Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bicze w Ltoszynie

TOMASZ ROWIŃSKI
Makieta uzdrowiska w Latoszynie. Wokół budynku będzie  park ze scieżkami zdrowia.
Makieta uzdrowiska w Latoszynie. Wokół budynku będzie park ze scieżkami zdrowia. TOMASZ ROWIŃSKI
DĘBICA. Będzie to zakład dziennego pobytu, kuracjusze spoza powiatu będą mogli mieszkać w gospodarstwach agroturystycznych lub pensjonatach. Co godzinę będzie wykonywanych 50 zabiegów. Wszystko za sprawą zakładu przyrodo - leczniczego w Latoszynie.

Prof. Zbigniew Religia, światowej sławy kardiochurug objął honorowym patronatem inicjatywę reaktywowania bardzo znanych niegdyś latoszyńskich łazienek.
- Bardzo się cieszę, że moje nazwisko będzie wykorzystane do promocji uzdrowiska w Latoszynie - mówił we wtorek podczas wizyty w Dębicy prof. Religa. - Uważam, że w przyszłości zakład leczniczy powinien się skupić nie na leczeniu sanatoryjnym, a na czynnej rehabilitacji przywracającej pacjentów do zdrowia i pracy.
Wójt gminy Dębica, Stanisław Rokosz od kilku lat już promuje pomysł odbudowy uzdrowiska w Latoszynie, które funkcjonowało od 1863 r. do czasów II wojny światowej. W tym roku powstał już projekt zakładu przyrodoleczniczego i makieta budynku. Będzie to zakład dziennego pobytu, kuracjusze spoza powiatu będą mogli ewentualnie mieszkać w gospodarstwach agroturystycznych lub pensjonatach, które mogą powstać w okolicy. W Latoszynie znajduje się woda siarczano - wapniowa i siarczkowa. Leczy choroby układu ruchowego, nerwowego, choroby kobiece, przemiany materii, skóry i choroby zawodowe.
Na parterze budynku zaplanowano przychodnię zdrowia z podstawową opieką medyczną dla mieszkańców Latoszyna i Podgrodzia. Będą tam też pomieszczenia socjalno - techniczne oraz administracja. Na wysokim parterze znajdzie się kawiarnia część zabiegowa i katedra natryskowa z biczami oraz częścią wanien do kąpieli. Pozostałe wanny znajdą się na piętrze budynku, tam też będzie gabinet fizykoterapii. W budynku zaplanowano od 25 do 30 stanowisk dla kąpieli mokrych i suchych, tak, żeby dziennie z zabiegów mogło skorzystać około 200 osób (50 zabiegów na godzinę)
- W Polsce są zaledwie cztery uzdrowiska dysponujące takimi wodami, dlatego widzimy sens w odbudowaniu latoszyńskich łazienek - podkreśla wójt Rokosz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24