"Bezpieczna Kultura dla Młodych". Już w najbliższą środę pierwsze seminarium w Rzeszowie. Wstęp za darmo!

Konrad Karaś
Konrad Karaś
"Bezpieczna Kultura dla Młodych" to projekt koordynowany przez Fundację Misji Obywatelskiej, realizowany we współpracy z licznymi ogólnopolskimi i regionalnymi instytucjami, który ma na celu stworzenie platformy uczestnictwa w życiu kulturalnym Polski dla młodych ludzi zainteresowanych polskim dziedzictwem kulturowym. Pierwsze seminarium w ramach "Bezpiecznej Kultury dla Młodych" odbędzie się w środę, 22 września w Grein Hotelu w Rzeszowie o godz. 17.

Zakres tematyczny seminariów składać się będzie z trzech bloków tematycznych: filozoficznego, kulturowego i związanego z naukami o bezpieczeństwie.

- W ramach pierwszego bloku poruszymy zagadnienia związane z polską myślą społeczno-polityczną narodową oraz konserwatywną. Drugi blok tematyczny obejmie tematy związane z polskim dziedzictwem kulturowym mając na względzie specyfikę danej społeczności lokalnej i regionu. Trzeci blok będzie dotyczył spraw związanych z bezpieczeństwem kulturowym, ochroną polskiego dziedzictwa materialnego i niematerialnego, przeciwdziałaniem dezinformacji w kulturze - informują organizatorzy

.

Katalog wymienionych bloków tematycznych ma charakter otwarty i w zależności od potrzeb grupy docelowej może ulec zmianie. Prelegentami seminariów będą najlepsi specjaliści i praktycy w danej dziedzinie, m.in. historycy, kulturoznawcy, filozofowie, przedstawiciele instytucji związanych z bezpieczeństwem. Celem działania jest upowszechnienie wiedzy na temat kultury i historii, jak również wzmocnienie więzi społecznych i kształtowanie tożsamości narodowej w oparciu o spuściznę poprzednich pokoleń Polaków.

KIEDY: 22 września 2021 r.
GDZIE: Grein Hotel (al. Tadeusza Rejtana 1, 35-326 Rzeszów)
O KTÓREJ: Startujemy o godz. 17:00 w środę!
UDZIAŁ: BEZPŁATNY!

HARMONOGRAM:

  • Godz. 17:00 – Uroczysta inauguracja projektu
  • Godz. 17:15 – Postprawda zagrożeniem dla współczesnej cywilizacji, dr Bogusław Wójcik
  • Godz. 18:30 – Program i działalność Stronnictwa Prawicy Narodowej, dr Piotr Duda
  • Godz. 20:00 – Część integracyjna, Ceska Hospoda, ul. Rynek 5

PRELEGENCI:
Bogusław Wójcik (ur. 1967) – historyk i filozof, dr, wykładowca w Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Rzeszowie. Autor książek: Bioetyka i tożsamość człowieka (2007); Niepodległościowe organizacje młodzieżowe na Rzeszowszczyźnie w latach 1944-1956 w świetle dokumentów (2009); Represje aparatu komunistycznego wobec PSL na Rzeszowszczyźnie w latach 1945- 1949 (2010); Młodzież antysystemowa w Polsce południowo-wschodniej w latach 1957 1989 (2016) i innych.

Piotr Paweł Duda – doktoryzował się na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Nauczyciel dyplomowany w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Brzesku, wykładowca akademicki. Członek Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddziału Terenowego w Brzesku oraz Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół. Współautor trzech książek oraz autor kilkudziesięciu artykułów popularnonaukowych i naukowych z zakresu dydaktyki, oraz historii Polski w XIX i XX wieku.

Projekt „Bezpieczna Kultura dla Młodych” potrwa do końca listopada. W celu zaprezentowania ogólnej koncepcji zadania Fundacja postanowiła oprzeć projekt na czterech filarach:

  1. Pierwszym filarem jest wymiar edukacyjny w zakresie polskiego dziedzictwa kulturowego i jego ochrony. Fundacja uważa, że skuteczna edukacja kulturalna nie tylko rozwija człowieka, lecz także chroni tożsamość narodową jednostki, jak również całego społeczeństwa.
  2. Drugim filarem zadania jest ułatwienie beneficjentom projektu dostępu do kultury, tak aby odbiorcy mogli w sposób praktyczny zaznajomić się z polskim dorobkiem kulturowym i nie byli również ograniczeni do korzystania z kultury za pomocą wyszukiwarki internetowej, gdzie mogą być narażeni na obcowanie z pseudokulturą).
  3. Trzeci filar ma wymiar naukowy. Fundacja słusznie zdiagnozowała potrzebę stałych badań nowych aspektów dotyczących zagrożeń dla kultury, tak aby uchronić społeczeństwo przed zakłamaniami, dezinformacją na temat polskiego dorobku kulturowego zarówno przed wrogimi działaniami zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.
  4. Czwartym filarem, który Fundacja uważa za niezbędny jest propagowanie twórczego współtworzenia polskiego dziedzictwa kulturowego w duchu patriotycznym.

Fundacja szacuje, że w projekcie bezpośrednio weźmie udział ok. 150 osób, natomiast odbiorców pośrednich może być znacznie więcej.

Projekt został objęty patronatem honorowym Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów, Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego i nie ma charakteru komercyjnego, lobbystycznego i reklamowego.

Bon na kulturę. Do wydania 400 euro!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie