Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bitwa o pomnik Walk Rewolucyjnych w Rzeszowie. Kolejne starcie

Bartosz Gubernat
Działka w rejonie Urzędu Wojewódzkiego i Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej jest własnością ojców Bernardynów. Teren, który został im odebrany w 1966 roku przez władze komunistyczne, odkupili w 2006 roku za 1 procent wartości. Poza placem przejęli także pomnik Walk Rewolucyjnych, który miasto chce teraz odzyskać.
Działka w rejonie Urzędu Wojewódzkiego i Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej jest własnością ojców Bernardynów. Teren, który został im odebrany w 1966 roku przez władze komunistyczne, odkupili w 2006 roku za 1 procent wartości. Poza placem przejęli także pomnik Walk Rewolucyjnych, który miasto chce teraz odzyskać. Archiwum
Radni PiS: Ten pomnik gloryfikuje zbrodniarzy. Czas to zmienić.

- Nie mogę patrzeć obojętnie, jak w naszym mieście gloryfikuje się zdrajców i karierowiczów, którzy mordowali ludzi i za pieniądze służyli Moskwie. Ten pomnik jest symbolem antypaństwowym, a takie obiekty trzeba eliminować. Nie poprzestanę w tej walce, ludziom trzeba przypomnieć historyczną prawdę - mówi Marek Strączek, radny PiS.

Pomnik Walk Rewolucyjnych znów budzi emocje. Tym razem za sprawą radnych PiS, którzy na wtorkową sesję zaprosili historyka z Instytutu Pamięci Narodowej. Chcą, aby przypomniał mieszkańcom i radnym lewicy, czego symbolem jest rzeszowski monument oraz kiedy i w jakim celu został wzniesiony. Ma to być odpowiedź na postulat radnych SLD, którzy we wrześniu wprowadzili na sesję obywatelski projekt uchwały, obligujący miasto do rozmów w sprawie przejęcia pomnika od obecnych właścicieli - zakonu bernardynów. Pomysł zyskał aprobatę większości rady.

- Miasto na siłę robi z pomnika symbol Rzeszowa. Na ulotkach, pocztówkach i kalendarzach, wszędzie jest jego wizerunek. Niedawno dostałem kalendarz, na którym są piękne zabytki, kościoły i tylko jeden pomnik. Niech pan zgadnie, który? Dlaczego? - pyta Strączek.

- Może dlatego, że dla rzeszowian rzeczywiście jest symbolem miasta - odpowiadam.

- Absurd. Ludzie w całej Polsce się z niego śmieją. Zgadzam się, że to punkt orientacyjny, ale nie symbol. Symbolem miasta przed wojną był pomnik płk. Lisa-Kuli i chcemy o tym przypomnieć na wtorkowej sesji. Oczywiście, jeśli pozwolą pozostali radni, którzy już dwa razy ściągali dyskusję z porządku obrad. Mam nadzieję, że tym razem wykażą się uczciwością polityczną - mówi radny.

Co na to lewica? Grzegorz Budzik, szef klubu SLD słowami Marka Strączka jest zniesmaczony. - Opinia publiczna już dawno dała wyraz temu, że akceptuje pomnik jako część historii miasta i uważa go za symbol Rzeszowa. Nie rozumiem, dlaczego w takim razie działacze PiS próbują tą historię zakłamywać? Niech uszanują stanowisko innych. Ja np. mam swoje zdanie na temat ppłk. Łukasza Cieplińskiego, ale nie neguję jego dokonań i nie dążę do wyburzenia jego pomnika. Tego samego oczekuję od kolegów z PiS - G. Budzik. Zapowiada, że będzie wnioskował o zdjęcie punktu z porządku obrad. Jego zdaniem rada miasta to nie miejsce na tego typu rozmowy.

Środowiska lewicowe i prawicowe walczą jednocześnie o przyszłość pomnika. SLD chciałby, aby ojcowie Bernardyni przekazali miastu monument, dzięki czemu Rzeszów mógłby zainwestować w jego remont. PiS na temat spraw własnościowych rozmawia niechętnie. Ale radny Strączek przekonuje, że "coś" z monumentem trzeba zrobić. - Minimum to usunięcie komunistycznych akcentów, czyli potężnych metalowych płaskorzeźb - uważa.

Zakonnicy oddaniem pomnika na razie nie są zainteresowani. - Wiemy o planach miasta, ale żadnych decyzje w tej sprawie nie zapadły. Mamy na głowie inne, ważniejsze sprawy - mówi ojciec Wiktor Tokarski, kustosz sanktuarium. W planach Bernardynów nie ma na razie remontu ani przeróbki pomnika. - Ograniczamy się do utrzymywania wokół niego czystości - dodaje o. Wiktor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24