BorgWarner Poland nowy lider wzrostu eksportu na Podkarpaciu. Oto największe firmy wg udziału eksportu w sprzedaży [ZŁOTA SETKA FIRM]

Dr Marek Cierpiał-Wolan Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie
W ciągu ostatnich pięciu lat wskaźnik przedstawiający udział eksportu w przychodach ze sprzedaży dla województwa podkarpackiego utrzymuje się na wyższym poziomie niż przeciętnie w kraju. Zatem jest to trwała tendencja, która świadczy o tym, że firmy z Podkarpacia są konkurencyjne i tym samym dobrze radzą sobie na rynkach zagranicznych.

Wysoka pozycja województwa podkarpackiego pod względem tego wskaźnika jest bez wątpienia zasługą także przedsiębiorstw „złotej dziesiątki”. W tegorocznej edycji pierwsze miejsce zajęła firma BorgWarner Poland Sp. z o.o. - produkująca komponenty oraz systemy zaawansowanych technologii dla układów napędowych branży motoryzacyjnej. Druga lokata przypadła firmie, która nieprzerwanie od 13 lat znajduje się w pierwszej dziesiątce listy GOODRICH AEROSPACE POLAND Sp. z o.o. - producent podzespołów podwozi dla samolotów cywilnych i wojskowych. Trzecią pozycję na naszej liście zajęła firma HAMILTON SUNDSTRAND Poland Sp. z o.o. – również związana z branżą lotniczą. Należy zaznaczyć, że sprzedaż tych trzech firm niemal w całości przeznaczona była na eksport.

LISTA 10 NAJWIĘKSZYCH PRZEDSIĘBIORSTW PODKARPACIA WG UDZIAŁU EKSPORTU W SPRZEDAŻY W 2020 R.

Lp.Nazwa firmyUdział sprzedaży eksportowej (w %)
1BorgWarner Poland Sp. z o.o.99,97%
2GOODRICH AEROSPACE POLAND Sp. z o.o.99,83%
3HAMILTON SUNDSTRAND Poland Sp. z o.o.99,12%
4BURY Sp. z o.o.96,70%
5REMOG Polska Sp. z o.o.96,34%
6BALTIC WOOD S.A.
92,54%
7Firma Oponiarska DĘBICA S.A.
90,10%
8Zakład Metalurgiczny WSK Rzeszów Sp. z o.o.
89,52%
9FEDERAL-MOGUL Gorzyce Sp. z o.o.
88,91%
10RAUCH Polska Sp. z o.o.
85,88%

Tuż za podium znalazły się: firma BURY Sp. z o.o., od kilku lat regularnie pojawiająca się w złotej dziesiątce, oraz firma REMOG Polska Sp. z.o.o. – debiutant, specjalizujący się w precyzyjnej obróbce mechanicznej. Wysoką dynamikę eksportu w podkarpackich przedsiębiorstwach zawdzięczamy także pozostałym, wieloletnim laureatom rankingu: BALTIC WOOD S.A.; Firma Oponiarska DĘBICA S.A.; Zakład Metalurgiczny WSK Rzeszów Sp. z o.o.; FEDERAL–MOGUL Gorzyce Sp. z o.o.; oraz RAUCH Polska Sp. z o.o.

Warto podkreślić, że wszystkie firmy należące do „złotej dziesiątki” są z pewnością siłą napędową przedsiębiorczości na Podkarpaciu. Posiadają one duży potencjał rozwojowy, co może zdynamizować procesy wzrostu gospodarczego, pobudzać innowacyjność i przyczynić się do poprawy sytuacji na rynku pracy w województwie, szczególnie w czasie panującej obecnie pandemii.

Dr Marek Cierpiał-Wolan, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.
Dr Marek Cierpiał-Wolan, dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. K. Kapica
BorgWarner Poland nowy lider wzrostu eksportu na Podkarpaciu. Oto największe firmy wg udziału eksportu w sprzedaży [ZŁOTA SETKA FIRM]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jak przekuć naukę w sukces biznesowy? Pomogą w tym spin-offy

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie