Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzoszkielet do rehabilitacji chodu dla dzieci i dorosłych w KSW nr 2 Rzeszowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Wideo
od 16 lat
Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie ma wysokospecjalistyczny sprzęt do rehabilitacji. Jako jedyna placówka na Podkarpaciu dysponuje m.in. egzoszkieletem dla dorosłych i dzieci w ramach umowy z NFZ.

Barbara Rogowska, dyrektor KSW nr 2 w Rzeszowie zapewnia, że Kliniczny Ośrodek Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży, który jest częścią szpitala, ma nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny.

- Posiadamy nie tylko wysokospecjalistyczny sprzęt, ale także wysoko wykwalifikowaną kadrę lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów, logopedów i pielęgniarską, która zapewnia kompleksową rehabilitację mieszkańcom Podkarpacia, jak również w razie konieczności pacjentom spoza naszego regionu.

Szpital pozyskał w ostatnim czasie egzoszkielet dla dzieci.

- Na chwilę obecną mamy nie tylko egzoszkielet dla dzieci, ale też dla dorosłych - podkreśla dyrektor Barbara Rogowska. - I jesteśmy jedyną placówką medyczną na Podkarpaciu, która w jednym miejscu ma do dyspozycji zarówno egzoszkielet dla dzieci, jak i dorosłych.

Rehabilitacja za pomocą egzoszkieletu jest darmowa. Odbywa się w ramach umowy z NFZ.

Skoczył do wody i uszkodził kręgosłup

27-letni Bartosz Motyka z Dynowa jest pacjentem ośrodka w Rzeszowie i ćwiczy na egzoszkielecie. Mężczyzna w czerwcu 2023 roku uległ nieszczęśliwemu wypadkowi.

- Poprzez skok do wody doznałem urazu kręgosłupa w odcinku szyjnym - opowiada Bartosz. - Zaraz po wypadku dwa i pół tygodnia leżałem na oddziale neurochirurgii w szpitalu, a teraz od 5 miesięcy jestem w ośrodku na systematycznej i intensywnej rehabilitacji. Między innymi zostałem zakwalifikowany do urządzenia - egzoszkieletu.

Podkreśla, że egzoszkielet usprawnia jego sposób chodu.

- Pionizuje mnie, a przy okazji mózg przypomina sobie, jak wyglądał mój chód - mówi Bartosz.

- Od momentu, kiedy pierwszy raz stanąłem w egzoszkielecie, do dnia dzisiejszego widzę bardzo duże postępy. Jest to urządzenie, które bardzo dobrze i mocno wspomaga mnie w mojej rehabilitacji.

Od trzech miesięcy ćwiczy z egzoszkieletem

Wojciech Kasperek, fizjoterapeuta w Klinicznym Ośrodku Rehabilitacyjnym dla Dzieci i Młodzieży przy KSW nr 2 w Rzeszowie przypomina, że Bartek trafi do ośrodka z dużym niedowładem czterokończynowym.

- A właściwie z pełną plegią kończyn dolnych - wyjaśnia fizjoterapeuta. - Nasz pacjent był w pełni uzależniony od pomocy osób trzecich, rehabilitantów i opieki pielęgniarskiej. A w tym momencie po pobycie, około 4-5 miesięcznym w naszym ośrodku Bartek jest samodzielny w obrębie ośrodka. Jest on już w stanie samodzielnie poruszać się na wózku inwalidzkim na oddziale i np. przyjechać na sesje rehabilitacyjne.

Od około trzech miesięcy u Bartka wdrożona jest rehabilitacja w egzoszkielecie.

- Zaczęliśmy w momencie, gdy Bartek kwalifikował się już do terapii na tym sprzęcie - dopowiada fizjoterapeuta. - Obecnie ma on około 3,5 godz. łącznej terapii rehabilitacyjnej każdego dnia, w tym również z egzoszkieletem.

Egzoszkielety służą pacjentom szpitala

Dr hab. Mariusz Drużbicki, profesor UR, fizjoterapeuta i kierownik Klinicznej Pracowni Fizjoterapii w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 nie ukrywa zadowolenia, że w ośrodku obecnie znajduje się egzoszkielet dla dzieci i dla dorosłych.

- To najnowsze urządzenia, które wspomagają proces rehabilitacji neurologicznej - zaznacza dr hab. Mariusz Drużbicki. - Są to urządzenia, którym należy przepisywać funkcje wspomagające jako nowoczesne narzędzia dla pracy fizjoterapeuty. Wspomagają one bardzo efektywnie proces terapii i reedukacji chodu, a także przywracanie funkcji samodzielnego chodu.

Egzoszkielet to specjalistyczne urządzenie przeznaczone dla pacjentów z deficytami neurologicznymi, u których głównym objawem są zaburzenia chodu.

- Egzoszkielety są stosowane dla pacjentów po udarach mózgu, urazach czaszkowo -mózgowych, osób z stwardnieniem rozsianym, a także osób po uszkodzeniach rdzenia kręgowego. Jak każda metoda terapii egzoszkielety mają szereg ograniczeń, przeciwwskazań do ich zastosowania. Niemniej jednak każdy pacjent posiadający wskazania do nauki chodu z egzoszkieletem powinien mieć szanse, aby z niej korzystać - dopowiada kierownik Klinicznej Pracowni Fizjoterapii.

Zaletą korzystania z egzoszkieletu jest przede wszystkim ogromna powtarzalność ruchu w wzorcach zbliżonych do normalnego wzorca chodu, możliwość wykonania zdecydowanie większej liczby kroków i dystansu chodu w porównaniu do podstawowych metod nauki.

- Egzoszkielet to nie tylko ruch bierny wykonywany przez maszynę, ale i ruch wspomagany, w którym system rozpoznaje zaangażowanie pacjenta i wspomaga go w zakresie potrzebnym do wykonania kroku, co jest podstawą uczenia motorycznego - mówi dr hab. Mariusz Drużbicki.

Jeśli chodzi o egzoszkielet dla dzieci, KSW nr 2 jest drugim ośrodkiem w Polsce.

- I co ciekawe, drugim na Podkarpaciu, który posiada takie urządzenie -mówi dr hab. Mariusz Drużbicki. - Egzoszkielet dziecięcy dotarł do nas zaledwie tydzień temu. Początkiem przyszłego roku rozpoczniemy szkolenia. Jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie w rehabilitacji chodu dzieci, które nigdy nie chodziły lub w wyniku choroby lub urazu utraciły umiejętność chodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24