MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bliżej Dalekiego Wschodu

Roman Kijanka
Ambasador Masaaki Ono tańczy z Joanną Malec.
Ambasador Masaaki Ono tańczy z Joanną Malec. ROMAN KIJANKA
Jak ogromne i nieznane jest bogactwo kultury japońskiej można było się przekonać na IV Festiwalu Kultury Japońskiej odbywającym się przy parafii Chrystusa Króla.

Festiwal, chociaż w części, pozwolił poznać kulturę odległego narodu. Mistrzowie z Kraju Kwitnącej Wiśni, ubrani w kimona, pokazali jak powstaje ikebana czy origami. Można było uczestniczyć w chanoyu, czyli ceremonii parzenia herbaty. Ten rytuał, kultywowany od XIV w. znacznie wpłynął na sztukę i życie codzienne Japończyków. Ikebana, sztuka układania kwiatów, dążąca do stworzenia harmonii kompozycji i wykorzystująca również łodygi, liście i gałązki pokazała, że piękno natury można różnie przedstawiać. Pokazy odbywały się w atmosferze pełnej skupienia i pogody, z wdziękiem, ale też pewną surowością i spokojem.

Na poważnie i wesoło

[obrazek2] Ambasador Masaaki Ono tańczy z Joanną Malec. (fot. ROMAN KIJANKA )Pierwszy dzień festiwalu upłynął pod znakiem muzyki kameralnej. W sali Katolickiego Centrum Kulturalnego przy parafii Chrystusa Króla oprócz tradycyjnej pieśni japońskiej można było posłuchać mazurków i walców w wykonaniu orientalnych artystów. Na zakończenie wystąpił światowej sławy skrzypek Jin Matsuno.
Drugi dzień wypełnił piknik polsko-japoński. Ks. Andrzej Surowiec, Iga Dżochowska razem ze starostą jarosławskim i burmistrzem Jarosławia przygotowali atrakcje dla wszystkich. Był pokaz zakładania kimona, origami i kaligrafii, judo i karate. Karateka Tak Adachi śpiewał ponadto pieśni japońskie, a za ruchem miecza w pokazie Kenzi Kawamoto trudno było nadążyć. Dzieci brały udział w tradycyjnych zabawach japońskich, ale mogły też obserwować walkę powietrzną modeli latających. Były też polskie tańce ludowe, taniec towarzyski i występy zespołów muzycznych.
Gośćmi honorowymi festiwalu były osoby niepełnosprawne i pensjonariusze domów pomocy społecznej i domów dziecka. Festiwal zorganizowany został przez Fundację Polsko-Japońską YAMATO i Centrum Kultury Japońskiej w Przemyślu przy współpracy lokalnych samorządów. Obserwując spotkania przedstawicieli różnych kultur można było stwierdzić, że hasło festiwalu - Wszyscy jesteśmy braćmi - właściwie opisywało jego atmosferę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24