MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uważaj na spacerze! Trwa akcja szczepienia lisów, jest drugi w 2024 r. przypadek wścieklizny w Polsce

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
„Wściekliznę wykryto u lisa, który został odstrzelony w miejscowości Humniska, gmina Brzozów, powiat brzozowski, województwo podkarpackie” - podaje Główny Inspektorat Weterynarii.
„Wściekliznę wykryto u lisa, który został odstrzelony w miejscowości Humniska, gmina Brzozów, powiat brzozowski, województwo podkarpackie” - podaje Główny Inspektorat Weterynarii. pixabay.com/rottonara
Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat, w którym potwierdza drugi w tym roku przypadek wścieklizny, tym razem u odstrzelonego zwierzęcia. Wścieklizna jest bardzo groźną, śmiertelną chorobą, także dla ludzi. Dlatego co roku w Polsce prowadzona jest akcja szczepienia lisów. Szczepionka jest rozrzucana na dużych przestrzeniach, dlatego trzeba szczególnie uważać na spacerze z psem.

Spis treści

Drugi przypadek wścieklizny w Polsce w 2024 roku

Główny Lekarz Weterynarii przekazał 17 kwietnia komunikat o wystąpieniu na terytorium Polski drugiego w 2024 r. ogniska wścieklizny. Chorobę stwierdzono na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 4 kwietnia 2024 r.

„Wściekliznę wykryto u lisa, który został odstrzelony w miejscowości Humniska, gmina Brzozów, powiat brzozowski, województwo podkarpackie”, podaje Główny Inspektorat Weterynarii.

Wcześniej wściekliznę wykryto u padłego lisa w województwie lubelskim. Poinformował o tym 26 lutego Główny Lekarz Weterynarii. Pierwsze ognisko w 2024 roku w Polsce zostało potwierdzone na podstawie wyników badań laboratoryjnych z 21 lutego. Lisa znaleziono w miejscowości Gozdów, gmina Werbkowice, powiat hrubieszowski.

W całym 2023 roku służby weterynaryjne potwierdziły 7 ognisk wścieklizny u zwierząt w Polsce. Ostatnie 23 grudnia.

Na wściekliznę chorują nie tylko lisy, na co wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny. Wymienia dziki i domowe zwierzęta, które są głównym rezerwuarem wirusa, m.in.:

 • psy,
 • wilki,
 • lisy,
 • nietoperze,
 • wiewiórki,
 • sarny,
 • koty.

Wirus (zoonoza), który jest przyczyną wścieklizny, przenosi się na ludzi ze śliną chorego zwierzęcia. Przeczytaj więcej na ten temat: Co robić, gdy ugryzie cię nieszczepiony pies lub dzikie zwierzę?

Akcja szczepienia lisów wiosną 2024. Gdzie trafiają szczepionki?

Główny Lekarz Weterynarii przekazuje, że w 2024 r. przeprowadzana jest wiosenna i planowana jesienna akcja doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionki są rozrzucane między 4 a 11 kwietnia w województwach:

 • lubelskim,
 • podlaskim,
 • mazowieckim,
 • kujawsko-pomorskim.

Natomiast między 18 a 26 kwietnia przeprowadzenie akcji zaplanowano na terenie województw:

 • łódzkiego,
 • małopolskiego
 • świętokrzyskiego,
 • podkarpackiego.

Podczas akcji jesiennej, oprócz województw wymienionych powyżej, szczepienia lisów zostaną przeprowadzone w województwie warmińsko-mazurskim - podaje GLW.

Szczepionka co roku w okresie marca-kwietnia jest rozrzucana z samolotu, śmigłowca albo wykładana ręcznie. Trafia na obszary lasów oraz innych miejsc bytowania lisów wolno żyjących. Służby weterynaryjne apelują wówczas o szczególną ostrożność podczas spacerów i trzymanie psów na smyczy.

Zalecenia w okresie wykonywania szczepień:

 • Nie wypuszczaj zwierząt bez opieki. Podczas spacerów prowadź psy na smyczy i w kagańcu.
 • W przypadku kontaktu zwierzęcia ze szczepionką niezwłocznie zgłoś się do najbliższego lekarza weterynarii.
 • Nie dotykaj, nie podnoś i nie rozłamuj przynęt/szczepionek.

Obowiązek szczepienia psów przeciwko wściekliźnie

Jednocześnie GLW przypomina, że posiadacze psów mają obowiązek ich corocznego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Wynika on z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Na terenie Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3. miesiąca życia.

Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia, podaje Główny Lekarz Weterynarii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uważaj na spacerze! Trwa akcja szczepienia lisów, jest drugi w 2024 r. przypadek wścieklizny w Polsce - Strefa Agro

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24