów oraz od tego, czy są spełnione wszystkie wymagania.

Na początek otrzymasz kwestionariusz do wypełniania. Dane te zostaną wprowadzone do Ogólnopolskiego Systemu Weterynaryjnego (WET Systems). Następnie lekarz weterynarii przeprowadzi wszystkie niezbędne badania zwierzęcia. Pamiętaj, że lekarz nie może wystawić paszportu ze wsteczną datą ani wystawić go dla zwierzęcia niezaczipowanego, nawet jeśli jest ono zaszczepione przeciw wściekliźnie. W takiej sytuacji zwierzę musi zostać zaczipowane, a następnie ponownie zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Musi też odczekać 21 dni karencji przed uzyskaniem ważności szczepienia.

Ważny paszport dla psów to nie tylko wymóg podczas przekraczania granic. Nawet wybierając się z psem na wakacje w Polsce, warto, abyś miał go przy sobie. Paszport zawiera skróconą dokumentację medyczną, w tym informacje o podjętej profilaktyce zdrowotnej, co może być istotne w przypadku nagłych wizyt u weterynarza podczas podróży.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bez tego dokumentu pies nie wyjedzie z tobą na urlop. Nie czekaj do ostatniej chwili! Twój pupil musi mieć paszport dla psa - RegioDom.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24