Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą nas wykończyć

DARIUSZ DELMANOWICZ
Zespół Szkół Technicznych dysponuje nowoczesnymi pracowniami komputerowymi. Nauczyciele i uczniowie obawiają się, że utracą je na korzyść Zespołu Szkół Gastronomicznych i Przemysłu Spożywczego.
Zespół Szkół Technicznych dysponuje nowoczesnymi pracowniami komputerowymi. Nauczyciele i uczniowie obawiają się, że utracą je na korzyść Zespołu Szkół Gastronomicznych i Przemysłu Spożywczego. DARIUSZ DELMANOWICZ
PRZEMYŚL. Przepełnienie, ścisk, nauka od godziny 7 nawet do 21, a do tego mnóstwo trudnych do przewidzenia komplikacji. Tak według nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych będzie wyglądać sytuacja, gdy dołączy do nich Zespół Szkół Gastronomicznych i Przemysłu Spożywczego.

Władze Przemyśla od kilku miesięcy pracują nad reorganizacją sieci szkół. Przy okazji porządkują kierunki kształcenia, niektóre z nich wygaszają. Chcą, aby pomiędzy szkołami nie dochodziło do niezdrowej konkurencji. Zdarzało się, bowiem, że niektóre z nich obniżały próg punktowy chcąc przyjąć jak najwięcej uczniów. Plany urzędników wzbudzają kontrowersje i emocje.
- Chcą nas wykończyć - uważają nauczyciele z Zespołu Szkół Technicznych. - Próbują odebrać nam to, w co my, a także uczniowie i ich rodzice, włożyliśmy tyle wysiłku.
Jeszcze w tym roku jeden z dwóch budynków, którym dysponuje ZST miałby zostać przeznaczony dla Zespołu Szkół Gastronomicznych i Przemysłu Spożywczego. Zwolniony gmach po tym drugim zajmie I LO im. Juliusza Słowackiego.
- Wątpię, czy władze miasta myślą o dobru uczniów - mówi Paweł Głuchowicz, przewodniczący Rady Szkoły ZST. - Po proponowanych zmianach w obu szkołach zapanuje ścisk. Zajęcia będą się rozpoczynać o godzinie 7, a potrwają nawet do 21. Do dyspozycji uczniów obu szkół pozostanie tylko jedna sala gimnastyczna.
Dodatkowo, co również wywołuje dezaprobatę nauczycieli, Zespół Szkół Technicznych ma zaprzestać naboru do Technikum Budowlanego, Technikum Hotelarskiego, Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz na kierunki: zarządzanie informacją i ekonomiczno-administracyjny.
- Każda szkoła ponosi pewne ofiary - tłumaczy Piotr Idzikowski, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Przemyślu. - Rzeczywiście, najbliższy rok szkolny może być trudny dla obu placówek, ale w kolejnych latach sytuacja ma ulegać poprawie. W efekcie wygaszania kierunków, a także niżu demograficznego, ubędzie oddziałów, w szkole zrobi się luźniej.

W najbliższy czwartek (17 bm.) odbędzie się sesja Rady Miejskiej w Przemyślu. Radni zadecydują o losach przemyskich szkół.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24