Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna kolonoskopia. Sprawdź, gdzie na Podkarpaciu zrobisz za darmo badania przesiewowe jelita grubego

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn
Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji. Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn
Aż w dwunastu placówkach medycznych w regionie można skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii w ramach programu badań przesiewowych raka jelita grubego.

Kolonoskopia jest precyzyjnym badaniem i trwa od 15 do 40 minut. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym (z zastosowaniem żelu znieczulającego) lub znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa dyskomfortu. Otrzymanie preparatu oraz szczegóły dotyczące przygotowania do badania uzgadniane są na wizycie kwalifikującej w placówce leczniczej.

- Program przesiewowy obejmuje wykonanie kolonoskopii, w tym pobranie wycinków z nacieku nowotworowego lub zmian podejrzanych o charakter nowotworowy, usunięcie polipów wielkości do 15 mm, poddanie badaniu histopatologicznemu wszystkich wycinków i usuniętych polipów oraz wskazanie konkretnych zaleceń dotyczących leczenia u osób, które wykonały kolonoskopię przesiewową - tłumaczy Rafał Śliż, rzecznik prasowy NFZ na Podkarpaciu.

Bezpłatna kolonoskopia ze znieczuleniem na Podkarpaciu
Badanie można wykonać w 12 placówkach:

  • w Brzozowie,
  • Jaśle,
  • Mielcu,
  • Rudnej Małej i Tarnobrzegu,
  • w dwóch placówkach w Krośnie, trzech w Rzeszowie i dwóch w Stalowej Woli.

- Szczegółowy wykaz jest dostępny na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ oraz na czynnej całą dobę Telefonicznej Informacji Pacjenta pod bezpłatnym numerem 800 190 590 - dopowiada rzecznik prasowy NFZ na Podkarpaciu.

I dodaje, że terminy nie są odległe, a możliwości placówek znaczne, gdyż realizacja badań mogłaby być większa od obecnej.

- Około 14 proc. mieszkańców naszego województwa, którzy kwalifikują się do przesiewowej kolonoskopia, wykonało to badanie w ostatnim miesiącu. Gdy popatrzymy na poszczególne powiaty, najwięcej badań wykonano w Rzeszowie, Krośnie i Tarnobrzegi oraz w powiecie lubaczowskim - mówi Rafał Śliż.

Zwraca również uwagę, że na nowotwór jelita grubego zapada rocznie około 18 tys. osób w Polsce. Rak jelita grubego jest drugim, po raku płuca, nowotworem wśród wszystkich zachorowań w polskiej populacji.

- Jest to trzeci najczęściej wykrywany nowotwór wśród kobiet i czwarty wśród mężczyzn. Może rozwijać się bez objawów nawet przez kilka lat, dlatego tak ważne są badania przesiewowe i wczesne wykrycie choroby. Podczas badania usuwane są polipy, które w przyszłości mogłyby przekształcić się w stany nowotworowe - zaznacza rzecznik prasowy NFZ na Podkarpaciu.

Do programu profilaktycznego mogą przystąpić osoby w wieku od 50 do 65 lat, u których w ciągu ostatnich 10 lat nie zostało wykonane takie badanie i u których nie występują objawy mogące świadczyć o nowotworze jelita grubego oraz osoby, w wieku od 40 do 49 lat, u których w najbliższej rodzinie (krewny pierwszego stopnia) rozpoznano przypadek nowotworu jelita grubego.

Badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Wystarczy, że pacjent jest w grupie wiekowej, która kwalifikuje się do wykonania przesiewowej kolonoskopii i zgłosi się do placówki realizującej program.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24