MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie rozbuduje Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Będzie więcej miejsc dla przewlekle chorych

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Ponad 3 miliony złotych otrzyma Wojewódzki Szpital Podkarpacki w Krośnie z programu Interreg Next Polska-Ukraina. To wsparcie finansowe pozwoli na rozbudowę Zakładu Opiekuczo-Leczniczego.

ZOL to oddział dla pacjentów przewlekle chorych, w podeszłym wieku, wymagających stałej opieki medycznej. Mieści się w obiektach tzw. starego szpitala, przy ul. Grodzkiej. Aktualnie dysponuje 55 łóżkami. Jak podkreśla dyrektor Leszek Kwaśniewski – to o wiele za mało w stosunku do potrzeb, bo kolejka pacjentów, oczekujących na miejsce liczy około 40 osób. Tendencje demograficzne wskazują, że zapotrzebowanie na leczenie w tego typu oddziałach będzie rosło. Społeczeństwo się starzeje, przybywa pacjentów, którym trzeba zapewnić długoterminową opiekę szpitalną.

Dyrekcja szpitala chce lepiej wykorzystać budynek przy ul. Grodzkiej i zwiększyć liczbę miejsc dla pacjentów ZOL. To stanie się możliwe dzięki akceptacji wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia, który został złożony do programu Interreg Next Polska-Ukraina. To wspólny projekt szpitali w Krośnie, Lwowie i Tarnopolu pod nazwą „Rozwój opieki paliatywnej, geriatrycznej i leczniczej, a także podniesienie jakości usług medycznych dla chorych na nowotwory”.

Umowa o dofinansowanie projektu szpitali została popisana 22 kwietnia we Lwowie. Polską stronę reprezentowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Ze strony ukraińskiej w uroczystości wzięli udział minister w Gabinecie Rady Ministrów Ukrainy Oleh Nemchinov, szef Lwowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Maksym Kozycki oraz Dyrektor Komunalnego Przedsiębiorstwa Lwowskiego Terytorialnego Stowarzyszenia Lekarskiego „Szpital Kliniczny Planowego Leczenia, Rehabilitacji i Opieki Paliatywnej” we Lwowie  Andrii Myskiv.

Projekt otrzyma ponad 3,4 mln euro dofinansowania, z czego ponad 700 tys. euro trafi do szpitala w Krośnie.

- To jest jeden z dwóch największych projektów obszaru zdrowia we współpracy transgranicznej Polski i Ukrainy. Środki przeznaczone w tej perspektywie finansowej są bezprecedensowe. Jesteśmy gotowi na wsparcie Ukrainy w skutecznym wykorzystaniu funduszy unijnych. Chętnie się tą wiedzą podzielimy na poziomie państwa, miasta i regionu - powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Dzięki wsparciu z programu lwowski szpital wybuduje i wyposaży w niezbędny sprzęt Oddział Opieki Paliatywnej, Mobilnych Grup Leczniczych i Oddziału Psychoonkologii. Natomiast w Tarnopolu powstanie oddział paliatywny dla chorych na nowotwory oraz nowy budynek z oddziałem radiologii.

Szpital w Krośnie zmodernizuje i wyposaży pomieszczenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, tak by mógł przyjąć więcej pacjentów i zapewnić im lepszą opiekę. Rozbudowa pozwoli na oddanie około 25-30 dodatkowych łóżek.

- To będzie możliwe dzięki lepszemu wykorzystaniu powierzchni budynku przy ul. Grodzkiej - mówi dyrektor Kwaśniewski.

ZOL będzie miał więcej miejsca – zajmie część obecnej dermatologii.

- Oddział i poradnia dermatologiczna przeniesione zostaną na niższą kondygnację, do pomieszczeń byłego bloku operacyjnego, które zostaną wyremontowane i zmodernizowane - tłumaczy dyrektor Kwaśniewski.

Realizacja całego przedsięwzięcia zajmie dwa lata. Poza dotacją z programu współpracy polsko-ukraińskiej szpital w Krośnie otrzyma też wsparcie z budżetu województwa – ok. 4 mln złotych – to pieniądze na sfinansowanie modernizacji dermatologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24