MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiele znanych osób i organizacji zostało nagrodzonych medalem Republicae Memoriae Meritum [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wideo
od 7 lat
Rzeszowski Oddział IPN po raz drugi wręczył medale Republicae Memoriae Meritum osobom i organizacjom, które angażują się w inicjatywy społeczne mające na celu upamiętnianie wydarzeń i wybitnych obywateli z historii narodu polskiego w latach 1917–1990.

Uroczystość wręczenia medali miała miejsce dziś w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie i uświetniła obchody 84. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Złotym Medalem Republicae Mamoriae Meritum odznaczone zostało:

  • Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu. Założone w 1890 roku Towarzystwo jest jednym z najstarszych towarzystw w Polsce. Zajmuje się pielęgnacją zabytków, miejsc pamięci, dawnych nekropolii i promocją Przemyśla i dawnej Ziemi Przemyskiej. Medal odebrała prezes Towarzystwa Bogusława Pieczyńska.

Srebrnym Medalem Republicae Mamoriae Meritum odznaczeni zostali:

  • Związek Strzelecki „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego. Związek oprócz ćwiczeń obronnych prowadzi działalność edukacyjną i wychowuje młodzież w duchu patriotycznym. Medal odebrał komendant główny brygadier Marek Matuła;
  • Wójt gminy Tuszów Narodowy Andrzej Głaz; dba on o pamięć związaną z postacią gen. Władysława Sikorskiego, w budowaniu nowoczesnej gminy stawia na upamiętnianie historii i dziedzictwa kulturowego.
Wiele znanych osób i organizacji zostało nagrodzonych medalem Republicae Memoriae Meritum [ZDJĘCIA, WIDEO]
Luiza Lizut

Brązowym Medalem Republicae Mamoriae Meritum odznaczeni zostali:

  • Rzeszowska dziennikarka Alina Bosak, autorka artykułów i książek o tematyce historycznej;
  • Dr Małgorzata Kutrzeba, historyk, prezes Towarzystwa Ziemi Błażowskiej, kustosz społecznego muzeum Ziemi Błażowskiej, organizatorka konferencji historycznych i konkursów i uroczystości rocznicowych, realizatorka projektów edukacyjnych IPN.
  • Ks. Ireneusz Folcik, b. proboszcz parafii św. Józefa w Rzeszowie, prowadził duszpasterstwo akademickie „Wieczernik” w Rzeszowie, od 2015 r. pełni nieformalną rolę kapelana klubu historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego;
  • Artur Żak (nieobecny na uroczystości z powodu wojny na Ukrainie). Polak urodzony i mieszkający we Lwowie, pomagał odgruzowywać cmentarz obrońców Lwowa, działa na rzecz mniejszości polskiej, pracując w Radiu Lwów i w Centrum Inicjatyw Przedsiębiorczości im. Mikołaja Reja we Lwowie. W 2018 r. został koordynatorem projektu IPN „Przystanek Historia Lwów”;
  • Ks. Artur Grzęda, proboszcz parafii w Połomi, wspiera organizowanie uroczystości patriotycznych w gm. Niebylec, inicjator wielu spotkań i wykładów w SP w Połomi, z jego inicjatywy na terenie parafii powstało wiele upamiętnień Żołnierzy Wyklętych, Polaków wywiezionych do Związku Sowieckiego, pomordowanych w Katyniu, na Wołyniu i innych. Odnowił i otoczył opieką wiele miejsc pamięci, m.in. grób Stanisława Mikulskiego, ps. Żmija;
  • Andrzej Romaniak, kierownik działu historycznego w Muzeum Historycznym w Sanoku, współtwórca wielu wystaw IPN, m.in. twarze rzeszowskiej bezpieki i Bieszczady w PRL-u.
Wiele znanych osób i organizacji zostało nagrodzonych medalem Republicae Memoriae Meritum [ZDJĘCIA, WIDEO]
Luiza Lizut

Instytut Pamięci Narodowej Medalem Republicae Mamoriae Meritum honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii narodu polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.

Medal przyznawany jest instytucjom, organizacjom lub osobom fizycznym, które pracują na rzecz zachowania pamięci o ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez naród polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu i angażują się w inicjatywy społeczne mające na celu trwałe upamiętnianie wydarzeń z historii narodu polskiego w latach 1917–1990 oraz wybitnych obywateli zasłużonych w walce o niepodległość Państwa Polskiego, a także wspierają IPN w działalności naukowej, edukacyjnej, wystawienniczej i wydawniczej.

Medal Republicae Mamoriae Meritum ustanowił poprzedni prezes IPN Łukasz Kamiński, a pierwszy wręczył obecny prezes Karol Nawrocki. Jako pierwsza została odznaczona ambasador Anna Maria Anders, córka gen. Andersa otrzymała złoty medal.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24