Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Białe kruki" trafiły do księgozbioru TPN w Przemyślu

Mieczysław Nyczek
Prof. Z. Budzyński (w środku) przegląda jeden z woluminów podarowanych przez H. Jaskułę (obok). Z lewej jego córka - prof. dr Lidia Morawska z Australii, wybitna uczona, dyr. Międzynarodowego Laboratorium Badań Jakości Powietrza i Zdrowia w Brisbane.
Prof. Z. Budzyński (w środku) przegląda jeden z woluminów podarowanych przez H. Jaskułę (obok). Z lewej jego córka - prof. dr Lidia Morawska z Australii, wybitna uczona, dyr. Międzynarodowego Laboratorium Badań Jakości Powietrza i Zdrowia w Brisbane. KRZYSZTOF SZYBIAK
Sławny żeglarz, Henryk Jaskóła, podarował Towarzystwu Przyjaciół Nauk w Przemyślu bardzo cenne wydawnictwa.

8 tomów pism, mów i rozkazów marszałka Józefa Piłsudskiego, wydanych 78 lat temu, oraz wiele innych, rzadko już spotykanych na rynku antykwarycznym pozycji z lat 1923-1935 trafiło do księgozbioru TPN.

Ich darczyńcą jest honorowy obywatel Przemyśla, jachtowy kapitan Żeglugi Wielkiej - mgr inż. Henryk Jaskuła.

- Te publikacje - zaznacza światowej sławy żeglarz - odziedziczyłem po moim teściu inż. Kazimierzu Kiełtyce (1894-1945), legioniście i oficerze AK. Nie miałem sumienia ich spieniężać. Zależało mi na tym, by pozostały w Przemyślu i znalazły się w dobrych rękach.

Prof. dr hab. Zdzisław Budzyński, prezes TPN, prorektor przemyskiej Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej nie krył zadowolenia. - To piękny gest! Jesteśmy wdzięczni panu kapitanowi.

Oprócz wystąpień J. Piłsudskiego, TPN wzbogaciło się o oprawione roczniki "Tygodnika Ilustrowanego" z lat 1923-1926, pomnikowe wydania "Polska, jej dzieło i kultura" i "Dziesięciolecie Polski Odrodzonej", "Polska na morzu" (1935), "Powstanie Listopadowe" (Lwów 1931) oraz pamiątkowy zbiór fotografii i dokumentów "Polska w latach Wojny Światowej" (W-wa 1930).

- Większości tych publikacji nie było w naszym księgozbiorze, a niektóre mieliśmy tylko we współczesnych reprintach - podkreśla prezes TPN.

- Będą służyć do badań naukowych oraz jako materiały źródłowe dla studentów przy pisaniu prac licencjackich, magisterskich i doktorskich - dodał prof. Budzyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24