MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciepło i kolorowo

JÓZEF LONCZAK
KRZYSZTOF ŁOKAJ
Obecnie jedynym argumentem przeciw ociepleniu budynku może być tylko brak pieniędzy na ten cel. W tym roku może dojść jeszcze jeden, a mianowicie spore kłopoty ze znalezieniem dobrej ekipy, która przed nadejściem zimy dociepliłaby nam domek zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Coraz wyższe ceny energii (gazu, ropy, węgla, czy prądu) spowodowały drastyczne zwiększenie kosztów ogrzewania mieszkan w ostatnich latach. Dziś (w budynkach niedocieplonych) pochłaniają one nawet 60-70 proc. łącznych opłat za mieszkanie. Niestety, prognozy światowych ekspertów przewidują, ze ceny energii będą nadal rosły. Zatem odpowiedź na zadawane często pytanie: - docieplać czy nie docieplać? - jest praktycznie jednoznaczna.

Trudno o solidnych

- Przebywając nad morzem doszliśmy do wniosku, że docieplimy nasz domek. Po powrocie z urlopu, wstępnie uzgodniliśmy możliwość pożyczki. Tymczasem okazuje się, że trudno znaleźć solidną ekipę, która jeszcze w tym roku zrobiłaby wszystko jak należy - dziwi się jeden z mieszkańców Rzeszowa.
Kiedy na zewnątrz ciepło i słonecznie zapominamy o ogrzewaniu mieszkania i kosztach z tym związanych. Odkładamy też często podjęcie decyzji w tej sprawie, choć wydaje się ona oczywista.

Niedługo zima

Natomiast nie ma w tym nic dziwnego, że dobre firmy zajmujące się docieplaniem domów maja pełne ręce roboty i zamówienia praktycznie do końca roku. Bo kiedy zrobi się zimno, to prowadzenie niektórych robót związanych z ociepleniem ogranicza niska temperatura i opady deszczu czy śniegu.
- Praktycznie do końca października nasze ekipy mają zagwarantowany front robót. Jeśli później będzie jeszcze pogodna i ciepła jesień to możemy nadal prowadzić prace dociepleniowe. Jednak trudno zagwarantować, że jeszcze w tym roku na pewno ocieplimy ten czy inny obiekt - tłumaczy Marian Blok, współwłaściciel firmy BIMAT w Rzeszowie.
Podobnie mówią w innych znanych firmach. Mniej zamówień mają natomiast mało znane firmy. Z nimi wiąże się jednak większe ryzyko, zwłaszcza, jeśli nie wystawiają rachunków i nie posiadają dobrych referencji.

Ciepło i kolorowo

Okazuje się, że korzyści z ocieplenia są co najmniej dwojakie. Po pierwsze, niższe koszty ogrzewania i korzystniejszy mikroklimat w mieszkaniu. Po drugie estetyka, gdyż obecnie gama kolorystyczna tynków cienkowarstwowych 9mineralne, akrylowe, a ostnio silikonowe i silikatowe) znacznie się rozszerzyła. Np. firma Atlas oferuje obecnie do wyboru blisko 700 kolorów elewacji.

Czym docieplić

Gdy właściciele domu podejmą już decyzję o dociepleniu ścian zewnętrznych, pojawia się pytanie - czym docieplić? Jakiej technologii zaufać? Wybór nie jest łatwy, ponieważ na rynku jest wiele systemów dociepleń o różnych parametrach i różnych kosztach.
- Warto jednak stosować materiały z atestami znanych i sprawdzonych firm. Zastosowanie tanich materiałów może narazić nas na późniejsze kłopoty np. odpadaniem fragmentów tynku, pękaniem czy odbarwianiem się docieplenia - przestrzega Maciej Żywicki z firmy BIMAT.

Po czym można poznać?

Dobra ekipa:

- posiada własny sprzęt i transport,
- ma dyspozycji dobre rusztowanie,
- do prowadzenia robót dociepleniowych potrzebuje tylko dostępu do prądu i wody,
- wystawia rachunki VAT,
- daje gwarancje na wykonanne ocieplenie,
- chętnie podpisuje umowę na piśmie.

Kiepska ekipa:

- nie posiada atestowanego rusztowania, co wpływa nie tylko na jakość wykonywanych prac, ale i bhp (lub w najlepszym razie posiada tylko rusztowanie warszawskie),
- ma trudności z transportem i innym sprzetem,
- nie wystawia faktur VAT,
- niechętnie podpisuje umowę na piśmie, i nie wspomina o gwarancji,
- bardzo chętnie bierze zaliczkę.
- nie może pochwalić się referencjami od poprzednich zleceniodawców
Termomodernizacja to wprowadzenie w budynku takich zmian, które spowodują, że ciepło nie będzie nadmiernie "uciekało", jak to się dzieje obecnie. Cel osiąga się przez dodatkowe ocieplenie budynku oraz usprawnienie instalacji ogrzewania i ciepłej wody.
Ciepło umyka głównie przez ściany i okna. A że spora część naszych domów powstała w latach 60. i 70., gdy budowano je z byle jakich materiałów. Budynki te wymagają zarówno ocieplenia ścian zewnętrznych, jak i modernizacji systemów grzewczych.
Całkowity koszt ocieplenia 1 metra kwadr. domku jednorodzinnego w zależności od grubości materiału izolacyjnego, rodzaju tynku i koloru waha się od 50 do 70 zł. Ta cena dotyczy zastosowania jako materiału izolacyjnego styropianu. Jeśli chcemy zastosować wełnę mineralną koszt będzie znacznie wyższy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24