reklama

Bezpłatne przejazdy MPK dla dzieci i młodzieży w Rzeszowie. Co zrobić, aby zacząć z nich korzystać?

Bartosz GubernatZaktualizowano 
Nowy solaris, który jeździ po Rzeszowie.
Nowy solaris, który jeździ po Rzeszowie. Krzysztof Kapica
10 października Zarząd Transportu Miejskiego rozpocznie wydawanie bezpłatnych biletów dla dzieci i uczniów rzeszowskich szkół. Od tego dnia ma obowiązywać uchwała przyjęta w poniedziałek przez Radę Miasta Rzeszowa.

Przypomnijmy. Uchwała w sprawie dodatkowych ulg dla pasażerów komunikacji miejskiej w Rzeszowie wprowadza darmowe przejazdy dla dwóch grup mieszkańców. Pierwszą z nich są dzieci – od urodzenia, do rozpoczęcia nauki. Druga grupa to uczniowie szkół podstawowych i średnich. Do tej pory bez opłat jeździli tylko pasażerowie w wieku do 4 lat, a pozostali, aż do zakończenia nauki w szkole korzystali z biletów ulgowych.

Zobacz też: Dzieci i uczniowie z Rzeszowa pojadą autobusem MPK za darmo już od 10 października

- Wprowadzając bezpłatne przejazdy chcemy promować komunikację miejską. Zależy nam, aby dzieci bezpiecznie dojeżdżały do szkół. Nie bez znaczenia jest także fakt, że taki ruch powinien doprowadzić do zmniejszenia liczby samochodów na ulicach miasta. Bo skoro dzieci będą mogły jechać bezpłatnie do szkoły autobusem, to rodzic zastanowi się, czy jazda samochodem w pojedynkę mu się opłaca – mówi Konrad Fijołek z Rozwoju Rzeszowa, wiceprzewodniczący rady miasta.

- Miasto jest w bardzo dobrej kondycji finansowej, stać nas na taki gest. Szacujemy, że koszt takich ulg wyniesie około 10 mln złotych rocznie – wylicza Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

Wprowadzenie ulg rzeszowscy radni poparli w poniedziałek jednomyślnie. Zanim nowe zasady zaczną obowiązywać, uchwała musi się jeszcze uprawomocnić. Jeśli służby wojewody nie będą miały zastrzeżeń do jej zapisów, potrwa to do początku października. Datę wprowadzenia bezpłatnych przejazdów ustalono na 10 października.

- I od tego dnia w naszych punktach obsługi pasażerów będą dyżurować pracownicy, którzy zapiszą uczniom uprawnienia do bezpłatnych przejazdów na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej, czyli elektronicznym bilecie – mówi Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Dyżury zaplanowano we wszystkich punktach obsługi, które mieszczą się przy ulicach:

  • Lisa Kuli 20,
  • Grottgera 22,
  • Targowej 1,
  • Trembeckiego 3,
  • Krakowskiej 20
  • i Rejtana 65.

Bezpłatne przejazdy MPK Rzeszów. Dla kogo ulgi?

Warunkiem zapisania ulgi na Rzeszowskiej Karcie Miejskiej będzie okazanie ważnej legitymacji szkolnej, a także jednego z trzech dokumentów, potwierdzających odprowadzenie podatku PIT w Rzeszowie. Może to być kopia pierwszej strony zeznania podatkowego opatrzonego pieczęcią urzędu skarbowego, w którym zostało złożone. ZTM dopuszcza także zaświadczenie ze skarbówki, potwierdzające fakt rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Trzecia możliwość to urzędowe potwierdzenie odbioru wraz z pierwszą stroną zeznania podatkowego – w przypadku złożenia PIT drogą elektroniczną.

- Oczywiście wszelkie dane o dochodach należy zamazać, one nas nie interesują – mówi Anna Kowalska.

Uczniowie, którzy nie posiadają jeszcze karty miejskiej, będą mogli wyrobić ją na miejscu, włącznie ze zdjęciem. ZTM wykonuje je bezpłatnie.

Jednocześnie urzędnicy zapowiadają, że będą zwracać pieniądze za kupione wcześniej bilety semestralne. Obowiązują one do 10 października, a pieniądze zostaną oddane za okres od tej daty, do czasu upływu ważności biletu.
- Od czwartku w naszych punktach obsługi będą wyłożone formularze, które należy uzupełnić aby otrzymać zwrot. Pieniądze będziemy przelewać sukcesywnie kolejnym pasażerom – mówi Anna Kowalska.

ZTM przypomina, że bezpłatne przejazdy autobusami MPK będą przysługiwać wyłącznie mieszkańcom Rzeszowa. W przypadku dzieci i uczniów zamieszkałych poza miastem, w dalszym ciągu ważne pozostają dotychczasowe uprawnienia do biletów ulgowych.


zobacz też: Potańcówka dla Seniorów. Impreza na bulwarach w Rzeszowie

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaniec z Kmity
W dniu 23.09.2018 o 16:07, mateusz czwarty napisał:

 Ja również przeżywam najazd Hunów.Ale biorę to na klatę wszak to RODZINA.To moje geny w prawie w takim procencie jak poparcie dla partii chcących sprawować władze .Wyluzuj-- za ileś tam lat zostaniesz tylko  w pamięci krewniaka  i warto  żeby wspominał cię jako super wuja a nie  kmiota pospolitego z osiedla Kmity. 

Tak zrobilem jak napisales. Poluzowalem smarujac zawiasy w drzwiach wejsciowych aby lekko chodzily i pognalem ta bande zlodziei jak podprowadzili zonie zloty pierscionek i zloty wisiorek na lancuszku jaki zapomniala schowac w sypialni gdy przyszli do ciotki w "odwiedziny".

Pierscionek zona poznala i zdarla z reki ich babce bo w nim paradowala, ale wisiorek sie juz nie znalazl.

m
mateusz czwarty
W dniu 23.09.2018 o 15:33, mieszkaniec z Kmity napisał:

Jak dzieci szwagra wpadaja do nas aby dowiedzic ciocie to horda tatarow jest od nich grzeczniejsza. Kosz z owocami na stole znika w 10 sekund, a lodowka i spizarka zostaje wyzarta dokumentnie. Nawet moj obiad znika jak kamfora. W domu po takich odwiedzinach zostaje tylko Sol i Woda.W okolicy sa znani nad podziw i nie tylko butow nie zostawisz przed progiem ale nawet suszaca sie bielizna znika ze sznorow jak za dotnieciem czarodziejskiej rozdzki. Okna nawet w pownicy nie zostawisz uchylonego bo wpuszcza malego szczurka przez szpare a potem wszystko zniknie lacznie z wekami.O dostawach towaru w kazdej organizacji charytatywnej wiedza lepiej od osob tam pracujacych.Czy mam cos wiecej jeszcze dodac ?

 


Ja również przeżywam najazd Hunów.

Ale biorę to na klatę wszak to RODZINA.

To moje geny w prawie w takim procencie jak poparcie dla partii chcących sprawować władze .

Wyluzuj-- za ileś tam lat zostaniesz tylko  w pamięci krewniaka  i warto  żeby wspominał cię jako super wuja a nie  kmiota pospolitego z osiedla Kmity.

m
mieszkaniec z Kmity
W dniu 23.09.2018 o 13:45, mateusz czwarty napisał:

 Ty szwagrowi nie zazdrość tylko się z szwagrem zaprzyjaźnij co by ci z stołu zaradnej życiowo rodziny też coś skapło.Twój obszczymurek dochodowy nie jest więc zamiast go męczyć pobaw się z dzieciarnią szwagra a może szwagier Białą damą i ciebie poczęstuje. 

Jak dzieci szwagra wpadaja do nas aby dowiedzic ciocie to horda tatarow jest od nich grzeczniejsza. Kosz z owocami na stole znika w 10 sekund, a lodowka i spizarka zostaje wyzarta dokumentnie. Nawet moj obiad znika jak kamfora. W domu po takich odwiedzinach zostaje tylko Sol i Woda.

W okolicy sa znani nad podziw i nie tylko butow nie zostawisz przed progiem ale nawet suszaca sie bielizna znika ze sznorow jak za dotnieciem czarodziejskiej rozdzki. Okna nawet w pownicy nie zostawisz uchylonego bo wpuszcza malego szczurka przez szpare a potem wszystko zniknie lacznie z wekami.

O dostawach towaru w kazdej organizacji charytatywnej wiedza lepiej od osob tam pracujacych.

Czy mam cos wiecej jeszcze dodac ?

m
mateusz czwarty
W dniu 23.09.2018 o 12:58, mieszkaniec z Kmity napisał:

Szwagrostwo bardzo narzekają. Mają teraz tylko 10 dzieci bo dwoje im umarło. Jedno na wodogłowie, a drugie na rozszczepiony kręgosłup. Było by jeszcze tysiaka na miesiąc więcej jak mówi szwagier. Teraz to mamy dobrze i wcale nie musimy pracować jak inne cymbały. Widać że warto mieć dzieci !!Nareszcie jest koniec z kłopotami skąd by tu wziąść na codzienną flaszke.Szwagrostwo szczególnie posmakowali w Bialej Damie której są wielbicielami. Dzień bez flaszki to dzień stracony jak mówi szwagier, a i druga też nie zawadzi.

 


Ty szwagrowi nie zazdrość tylko się z szwagrem zaprzyjaźnij co by ci z stołu zaradnej życiowo rodziny też coś skapło.

Twój obszczymurek dochodowy nie jest więc zamiast go męczyć pobaw się z dzieciarnią szwagra a może szwagier Białą damą i ciebie poczęstuje.

m
mieszkaniec z Kmity

Szwagrostwo bardzo narzekają. Mają teraz tylko 10 dzieci bo dwoje im umarło. Jedno na wodogłowie, a drugie na rozszczepiony kręgosłup. Było by jeszcze tysiaka na miesiąc więcej jak mówi szwagier. Teraz to mamy dobrze i wcale nie musimy pracować jak inne cymbały. Widać że warto mieć dzieci !!

Nareszcie jest koniec z kłopotami skąd by tu wziąść na codzienną flaszke.

Szwagrostwo szczególnie posmakowali w Bialej Damie której są wielbicielami. Dzień bez flaszki to dzień stracony jak mówi szwagier, a i druga też nie zawadzi.

 

b
bloger

nic dodac ,nic ująć .Prymitywna propaganda zrobi swoje i pewne jest ,że kazdy dzieciorób ,bioracy 500+,majacy piątkę bachorów ,zagłosuje na pomysłodawców darmowych przejazdów.

G
Gość
W dniu 20.09.2018 o 12:15, BB napisał:

"Bezpłatne przejazdy" - to stwierdzenie, które może przemówić tylko to kompletnie niemyślących. Kierowcy będą jeździć za darmo? Paliwo będzie za darmo? Autobusy będziemy dostawać za darmo? Itd... Jeżeli nie to i tak zapłacicie za to, ale więcej po płatności pośrednie są zawsze większe niż bezpośrednie. Ciemny lud i tak to kupi i zagłosuje na populistę Ferenca, nieuka Buczaka albo na niemotę, z którego wszyscy się śmieją na Wiejskiej czyli Masłowskiego... Kocham Rzeszów, więc nie mogę się doczekać aż będzie miał dobrego prezydenta.

Tuman zawsze wykazuje brak myślenia i daje na to dowody. Bezpłatne przejazdy są zawsze dla kogoś. Kierowca zarabia prowadząc autobus.Nie mówią,że on jest wolontariuszem. Bezpłatne zabiegi w gabinecie dentystycznym są dla pacjenta,lekarz otrzymuje zapłatę z NFZ. Bezpłatne wejściówki na mecze są dla kibiców,bramkarz ma zapłacone za stanie na bramce.

Skoro się mówi o bezpłatnych przejazdach dla młodzieży oznacza to,iż tylko dzieci z klas szkolnych z tego dobrodziejstwa skorzystają. Natomiast za pracę kierowców,autobusów,zużycie paliwa zapłaci budżet miasta /lub fundator/.

Rzeszów będzie kolejnym miastem,które dla pewnej grupy mieszkańców /po seniorach/ funduje bezpłatne przejazdy komunikacją miejską bo go na ten gest stać. Ku radości rodziców dzieci.

A niezbyt rozgarnięty niech ubolewa.On tak lubi.

 
Z
Zorba
W dniu 20.09.2018 o 12:15, BB napisał:

"Bezpłatne przejazdy" - to stwierdzenie, które może przemówić tylko to kompletnie niemyślących. Kierowcy będą jeździć za darmo? Paliwo będzie za darmo? Autobusy będziemy dostawać za darmo? Itd... Jeżeli nie to i tak zapłacicie za to, ale więcej po płatności pośrednie są zawsze większe niż bezpośrednie. Ciemny lud i tak to kupi i zagłosuje na populistę Ferenca, nieuka Buczaka albo na niemotę, z którego wszyscy się śmieją na Wiejskiej czyli Masłowskiego... Kocham Rzeszów, więc nie mogę się doczekać aż będzie miał dobrego prezydenta.

Nigdy się nie doczekasz, bo polityka jest ponad to... Kilka lat temu odebrano bilety zerowe  dla rodzin pracowników, bo było za drogo... Dzisiaj NAS STAĆ... dać wszystkim dzieciom. :ph34r:

k
konrad
W dniu 20.09.2018 o 19:42, gosc napisał:

Tych co śmieca,gowniarzy niszczacych ławki,elewacje itp.pijakow tłukących i rozwalajacych butelki,puszki tez opodatkowac a co oni gorsi od psów.

 


Wandalizm jest prawnie karany i od tego mamy policje czy straż miejską.

Ta sama straż miejska była by służbą samofinansującą gdyby chciała dyscyplinować póki co bezkarnych psiarzy.

Przy wejściu na boisko szkolne jest napisane że zabrania się wprowadzać psy ale bezdurny psiarz z deficytem kultury  osobistej traktuje to miejsce jako znakomity wybieg dla swojego obszczymurka i robi to codziennie skoro zero reakcji ze strony kuratorium oświaty czy straży miejskiej.

Dzieci narażone są nie tylko na zabrudzenia psim odchodem ale zarażeniem bąblowicą czy toksoplazmozą.

k
konrad
W dniu 20.09.2018 o 19:42, gosc napisał:

Tych co śmieca,gowniarzy niszczacych ławki,elewacje itp.pijakow tłukących i rozwalajacych butelki,puszki tez opodatkowac a co oni gorsi od psów.

 


Wandalizm jest prawnie karany i od tego mamy policje czy straż miejską.

Ta sama straż miejska była by służbą samofinansującą gdyby chciała dyscyplinować póki co bezkarnych psiarzy.

Przy wejściu na boisko szkolne jest napisane że zabrania się wprowadzać psy ale bezdurny psiarz z deficytem kultury  osobistej traktuje to miejsce jako znakomity wybieg dla swojego obszczymurka i robi to codziennie skoro zero reakcji ze strony kuratorium oświaty czy straży miejskiej.

Dzieci narażone są nie tylko na zabrudzenia psim odchodem ale zarażeniem bąblowicą czy toksoplazmozą.

g
gosc
W dniu 20.09.2018 o 18:23, Xxxx napisał:

Ale czemu dzieci ktore mieszkaja po za miastem maja placic skoro pit tak samo rozliczany jest w Rzeszowie jaka to sprawiedliwosc

Od sprawiedliwości to inna partia

g
gosc
W dniu 20.09.2018 o 12:25, konrad napisał:

Myślę że coraz więcej rozumie ze nic nie jest za darmo.Może póki co są jeszcze w mniejszości ale przyjdzie czas że i inni  zrozumieją że ZUS  im nie daje a zwraca.Dlatego tak zależy mi żeby psiarzy też opodatkować.Dlaczego wszyscy musimy łożyć na nie rzadko ich chwilową fanaberie.Z tej  kasy można by dotować chociażby  przejazdy dla dzieci skoro już zmuszeni jesteśmy żyć w komunie .

Tych co śmieca,gowniarzy niszczacych ławki,elewacje itp.pijakow tłukących i rozwalajacych butelki,puszki tez opodatkowac a co oni gorsi od psów.

X
Xxxx

Ale czemu dzieci ktore mieszkaja po za miastem maja placic skoro pit tak samo rozliczany jest w Rzeszowie jaka to sprawiedliwosc

A
Asdf

Zaraz zaraz, jak to semestralne obowiązują do 10 października? Przecież: nie wszyscy w jeden dzień wyrobią te bilety to od 11 będą jeździć na gapę??? Zapłacili za cały semestr a tu tow. Kowalska unieważnia im bilet. Brednie i tyle.

k
konrad
W dniu 20.09.2018 o 12:15, BB napisał:

"Bezpłatne przejazdy" - to stwierdzenie, które może przemówić tylko to kompletnie niemyślących. Kierowcy będą jeździć za darmo? Paliwo będzie za darmo? Autobusy będziemy dostawać za darmo? Itd... Jeżeli nie to i tak zapłacicie za to, ale więcej po płatności pośrednie są zawsze większe niż bezpośrednie. Ciemny lud i tak to kupi i zagłosuje na populistę Ferenca, nieuka Buczaka albo na niemotę, z którego wszyscy się śmieją na Wiejskiej czyli Masłowskiego... Kocham Rzeszów, więc nie mogę się doczekać aż będzie miał dobrego prezydenta.

 

Myślę że coraz więcej rozumie ze nic nie jest za darmo.

Może póki co są jeszcze w mniejszości ale przyjdzie czas że i inni  zrozumieją że ZUS  im nie daje a zwraca.

Dlatego tak zależy mi żeby psiarzy też opodatkować.

Dlaczego wszyscy musimy łożyć na nie rzadko ich chwilową fanaberie.

Z tej  kasy można by dotować chociażby  przejazdy dla dzieci skoro już zmuszeni jesteśmy żyć w komunie .

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3