Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chasydzi z Nowego Jorku wrócili do Cieszanowa. Modlili się na cmentarzu i odwiedzili wyremontowaną synagogę [ZDJĘCIA]

opr. luks
W niedzielny poranek Cieszanów na chwilę przeniósł się w czasie, gdy z wizytą do tego zamieszkałego przez niespełna dwa tysiące ludzi miasta zawitali potomkowie cadyka Symchy Isachara Ber Halberstama. Jego grób czyli ohel znajduje się na cieszanowskim cmentarzu żydowskim.

Na cmentarzu na wspólną modlitwę spotkali chasydzi z Nowego Jorku. Chasydzi, ortodoksyjny odłam religii żydowskiej wierzą, że w dniu rocznicy śmierci nazywanej jorcajt ich cadykowie zstępują z nieba i zabierają do Boga prośby o zdrowie, pomyślność dla dzieci i sukcesy w pracy. Cieszanów jest jednym z kilku miejsc w Polsce do, których właśnie w tym celu pielgrzymują wyznawcy tego odłamu judaizmu.

Żydzi w Cieszanowie osiedlili się już na początku XVII wieku, a ich liczba w bardzo szybkim tempie rosła. W 1857 r. sięgając liczby 1067 osób, stanowiąc 49 proc. ogółu mieszkańców. Od połowy XIX wieku cieszanowska gmina żydowska dysponowała synagogą, cmentarzem oraz działały tu liczne bractwa i stowarzyszenia. W tym właśnie czasie syn cadyka z Dynowa Dawid Halberstam stworzył w Cieszanowie lokalny ośrodek chasydzki.

Po nim cadykiem i jednocześnie rabinem został jego bratanek Simche Ber Halberstam, który zmarły w styczniu 1914 r. i to właśnie z okazji kolejnych rocznic jego śmierci przybywają do Cieszanowa pielgrzymi. Głównie ze Stanów Zjednoczonych, ale też innych zakątków świata, gdyż sława cadyka z Cieszanowa była na tyle duża, że zwolennicy cadyków z rodu Halberstamów, urządzili salę modlitewną na krakowskim Kazimierzu, w budynku przy ulicy Miodowej 13. W chwili obecnej najsilniejszym ich skupiskiem jest Nowy Jork, a ich przywódcą duchowym jest rabin Rubin.

- Rabin Symcha Rubin, który gościł w Cieszanowie podkreślał szczególnie, dumę i radość na widok wyremontowanej cieszanowskiej synagogi. To również w jej murach w niedzielę modlili się Żydzi. Była to pierwsza tego typu modlitwa w tym miejscu od czasów zakończenia II wojny i holokaustu przeprowadzonego przez nazistów na społeczności żydowskiej - mówi Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Falkowisko.

- W trakcie rozmów prowadzonych przez rabinów z burmistrzem Cieszanowa Zdzisławem Zadwornym padł pomysł zorganizowania wystawy poświęconej historii cieszanowskich Żydów, na którą składać będą się liczne zdjęcia wykonane przez okupantów niemieckich na terenie Cieszanowa w latach 1940-41, a które w ostatnich dniach ujrzały światło dzienne, a w których posiadanie weszła zarówno strona polska jak i żydowska - dodaje Piotrowski.

- Niegdyś Cieszanów tętnił, gwarem rozmów, modlitw i języka społeczności żydowskiej, a Polska była domem dla wielu narodów i religii. Musimy o tym przypomnieć - podkreślił na zakończenie spotkania z rabinami, burmistrz Zadworny

Zobacz także: Chasydzi modlą się przy grobie cadyka Elimelecha w Leżajsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24