Chcemy szkolić pilotów i mechaników

Ewa Gorczyca
Krosno chce wykorzystać rosnące zapotrzebowanie na pilotów lotnictwa cywilnego - szybowcowych, samolotów ultralekkich  oraz   mechaników lotniczych.
Krosno chce wykorzystać rosnące zapotrzebowanie na pilotów lotnictwa cywilnego - szybowcowych, samolotów ultralekkich oraz mechaników lotniczych. Fot. Tomasz Jefimow
Powstał projekt utworzenia ponadregionalnego Ośrodka Szkoleniowo - Ćwieczeniowo-Treningowego dla pilotów i pracowników lotnictwa cywilnego.

Władze miasta wspólnie z samorządem województwa chcą przekonać Komisję Europejską, że warto dać na to pieniądze.

Centrum szkolenia

Prezydent Piotr Przytocki: - Nie mamy szans na to, by UE zainwestowała w powstanie lotniska pasażerskiego w Krośnie. Ale w oparciu o nasze lotnisko chcemy stworzyć centrum szkolenia pilotów małych samolotów, mechaników i instruktorów.

W najbliższych tygodniach zakończy się ostatni etap negocjacji na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. I wtedy będzie wiadomo, czy taki ośrodek w Krośnie ma szanse.

- Chodzi o to, by w RPO zapisano 7 mln euro z przeznaczeniem na ten właśnie projekt - mówi Przytocki, prezydent Krosna.

Poparcie samorządu

- To świetny pomysł - uważa wicemarszałek województwa, Bogdan Rzońca. - Jest dużo unijnych pieniędzy z przeznaczeniem na rozwój komunikacji, które powinniśmy zagospodarować. Myślimy o autostradach, o drogach, ale także powinniśmy myśleć o lotniskach.

Krosno ma szanse ze względu na tradycje lotnicze. Przed wojną krośnieńskie lotnisko było wówczas jednym z największych i najnowocześniej urządzonych w Europie, w latach 50 było tu Centrum Wyszkolenia Lotniczego Aeroklubu Polski, na tym lotnisku pierwsze podniebne pierwsze kroki stawiało wielu pilotów.

Zapotrzebowanie na pilotów

- Mamy informacje, że kilka krajów potrzebuje tysięcy pilotów. Np. Kanada chce 13 tysięcy pilotów, W. Brytania - ponad 11 tysięcy. Trzeba ich gdzieś wyszkolić. Jeśli nie u nas, tylko w Azji, to będzie nasza przegrana - dodaje Rzońca.

Zdaniem wicemarszałka, krośnieńskie lotnisko i tutejszy przemysł lotniczy potrzebują lepszej promocji.

- W Europie, a nawet w Polsce, jest mała wiedza na temat tego, jak dużo dzieje się wokół lotniska w Krośnie.

Samorzadowcy rozmawiali na temat możliwości kształcenia w jednej z krośnieńskich szkół techników - mechaników lotniczych. Kurator oświaty popiera pomysł.

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie