Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes i zarządzanie, laptopy dla uczniów IV klas - to tylko niektóre nowości tego roku szkolnego

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Zbigniew Pinkowski, dyr. ZS Samochodowych w Rzeszowie: Przedmiot biznes i zarządzanie to bardzo dobra inicjatywa.
Zbigniew Pinkowski, dyr. ZS Samochodowych w Rzeszowie: Przedmiot biznes i zarządzanie to bardzo dobra inicjatywa. Luiza Lizut
W czwartek do przemyskich szkół podstawowych rozwożone były laptopy, które wkrótce trafią do czwartoklasistów.

Pisaliśmy, że wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie IV klas publicznych i niepublicznych szkół podstawowych otrzymają bezpłatne laptopy. Zakupu komputerów co roku będzie dokonywał minister cyfryzacji. Sprzęt będzie przekazywany rodzicom uczniów za pośrednictwem organu prowadzącego szkołę, na podstawie umowy (na własność lub użyczenia - zgodnie z preferencjami rodziców). Sprzęt ma trafić do uczniów do 30 września.

Sprawdziliśmy, gdzie laptopy już dotarły.

- W czwartek były już rozwożone do naszych szkół podstawowych - mówi Witold Wołczyk z przemyskiego Urzędu Miasta. - Otrzyma je 448 czwartoklasistów. Wcześniej rodzice będą podpisywać umowy przekazania.

W czwartek z krośnieńskiego i rzeszowskiego urzędu dostaliśmy informacje, że na sprzęt jeszcze czekają.

Jak podaje Katarzyna Kwiatanowska-Rodkiewicz z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty, na Podkarpaciu w szkołach podstawowych mamy 41 574 czwartoklasistów.

W październiku rusza też program „Laptop dla nauczyciela”, dzięki któremu ci otrzymają bony o wartości 2,5 tys. zł na zakup sprzętu komputerowego (będą mogli kupić dowolny sprzęt spełniający wymogi opisane w rozporządzeniu ministra edukacji i nauki).

Od 1 września w liceach, technikach i szkołach branżowych I stopnia prowadzony jest nowy przedmiot. To biznes i zarządzanie, który zastąpił podstawy przedsiębiorczości. - To nie tylko nowa nazwa przedmiotu, ale przede wszystkim zmiana o charakterze jakościowym - zaznaczają w Ministerstwie Edukacji i Nauki. - Szczególny nacisk w będzie położony na pracę w grupach, business case study i rozwijanie kompetencji liderskich. To odpowiedź na wyzwania współczesnego świata, wynikające m.in. z rozwoju nowych technologii czy przemian społeczno-gospodarczych.

To dwie godziny tygodniowo w cyklu kształcenia. Uwaga. Licea i technika mogą go realizować także w zakresie rozszerzonym jako jeden z przedmiotów do wyboru przez uczniów, w wymiarze 8 godzin tygodniowo. To pozwoli uczniom zdawać biznes i zarządzanie na maturze (w przypadku absolwentów ogólniaków - począwszy od roku szkolnego 2026/2027).

- To pomysł idący z duchem czasu. Ten przedmiot to świetna sprawa dla naszych uczniów, ponieważ wielu absolwentów zakłada firmy motoryzacyjne, naprawy samochodów, diagnostyczne. Zatrudniają później różnych pracowników i nowy lekcje biznes i zarządzanie są wówczas dla nich pewnym wprowadzeniem - podkreśla Zbigniew Pinkowski, dyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie.

Inne nowości? Choćby to, że uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oprócz tradycyjnych legitymacji w postaci papierowej lub plastikowej karty będą mogli pobrać mLegitymację szkolną na swój telefon komórkowy.

Nauczyciele mają dostać specjalną nagrodę z okazji 250-lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej - w wys. 1125 zł.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24