Ci pracodawcy angażują się w przygotowanie przyszłych pracowników w swojej branży. Konkurs Biznes Klasa 2019 rozstrzygnięty

beta/mat. prasowe WUP
Federal-Mogul Gorzyce Sp. z o.o., Grupa Tenneco, Aero Gearbox International Poland Sp. z o.o., Grand Andrzej Grygiel - Grand Chotowa Hotel Spa&Resort, Salon Fryzjerski Dorota Pietracha, Restauracja „Klasyczna” s.c., Bracia Sp. z o.o. oraz Cukiernia Jagusia w Krośnie zostali zwycięzcami konkursu Biznes Klasa edycja 2019 organizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.

Konkurs miał wyłonić pracodawców angażujących się w przygotowanie przyszłych kadr w swojej branży już na etapie kształcenia.

- Podkarpackie szkoły zgłosiły firmy, swoich partnerów, którzy mocno angażują się we współpracę, angażują się w organizację staży i praktyk, stypendiów i nagród dla zdolnych uczniów, przekazują bezpłatnie sprzęt i oprogramowanie, prowadzą zajęcia dla młodzieży, egzaminy, tworzą klasy patronackie lub doszkalają nauczycieli przedmiotów zawodowych – wylicza Tomasz Czop, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie. - Wartość udzielanego wsparcia wielokrotnie przekracza możliwości finansowe szkół. Na Podkarpaciu mamy przypadki, w których współpraca szkoły i pracodawcy liczy blisko trzydzieści lat – dodaje.

W Kapitule Konkursu Biznes Klasa, zgodnie, z regulaminem, zasiedli przedstawiciele ubiegłorocznych triumfatorów: SEGER Cutting Tools, AKPIL Pilzno oraz F&K Salon Fryzjersko-Kosmetyczny Stanisława Juźko.

Laureatem z wyróżnieniem Konkursu Biznes Klasa 2019 (w kategorii podmiot gospodarczy mikro lub mały) została Cukiernia Jagusia w Krośnie. Zgłoszenie i uzasadnienie nadesłał Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 Ks. Stanisława Szpetnara w Krośnie: „Cukiernia „Jagusia” od zawsze wspiera szkołę w jej działaniach związanych z kształceniem uczniów w zawodzie cukiernik. Jej właściciele są otwarci na wszystkie formy współpracy. W kształceniu uczniów są wzorem dla innych pracodawców (uczniowie na egzaminach czeladniczych i mistrzowskich uzyskują wysokie wyniki). Współpracy pozwala nam organizować dodatkowe kursy i szkolenia, połączone z uzyskaniem umiejętności i uprawnień, nieobjętych programem szkolnym. Wspólnie powstał również program nauczania dla zawodu cukiernik, zgodnie z nową podstawą programową. Właściciele, z własnych środków, organizują od wielu lat różne formy doskonalenia dla nauczycieli przedmiotów zawodowych. Uczniowie poznają warunki realnego środowiska pracy, co wpływa na jakość kształcenia w zawodzie. Nasze działania koncentrują się na tym, by absolwenci posiadali pełne kwalifikacje zawodowe, potwierdzone egzaminami i dokumentami. Absolwenci zostają przygotowani do uzyskania niezbędnych dla przyszłego pracodawcy uprawnień lub kwalifikacji rynkowych w celu zdobycia dodatkowych umiejętności, niezbędnych do wykonywania pracy na przyszłym stanowisku”.

Wyróżnienia w kategorii podmiot gospodarczy mikro lub mały trafiły do:

- Bracia Sp. z o.o. współpracującej z Centrum Kształcenia Zawodowego w Dobrzechowie. Ze zgłoszenia wiemy: „Firma Bracia Sp. z o.o. ma podpisaną umowę o współpracę z CKZ w Dobrzechowie od 2016 roku. W tym okresie cyklicznie przyjmuje uczniów na praktyki zawodowe i staże (dodatkowa umowa zlecenie w okresie wakacji), które odbywają się w hucie stali w Niemczech. Realizowany zakres materiału jest bardzo interesujący. Uczniowie mają możliwość poznania produkcji stali od początku aż do gotowego wyrobu. Wynagrodzenie za okres pracy na praktykach i stażach to 1200 euro brutto. Dodatkowo w trakcie praktyk i staży uczniowie są wyposażani bezpłatnie w niezbędną odzież i obuwie robocze. Mają bezpłatne zakwaterowanie i transport do miejsca zatrudnienia i z powrotem. W okresie przebywania w Niemczech uczniowie mają także organizowane wycieczki krajoznawcze. Firma wspiera także finansowo CKZ w Dobrzechowie poprzez bezpłatne przekazywanie sprzętu i materiałów do nauki zawodu”.

- Salon Fryzjerski Dorota Pietracha, współpracującej z Branżową Szkołą I Stopnia w Dębicy Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Rzeszowie. Uzasadnienie szkoły: „Z Panią Dorotą Pietracha współpracujemy od lat. Efektem są bardzo dobre wyniki nauczania uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu. Pani Dorota należy do nielicznego grona pracodawców, którzy wzorowo łączą prowadzenie działalności gospodarczej z kształceniem i wychowaniem młodzieży. Te osiągnięcia są wyjątkowe w skali powiatu dębickiego. Warto również podkreślić zaangażowanie i fachowość Pani Doroty jako egzaminatora podczas egzaminów zawodowych oraz mentorski tryb pracy, co skutkuje 100-procentową zdawalnością egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Wiemy, że zgłoszony przez nas salon pani Doroty Pietracha ginie na tle dużych firm i korporacji, które mają spore zasługi dla szkół, zwłaszcza wsparcie finansowe. Bez względu na wyniki konkursu, dla uczniów i szkoły, Pani Dorota posiada status „Przyjaciela”.”

- Restauracja „Klasyczna” s.c. współpracująca z Zespołem Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. W zgłoszeniu czytamy: „Klasyczna” jest partnerem szkoły od 1990 r. Współpraca przebiega w różnych obszarach. Zakład wspiera szkołę w kształcenia, promocji szkoły, dokształcenia nauczycieli, motywacji uczniów do nauki. Najbardziej cenna dla funkcjonowania i rozwoju szkoły jest współpraca i pomoc pracodawcy w zakresie kształcenia praktycznego. Właściciel i pracownicy zakładu zapewniają wszechstronny rozwój uczniów w przyjaznej atmosferze, a szczególną opieką otaczają młodzież ze specjalnymi potrzebami. Ważnym działaniem, wzmacniającym opiekuńczą, wychowawczą i profilaktyczną funkcję szkoły, jest pomoc w organizacji licznych akcji charytatywnych i promujących zdrowie. Podejmowane wspólnie inicjatywy przyczyniły się do wsparcia uczniów będących w trudnej sytuacji materialnej czy życiowej oraz uczniów uzdolnionych. Restauracja Klasyczna jest partnerem, na którego możemy liczyć w każdej sytuacji. Długoletnia i owocna współpraca została potwierdzona podpisaniem Umowy Partnerskiej 20 marca 2019 r.”.

Zwycięzcą Konkursu, który otrzymuje Nagrodę i Tytuł Biznes Klasa 2019 jest:

Federal-Mogul Gorzyce Sp. z o.o. Grupa Tenneco, zgłoszony przez Zespół Szkół w Gorzycach za: „Pomimo tego, że zadaniem zakładu jest produkcja tłoków, Zarząd i Pracownicy spółki intensywnie wspierają rozwój szkoły, co stanowi istotny element społeczności wsi Gorzyce. Zakład wspiera szkołę sprzętowo i finansowo. Umożliwia rozwój nauczycielom w sytuacji, gdzie formalny system oświaty nie zapewnia należytych szkoleń zawodowych. Zakład przyjmuje uczniów na staże i praktyki pomimo tego, że uczniowie tak naprawdę stanowią dodatkowe obciążenie dla pracowników i zakładu, sponsoruje stypendia, nagrody i wycieczki dla najlepszych uczniów”.

Natomiast wyróżnienia w klasyfikacji ogólnej, Laureatami Konkursu Biznes Klasa 2019 z wyróżnieniem zostali:

- Aero Gearbox International Poland Sp. z o.o., współpracująca z Zespół Szkół im. Ks. Jana Zwierza. Placówka tak opisuje współpracę: „Aero Gearbox International Poland z siedzibą w Ropczycach to wyjątkowo zaangażowane i odpowiedzialne społecznie przedsiębiorstwo. Od początku Firma kładzie

ogromny nacisk na wsparcie rozwoju szkolnictwa zawodowego w regionie oraz budowanie partnerskich relacji ze szkołą. Zarząd Firmy rozumie szczególną rolę szkolnictwa w zapewnieniu dobrze wykwalifikowanej kadry pracowniczej średniego szczebla. Firma jest wzorem zaangażowanie w życie szkoły, które bezpośrednio i pośrednio wpływa na rozwój uczniów. Wspierając zdrową rywalizację w konkursach przedmiotowych, sponsorując wycieczki i organizując szkolenia. AGI bezpośrednio rozwija kluczowe kompetencje uczniów. Wspiera szkołę w remontach, dofinansowując zakup nowoczesnego sprzętu, wykorzystywanego podczas zajęć. Firma pomaga zapewnić uczniom odpowiednie warunki do nauki i pracy. Dobre praktyki prezentowane przez AGI są motorem dla procesów zachodzących w szkole, a Firma wysoko stawia poprzeczkę. Z dumą prezentowane zaangażowanie Firmy znalazło naśladowców wśród innych firm z regionu, które dzięki prezentowanym osiągnięciom, zostały zachęcone do większego zaangażowania społecznego w lokalnym środowisku.”.

- Grand Andrzej Grygiel – Grand Chotowa Hotel SPA&RESORT, współpracująca ze Szkołą Fundacji Educare et Servire: Szkoła Usług Hotelarskich, Sztuki Gotowania i Innych Zawodów w Dębicy, Niepubliczna Szkoła Przysposabiająca do Pracy w Dębicy. Ich współpraca została opisana tak: „Grand Chotowa Hotel, kompleks z różnorodną ofertą, daje możliwość prowadzenia zróżnicowanych zajęć praktycznych dla uczniów z niepełnosprawnościami intelektualnymi i sprzężonymi, którzy doskonalą swoje umiejętności zawodowe zdobyte w pracowniach. Jako pomocnicy ogrodników, kelnerów, i kucharzy, w Chotowej znajdują przyjazną atmosferę i wyrozumiałość - idealne warunki dalszego rozwoju. Dzięki uprzejmości zarządu Hotelu, właśnie w nim absolwenci szkoły przygotowywali się do egzaminu zawodowego i zdali praktyczny egzamin końcowy (100% zdawalności) pod nadzorem egzaminatora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Tak realizowany model kształcenia dualnego może być rozwiązaniem problemu niestabilności kadr w branży gastronomiczno-hotelarskiej.”

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3