Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klinika rehabilitacji w Rzeszowie ma już egzoszkielet. Kosztował 850 tys. zł [ZDJĘCIA, WIDEO]

Barbara Galas
Barbara Galas
Wideo
od 16 lat
Egzoszkielet w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie to pierwszy tego typu sprzęt w regionie, z którego pacjenci mogą korzystać nieodpłatnie na NFZ. Zakup był możliwy dzięki dotacji jaką otrzymała klinika w ramach jednego z programów Ministerstwa Zdrowia. Koszt takiego urządzenia to 850 tys. zł. Egzoszkielet, to inaczej robot wspomagający chód u osób z deficytami neurologicznymi.

Jak wyjaśnia dr hab. Mariusz Drużbicki, kierownik Klinicznej Pracowni Fizjoterapii, to specjalistyczne urządzenie jest dla pacjentów z deficytami neurologicznymi, którym głównym objawem są zaburzenia chodu. Są to pacjenci po udarach mózgu, urazach rdzenia kręgowego z niedowładem i porażeniami kończyn w wyniku urazu.

Tym modelem posługujemy się od ubiegłego roku. Jesienią zakończyliśmy pierwszy etap szkoleń. W tym momencie model służy już pacjentom kliniki rehabilitacji- dodaje Drużbicki.

27 letni Khaidhr z Rzeszowa, który jest pacjentem klinik ćwiczy na egzoszkielecie. Jest po krwotoku śródmózgowym z zaburzeniami chodu.

- Dzisiaj zrobiłem 850 kroków. Każdego dnia wykonuje coraz większy dystans. Stronę lewą mam słabszą, a ćwiczenia na egzoszkielecie pomagają mi wzmocnić mięśnie - mówi młody mężczyzna. - To jest dla mnie niesamowite, że znów mogę wstać i chodzić. Po każdej takiej sesji jestem mega zmęczony, ale czuję dużą satysfakcję - opowiada chory.

Egzoszkielet to nieoceniony pomocnik fizjoterapeuty i jedno z wielu narzędzi wspomagające rehabilitację.

Nie ukrywam zadowolenia, że udało nam się pozyskać dla naszej placówki taki specjalistyczny sprzęt do rehabilitacji. Jest bardzo potrzebny i efektywny ponieważ pozwala nam odtwarzać wzorzec chodu. To urządzenie ma kilka poziomów sterowania. W grupie pacjentów z niedowładami po udarze efekty są najlepsze- wyjaśnia Drużbicki.

Dr hab. Mariusz Drużbicki.
Dr hab. Mariusz Drużbicki. Barbara Galas

Około 60 minut to czas na jedną osobę aby przeprowadzić prawidłowo ćwiczenie. Na to składa się: dostosowanie urządzenia do pacjenta, trening oraz przerwy odpoczynkowe. Warto podkreślić, że podczas ćwiczeń na egzoszkielecie pacjentowi towarzyszy od dwóch do trzech rehabilitantów. W ciągu dnia z tego urządzenia może skorzystać kilku chorych.

Jak tłumaczy doktor, pacjent taki jak Khaidhr dzięki temu sprzętowi ma możliwość nie tylko utrzymanie się w pozycji pionowej, ale także chodzić. Długotrwała rehabilitacja da możliwość powrotu do zdrowia. Przy całkowitym przerwaniu rdzenia kręgowego, egzoszkielet jest elementem potrzebnym w rehabilitacji, niestety mechanizmu chodu nie odtworzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24