Nasza Loteria

Złota Setka Firm Podkarpacia. Nowy lider na 100 procent i rekordowe wskaźniki

Dr hab. Marek Cierpiał-Wolan, prof. UR, Dyrektor Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski
O wysokiej konkurencyjności podkarpackich firm na rynkach zagranicznych świadczy fakt, że niezmiennie od wielu lat wskaźnik przedstawiający udział eksportu w przychodach ze sprzedaży dla naszego województwa jest na wyższym poziomie niż przeciętnie w kraju. Zatem podkarpackie przedsiębiorstwa utrzymują wciąż wysoką aktywność eksportową.

Nowy lider

W porównaniu z 2021 rokiem zmienił się lider prezentowanego rankingu. Na pierwszym miejscu znalazła się firma BorgWarner Rzeszów Sp. z o.o. Producent części samochodowych z Jasionki całość przychodów ze sprzedaży uzyskał z eksportu. Na drugiej pozycji uplasowała się spółka PASS Polska - producent części dla przemysłu motoryzacyjnego i sprzętu gospodarstwa domowego.

Zwycięzca ubiegłorocznej edycji, BorgWarner Poland Sp. z o.o, obecnie zajmuje trzecie. Firma ta produkuje wysokiej jakości pompy i sprężarki. Czwarta lokata przypadła przedsiębiorstwu HAMILTON SUNDSTRAND Poland Sp. z o.o., które działa w branży lotniczej i zajmuje się przede wszystkim montażem oraz naprawą silników i ich komponentów.

Pięciu beniaminków

W „Złotej dziesiątce” z 2022 roku pojawiło się oprócz firmy PASS Polska Sp z o.o., jeszcze czterech beniaminków: Phoenix Contact E-Mobility Sp. z o.o. - producent automatyki przemysłowej i elektrotechniki; Southco Poland Sp. z o.o. - projektant i producent inżynieryjnych rozwiązań dostępowych dla wielu branż; Safran Transmission Systems Poland Sp. z o.o. - specjalizujący się w obróbce i montażu zaawansowanych technologicznie komponentów i modułów do silników stosowanych m.in. w samolotach Airbus i Boeing oraz Rauch Polska Sp. z o.o. - reprezentant branży przetwórstwa owoców.

Pozostałe firmy w tym zestawieniu to Superior Industries Production Poland Sp. z o.o. oraz stały bywalec rankingu Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. w Mielcu. Bez wątpienia wszystkie firmy należące do „złotej dziesiątki” posiadają zdolności do powiększania rynków, osiągania wysokiej efektywności finansowej oraz umiejętność podejmowania trafnych decyzji inwestycyjnych. Daje to bez wątpienia nadzieję na ożywienie wzrostu gospodarczego na Podkarpaciu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tadeusz
Wygląda na to, że to są tak polskie firmy jak "polskie obozy koncentracyjne"! Przecież to niemieckie, amerykańskie czy brytyjskie firmy na terytorium Polski działające tu tylko dlatego, że mają ultrapreferencyjne warunki podatkowe że względy na wydzielone strefy gispodarcze. To co było polskie i miało jakąś wartość zostało zniszczone lub sprzedane zachodnim koncernom lub Chińczykom. Polskie niedobitki walczą o przetrwanie w realiach jakie tworzyła poprzednia jak i obecna władza. Wystarczy się przyjrzeć chociażby firmie Polski Bazalt, której rozwiązania zrewolucjonizowałyby kilka gałęzi gospodarki a funkcjonują na krawędzi przetrwania.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24