Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chory nie może wciąż leżeć. Potrzebna jest pionizacja

al
Dzięki najnowszym rozwiązaniom technicznym udaje się minimalizować ryzyko pojawienia się takich reakcji. Mowa tu o stole pionizacyjnym Erigo z funkcją kroczenia.
Dzięki najnowszym rozwiązaniom technicznym udaje się minimalizować ryzyko pojawienia się takich reakcji. Mowa tu o stole pionizacyjnym Erigo z funkcją kroczenia. Rehamed-Center
Nowoczesne urządzenia medyczne przyzwyczajają organizm do pozycji pionowej i jednocześnie stymulują chód.

U kogo stosuje się pionizację?

U kogo stosuje się pionizację?

Pionizacji wymagają osoby ze schorzeniami ortopedycznymi, neurologicznymi, kardiologicznymi i pacjenci po zabiegach operacyjnych, którzy w wyniku długotrwałego unieruchomienia wymagają stopniowej adaptacji organizmu do pozycji pionowej.

Pacjenci, którzy z różnych przyczyn mają ograniczone możliwości samodzielnego osiągania pozycji pionowej, stania i chodzenia, wymagają stopniowej pionizacji.

Jest ona jednym z głównych elementów wczesnej rehabilitacji - tłumaczy dr Joanna Dudek, fizjoterapeutka z ośrodka rehabilitacji Rehamed-Center w Tajęcinie k. Rzeszowa, objaśniając jednocześnie, dlaczego stopniowa pionizacja jest konieczna:

- Zapobiega ona skutkom długotrwałego przebywania w pozycji leżącej lub siedzącej, takim jak infekcje dróg oddechowych, zaburzenia krążenia krwi, zaniki mięśni, przykurcze stawów, utrata masy kostnej czy pogorszenie perystaltyki jelit.

Równie ważnym celem pionizacji jest odtwarzanie prawidłowych wzorców postawy i funkcji lokomocyjnych.

Pionizacja z pomocą Erigo

- Pierwsze próby pionizacji biernych, przeprowadzanych na tradycyjnych stołach pionizacyjnych często kończą się niepowodzeniem - mówi dr Dudek. - Dzieje się tak ze względu na niestabilność układu krążeniowo-naczyniowego i reakcje ortostatyczne, takie jak spadek ciśnienia krwi, zawroty głowy i omdlenia.

Dzięki najnowszym rozwiązaniom technicznym udaje się minimalizować ryzyko pojawienia się takich reakcji. Mowa tu o stole pionizacyjnym Erigo z funkcją kroczenia.

- Oprócz tradycyjnych zalet wynikających z pionizacji, umożliwia on wykonywanie biernych ruchów nóg w pozycji pionowej oraz stymulację chodu - wyjaśnia fizjoterapeutka.

- Ruch imitujący kroczenie w trakcie pionizacji nie tylko skuteczniej stymuluje pierwotne ośrodki ruchowe układu nerwowego, ale również redukuje niekorzystne reakcje krążeniowe u pacjentów w trakcie pionizacji.

Kiedy pionizacja?

- Terapia przy pomocy stołu pionizacyjnego z funkcją kroczenia może być przeprowadzana we wczesnych etapach rehabilitacji, nawet u pacjentów przebywających jeszcze w śpiączce - zapewnia dr Joanna Dudek. - Został on opracowany dzięki ścisłej współpracy fizjoterapeutów, lekarzy, pacjentów oraz naukowców z różnych dyscyplin nauki.

Konstrukcja stołu do aktywnej pionizacji Erigo została oparta na tradycyjnym stole pionizacyjnym, z którym za pomocą komputera został zintegrowany system kroczenia.

- Ruchy kończyn dolnych są przybliżone do ruchów występujących podczas prawidłowego, fizjologicznego chodu - dodaje fizjoterapeutka. - Oprogramowanie komputerowe pozwala na indywidualny dobór parametrów treningu.

W przypadku osób, u których występuje lepsza adaptacja do pionizacji, podczas treningu można na krótki czas wyłączyć funkcję kroczenia. Powoduje to zwiększenie obciążenia dla układu krążeniowo-oddechowego, a przez to czyni trening bardziej intensywnym.

Więcej informacji na: www.rehamed-center.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24