MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny prądu. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z bonu energetycznego. Sprawdź, ile maksymalnie zapłacisz za energię elektryczną

Maciej Badowski
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W drugiej połowie 2024 roku gospodarstwa domowe będą mogły korzystać z energii elektrycznej po maksymalnej cenie 500 zł za MWh – wynika z informacji opublikowanej na stronach Kancelarii Premiera. Sprawdź, kogo obejmą nowe regulacje. Analitycy mBanku prognozują, że rachunki za energię elektryczną wzrosną o 11- 13 proc. Z kolei eksperci ING przewidują, że podwyżki wyniosą 13 proc.

Spis treści

Obecnie obowiązująca cena maksymalna energii elektrycznej dla gospodarstw domowych to 412 zł netto pozostając w limitach.
Bon energetyczny ma być świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. 123Rf/

Maksymalna cena energii elektrycznej w drugiej połowie 2024 roku. Ile wyniesie?

Według informacji opublikowanych na stronach Kancelarii Premiera, projekt ustawy o bonie energetycznym zawiera przepisy, które wprowadzają maksymalną cenę energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Cena ta ma obowiązywać w drugiej połowie 2024 roku i zostać ustalona na poziomie 500 zł/MWh.

– W projekcie ustawy zawarto przepisy przedłużające obowiązywanie ceny maksymalnej za energie elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych. Cena ta obowiązywać będzie w drugiej połowie 2024 r. i ma być ustalona na poziomie 500 zł/MWh. Za stosowanie ceny maksymalnej przedsiębiorstwa energetyczne otrzymają rekompensaty – czytamy w informacji.

Obecnie obowiązująca cena maksymalna energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wynosi 412 zł netto – bez VAT i akcyzy – za 1 MWh dla odbiorców, którzy nie przekraczają wyznaczonych limitów.

Dla kogo bon energetyczny 2024?

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

– W proponowanym brzmieniu przepisów ustawy bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym – przekazano w informacji na stronie kancelarii premiera.

Beneficjentami bonu energetycznego będą nie tylko gospodarstwa domowe o niskich dochodach, ale również „odbiorcy wrażliwi energii elektrycznej oraz te domostwa, które dziś z uwagi na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, zostały wykluczone z przyznania dodatku mieszkaniowego”.

Zmiany w taryfach obrotu energią elektryczną

W projektowanej ustawie mają się znaleźć przepisy, które doprowadzą do zmiany w taryfach obrotu energią elektryczną. Będzie to możliwe dzięki stabilizacji sytuacji na rynku i znacznemu obniżeniu cen energii notowanych na Towarowej Giełdzie Energii.

– Projektowane przepisy nakładają na przedsiębiorstwa energetyczne obowiązek przedłożenia do zatwierdzenia Prezesowi URE zmiany taryfy z okresem jej obowiązywania nie krótszym niż do dnia 31 grudnia 2025 r. Zakładanym efektem będzie obniżenie poziomu cen energii elektrycznej obowiązujących w taryfach dla gospodarstw domowych – czytamy w informacji.

Bon energetyczny 2024. O ile wzrosną nasze rachunki. Sprawdź wyliczenia

Jak wskazują w swojej analizie ekonomiści mBanku, obecnie obowiązująca cena maksymalna netto to 412 zł, oznacza to zatem wzrost cen o ok. 21 proc. za samą energię.

– Zakładając, że udział tego składnika w całkowitym rachunku wynosi 50-60 proc., wówczas można liczyć (przy założeniu braku zmian innych kosztów), iż całkowity rachunek wzrośnie o 11-13 proc. – podają eksperci.

Jednocześnie dodają, że w takiej skali „wzrost przełoży się na wzrost całej kategorii energii o nieco ponad 4 proc. – Skala wzrostu jest zgodna z przyjętymi przez nas założeniami i z tego powodu nie wpływa na bieżącą ścieżkę prognozowanej inflacji w 2024 – dodali.

Eksperci ING, którzy w swoich wyliczeniach przyznają, że w drugiej połowie 2024 roku nie należy się spodziewać skokowego wzrostu cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Szacujemy, że wzrost ceny energii czynnej do PLN500/MWh podbije rachunki za prąd o ok. 13 proc. (przy założeniu braku zmian opłat dystrybucyjnych), dokładając ok. 0,6pkt. proc. do inflacji – prognozują.

Jednocześnie przypominają, że ich dotychczasowy scenariusz zakładał podwyżki rachunku za prąd o 15 proc. – Ostateczna skala wpływu zmian cen energii dla gospodarstw domowych na inflację będzie również uzależniona od wysokości i konstrukcji tzw. „bonu energetycznego” oraz decyzji w sprawie wysokości opłat dystrybucyjnych – dodali.

Przepisy dotyczące cen gazu. Co się zmienia?

W projekcie ustawy mają również znaleźć się przepisy dotyczące cen gazu. – Projektowane zmiany zakładają zmianę ceny maksymalnej paliw gazowych do poziomu taryfy dla paliw gazowych zatwierdzonej dla przedsiębiorstwa energetycznego – wskazano.

Jednocześnie podkreślono, że planowana jest również modyfikacja systemu rekompensat dla sprzedawców paliw gazowych „stosujących cenę maksymalną dla odbiorców końcowych objętych taryfą”.

Hennig-Kloska: nie należy się przywiązywać do prognoz rachunków za prąd

Szefowa resortu środowiska Paulina Hennig-Kloska, zapytana w piątek 12 kwietnia w TVN24, o ile wzrosną ceny prądu po odmrożeniu cen energii od lipca br., tłumaczyła, że ustawa, nad którą pracuje resort, pomoże systemowo rozwiązać kwestię cen energii w Polsce, „tak, by pieniądze nie były przerzucane z kieszeni do kieszeni". Oceniła, że na rynku jest „ogromna przestrzeń" do obniżek cen taryf za energię.

Ponadto zwróciła uwagę, że „nie należy przywiązywać się do prognoz rachunków za prąd, które firmy energetyczne wysyłają odbiorcom".

Prognozy te są wyliczane automatycznie według obowiązujących regulacji, bo nie ma jeszcze naszej ustawy – tłumaczyła i zapowiedziała wtedy, że projekt ustawy, który będzie stanowił podstawę prawną do wystawiania rachunków za energię w drugiej połowie br., jeszcze w kwietniu trafi do Sejmu.

Utrzymanie wsparcia dla gospodarstw domowych

Projektowana regulacja ma na celu utrzymanie wsparcia dla gospodarstw domowych oraz podmiotów użyteczności publicznej poprzez „pokrycie części należności odbiorców ciepła wobec przedsiębiorstw energetycznych”, zajmujących się wytwarzaniem ciepła.

Projektowana zmiana przepisów zakłada przedłużenie działania mechanizmu maksymalnej ceny dostawy ciepła do 30 czerwca 2025 r., co stanowi powielenie rozwiązania już zastosowanego w ustawie z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła – podkreślono.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny prądu. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z bonu energetycznego. Sprawdź, ile maksymalnie zapłacisz za energię elektryczną - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24